Сторінка
1

Комп’ютерна підтримка уроків математики у початковій школі

Модернізація шкільної освіти сприяє використанню засобів і форм пізнавальної діяльності учнів на основі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ). Важко відмовитися від потенціалу нових засобів і в початковій школі. Серед факторів, що сприяють цій тенденції назвемо наступні:

дидактичні можливості використання комп’ютера;

наявність на ринку численних програмних продуктів для школи;

введення в навчальні плани багатьох шкіл пропедевтичного курсу інформатики (розвиток комп’ютерної грамотності школярів);

наявність у багатьох сім’ях комп’ютерів, що сприяють тому, що в дітей формується готовність (психологічна, мотиваційна, практична) до використання комп’ютерів у навчанні на різних навчальних предметах.

Використання комп’ютера як засобу навчання у навчальному процесі початкової школи вносить зміни й у інші елементи педагогічної технології (процес навчання, організацію навчання, методику тощо). Це, на наш погляд, дає змогу вирішувати такі проблемні напрямки:

1) загальнодидактичні проблеми:

визначення ролі (місця) комп’ютера в методичній (дидактичній, педагогічній) системі серед інших засобів навчання;

визначення умов, у яких може бути здійснений педагогічний процес з використанням комп’ютера;

2) професійна проблема: (забезпечення достатнього для підготовки і проведення комп’ютерних уроків рівня інформаційної компетентності вчителів, що дасть змогу йому вирішити необхідні організаційно-методичні проблеми);

3) організаційно-методичні проблеми:

дотримання специфіки змісту навчального предмета;

дотримання особливостей методичної системи, що використовується при навчанні предмета;

обґрунтування доцільності використання комп’ютера;

обґрунтування дидактичних і технічних вимог до педагогічних програмних засобів;

виявлення, експертиза і добір педагогічних програмних засобів;

проектування педагогічних програмних засобів, систем комп’ютерних завдань або електронного дидактичного матеріалу;

використання програмного продукту в технології навчання предмету;

4) інформаційні проблеми:

визначення наукових основ психолого-педагогічних і методичний вимог до програмних засобів, необхідних для їх ефективного використання;

забезпечення доступності створених педагогічних програмних засобів для вчителів (наявність єдиної бази даних педагогічних програмних засобів);

розробка педагогічних програмних засобів.

Глобальне вирішення цих проблем вимагає спеціальних досліджень із залученням фахівців з різних областей: методистів, спеціалістів в галузі інформаційних технологій, програмістів, дизайнерів, організаторів навчального процесу та ін.

Метою роботи є аналіз методичних прийомів використання комп’ютерів на уроках математики у початковій школі.

Об’єктом дослідження є процес навчання математики молодших школярів.

Предметом – методика проведення уроків математики із використанням засобів навчання на основі ІКТ.

У процесі написання дипломної роботи були використані наступні методи психолого-педагогічного дослідження:

теоретичний аналіз психологічної та педагогічної літератури з проблеми;

анкетування з метою виявлення відношення вчителів щодо використання ІКТ на уроках математики у початковій школі;

аналіз досвіду роботи у початковій школі.

Завдання дипломної роботи:

розглянути особливості використання ІКТ у початковій школі;

виділити основні аспекти вивчення математики із застосуванням комп’ютерних засобів навчання;

розробити завдання із використанням електронних засобів та експериментально перевірити їх ефективність.

Використання комп’ютера у процесі навчання математики молодших школярів

Немає потреби і неможливо однаково навчати і навчити всіх дітей, сформувати в кожної дитини одні й ті самі вміння та навички з різних предметів, добитися від дітей одного і того самого рівня розвитку логічного та творчого мислення, однакового сприймання дійсності. Це стосується і навчання математики, методів розв’язування різних задач, побудови й аналізу різноманітних математичних моделей процесів та явищ. Комп’ютерна підтримка цього процесу дає значний педагогічний ефект, полегшуючи, розширюючи і поглиблюючи вивчення і розуміння математики як науки.

Одне з найскладніших завдань для вчителів математики початкових класів – це сприяти розвитку розумових здібностей молодших школярів. Але не слід забувати також і про виховання певних почуттів, які підсилюють розумову активність учня. Позитивний фон уроку викликає у школярів почуття радості, здивування, захоплення від розв’язання певної складної задачі та знаходження раціонального способу, що сприяє формуванню інтересу до вивчення математики.

Учителі початкових класів використовують у методиці викладання математики різні методи навчання, що вважаються класичними:

усний виклад;

демонстрування та ілюстрування;

бесіди;

вправляння;

виробничо-практичні методи тощо.

Однак ці методи всіх проблем та завдань не вирішують. Існує ще багато факторів, що суттєво впливають на якість навчання. Серед них не менш важливе значення має використання ІКТ.

Перш за все, добираючи до уроку комп’ютерні засоби навчання, слід враховувати, що воно повинно відповідати певним вимогам, а саме:

бути цікавим і викликати інтерес та позитивні емоції у школярів;

активізувати пізнавальну і розумову діяльність учнів;

викликати у дитини бажання навчитися працювати самостійно;

відповідати валеологічним вимогам;

розвивати творчі здібності дитини;

носити навчально-контролюючий характер.

Використання ІКТ в процесі вивчення математики відкриває цілий ряд можливостей для різнобічного, нетрадиційного, наочного осмислення учнями предметного матеріалу. Застосування комп’ютера на уроках математики – гарна можливість активізувати пізнавальні інтереси учнів під час вивчення та закріплення нового матеріалу, підвищити мотивацію навчальної діяльності, організувати самостійну роботу учнів.

Можливості використання комп’ютера дають змогу подавати новий матеріал наочно, в формі гри тощо. Виконання тренувальних вправ на комп’ютері не є важким чи нудним заняттям, «граючись» дитина отримує знання. До того ж комп’ютер – нетрадиційний засіб контролю знань учнів.

Рівень розвитку сучасної техніки дозволяє будь-якому вчителю після незначної підготовки ефективно використовувати мультимедійні технології для розв’язання навчально-методичних завдань.

Спробуємо виділити основні напрями доцільності використання засобів ІКТ в процесі навчання математики:

зворотній зв’язок між користувачем та засобами інформатизації і комунікації;

комп’ютерна візуалізація навчальної інформації про об’єкти або закономірності процесів, явищ;

автоматизація процесів обчислювальної, інформаційно-пошукової діяльності, операцій по збору, обробці, передачі, тиражуванню інформації, а також архівному зберіганню достатньо великих об’ємів інформації з можливістю легкого доступу і звернення користувача до розподіленого інформаційного ресурсу;

автоматизація процесів обробки результатів навчального експерименту з можливістю багатократного повторення будь-якого фрагмента або самого експерименту;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: