Сторінка
2

Ціннісні характеристики соціальних працівників та соціальних педагогів

- технологія соціальної реабілітації соціально-девіантної та віктимно-адективної поведінки дітей та молоді;

- технологія соціально-педагогічної реабілітації неповнолітніх, соціалізація яких відбувається під впливом негативних явищ (групи ризику), неповнолітніх, які перебувають у закладах соціальної реабілітації, у місцях позбавлення волі або повернулися з них.

Особлива увага приділяється сьогодні розробці соціально-педагогічної реабілітації дітей, які були всиновлені, а потім від яких відмовилась прийомна сім'я.

Розпочато ґрунтовний педагогічний експеримент щодо соціальної реабілітації випускників закладів інтернатного типу і їхньої адаптації до нових умов життя. Продовжено роботу зі службами підтримки сім'ї для попередження зростання соціального сирітства в Україні.

У зв'язку з тим, що основними умовами соціально-педагогічної реабілітації вважається здійснення реабілітаційних заходів на початку виникнення проблеми, неперервність та постійність їх проведення, комплексний характер реабілітаційних програм, індивідуальний підхід до визначення об'єму, характеру та змісту реабілітаційних заходів, кафедра співпрацює з обласним та міським управлінням соціального захисту та забезпечення, комітетом у справах сім'ї та молоді, службами у справах неповнолітніх, міським наркодиспансером, лікувально-профілактичним центром для дітей та підлітків, міським психоневрологічним диспансером, притулками для дітей та підлітків, Запорізьким онкодиспансером (факультет, єдиний на Україні, входить у Міжнародну асоціацію онкологів. Проведено дві міжнародні конференції сумісно з Запорізьким державним медичним університетом з проблем паліативного та хоспісної допомоги онкохворим); Молочанською психіатричною лікарнею; громадськими організаціями "Українська асоціація планування сім'ї", "Соціальна дія" та інші. Вагомий внесок у розвиток цього напрямку внесла доцент Романенкова Л.О., яка з перших днів існування кафедри розбудовувала ці види практики.

Разом з Вищою школою Магдебурзького університету розроблена технологія реабілітації дітей-аутистів засобами арт-терапії і регулятивної педагогіки (доцент Романенкова Л.О., асистенти Мамай Н.О., Шевченко Н. Ю).

Майбутні соціальні педагоги проходять благодійну, корекційно-реабілітаційну практику в різних центрах соціальних служб міста, в інтернатах, дитячих будинках, будинках сімейного типу, прийомних та фостерних сім'ях (у ролі соціальних гувернерів), у сфері системи освіти і охорони здоров'я; в службах у справах неповнолітніх, кримінальній міліції, інших правових установах. Студенти не тільки проходять практику у названих структурах, а й втілюють в життя конкретні реабілітаційні технології, працюють волонтерами з людьми з обмеженими можливостями (керівники практики: доцент Заверико Н.В., Мацкевич Ю.Р., Пономаренко О.В., Сібіль О.І., Турська О.В).

Соціальні служби за допомогою волонтерів реалізують низку програм щодо соціальної реабілітації та інформаційного забезпечення: вистави творчих робіт дітей-інвалідів "Зроби світ кращим", "Робота аматорського літературного клубу для дітей-інвалідів", "Видання віршів молодих інвалідів" тощо.

Волонтерський клуб "ВІТа" (віра, ініціатива, толерантність) постійно (кожна 1 - 3 середа місяця) влаштовує благодійні акції для психічно хворих. Волонтери допомагають самотнім людям оформляти пенсійні документи, розв'язувати квартирні та інші проблеми. Стало традицією проведення зльоту волонтерів факультету СПП і волонтерів з Німеччини на березі Азовського моря.

Соціально-психологічна волонтерська служба "Ліна" проводить соціальні реабілітаційні тренінги в онкодиспансері, притулках для дітей, бере участь в проведенні Всеукраїнської акції "Милосердя", в реалізації проектів "Молодь за здоровий спосіб життя" – залучення молоді до попередження та подолання негативних явищ у молодіжному середовищі; "Разом заради розвитку" – соціальна адаптація та інтеграція в суспільство молоді з особливими потребами; "Не для молоді, а разом з нею" – консультативна соціально-педагогічна допомога дітям та молоді, а також у заходах по виконанню Конвенції ООН про права дитини, Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей та Національної програми "Діти України" (керівники: Заверико Н.В., Романенкова Л. О).

За технічної підтримки Асоціації працівників соціальної сфери України та Дитячого Християнського фонду, впродовж 2000-2005 років реалізується діюча програма "Соціальна освіта в Україні", "Рівний-рівному", "Діти на узбіччі", що передбачали вивчення головних причин поширення соціального сирітства в Україні, відпрацювання технологій щодо соціальної роботи з дітьми-сиротами, групами ризику, дітьми вулиці; а також запровадження різних форм підготовки особистості до життя в суспільстві та сім'ї, окремі напрями її професійної орієнтації та навчання певним видам трудової діяльності.

За допомогою Ресурсного центру (директор Н.В. Заверико) надається науково-методична допомога фахівцям, спеціалістам та практикам соціальної сфери, представникам благодійних організацій, соціальних служб, які займаються питаннями технології соціально-педагогічної реабілітації.

Кафедрі проблем керування та соціальної педагогіки (Н.В. Заверико, Л.О. Романенкова, О.В. Пономаренко) належить розробка першої в Україні "Програми соціально-педагогічної практики", укладання угод з різними державними установами на проведення соціально-педагогічної практики, серед яких - навчальні заклади, дитячі лікарні, будинок "Малятко", служби у справах неповнолітніх, притулок для дітей та підлітків "Довіра", онкологічна лікарня, психіатричний диспансер, лікувально-профілактичний центр при наркологічному диспансері, соціальні служби допомоги самотнім інвалідам та людям похилого віку, центр соціальних служб для молоді, центри зайнятості населення. А також з недержавними закладами: громадськими організаціями "Надія", "Матері України проти наркотиків та СНІДу", "Жінки за майбутнє", фондом соціальних гарантій військовослужбовців, звільнених у запас, та ветеранів війни, благодійною організацією "Конгрес інвалідів" та іншими.

Сьогодні технологія безперервної соціально-педагогічної практики, яка передбачає постійне відвідування студентами 1-3 курсів соціальних служб з відпрацюванням відповідних умінь та практичних навичок, що засвоюються під час теоретичної підготовки, використовується усіма вищими навчальними закладами України, які здійснюють підготовки соціальних педагогів.

Розроблені та впроваджені в практику підготовки соціальних педагогів структурні, дидактичні матеріали (творчі завдання, тести, рольові та ділові ігри), навчально-методичні матеріали щодо організації та проведення навчально-виробничої практики істотно поліпшили якість професійної підготовки соціальних педагогів та широко використовуються на курсах і тренінгах з метою підвищення кваліфікації соціальних працівників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: