Сторінка
3

Ціннісні характеристики соціальних працівників та соціальних педагогів

Наявність галузевого науково-навчального комплексу, аспірантури, докторантури, базових шкіл, пакету договорів і замовлень на підготовку соціальних педагогів дає можливість зробити висновок про високий науковий потенціал і позитивні перспективи в розвитку наукової діяльності кафедри.

Напрямки наукової діяльності цілком збігаються з вимогами до спеціальності.

Викладачі кафедри протягом багатьох років займаються дослідженням системи регулярно оновлюючих вимог і умов підготовки науково-педагогічних кадрів в університеті. Свої розробки кафедра втілює в конкретні форми роботи в навчально-виховних заходах.

За останні 10 років на кафедрі захищено 1 докторську та 15 кандидатських дисертацій.

Загалом, якщо вести розмову про дисертації, які захистили та над якими працюють докторанти, аспіранти та пошукачі, можна стверджувати, що слово "вперше" стосується теорії та практики соціально-педагогічних технологій роботи з підлітками (Н.В. Заверико), теорії та практики формування гендерної рівності студентської молоді (Т.П. Голованова), педагогічних основ розумового розвитку дітей дошкільного віку (О.О. Фунтікова), проблем створення соціально-педагогічних служб у системі здоров'я (Л.О. Романенкова), мотивів опанування учнями 7-9 класів іноземної мови як засобу вираження особистості (Н.Б. Бондаренко), педагогічних основ управління сучасною школою-гімназією (В.В. Коваль), управління пізнавальною діяльністю учнів старших класів загальноосвітніх шкіл (В.Я. Ястребова), соціально-педагогічні засади формування усвідомленого ставлення батьків до прав дитини (Шевченко Н. Ю) тощо.

Постійна співпраця з Інститутом педагогіки та психології професійної освіти АПН, Інститутом педагогіки АПН України, кафедрами педагогіки вищої школи і соціальної педагогіки Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова, Луганського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка, Харківського національного педагогічного університету ім. В.Н. Каразіна та іншими освітньо-виховними закладами, дозволяє науковцям кафедри приймати активну участь у міжнародних конференціях і семінарах "Деінституалізація дитини", "Діти і війна", "Телефони консультування", "Жінка 3-го тисячоліття. Яка вона? ", "Сучасний світ і незрячі", "Усвідомлене батьківство", "Соціальна робота з дітьми з особливими потребами", "Теорія і практика управління - керівнику-практику XXI століття", "Охорона дитинства. Дитяче право: теорія, досвід, перспективи" та Всеукраїнських: "Морально-духовний розвиток особистості в сучасних умовах", "Проблеми професійної підготовки вчителя школи майбутнього", "Безпека життя і діяльності та здоров'я учнівської молоді", "Актуалізація ідей антропоцентризму в умовах реформування загальноосвітньої і вищої школи", "Люди з обмеженими можливостями: Європейські перспективи спільного навчання та проживання", "Теорія і практика тендерного виховання студентської молоді: досвід, проблеми, перспективи", "Перспективи розвитку соціогуманітарних наук у класичних університетах (соціологія, психологія, педагогіка)”.

За останні роки існування професорсько-викладацьким складом кафедри було видано 45 навчально-методичних посібників, що дало змогу забезпечити студентів навчальною та довідковою літературою, опубліковано більше 220 наукових статей та тез науково-практичних конференцій різних рівнів.

Навчально-методичне та інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу відповідає вимогам четвертого рівня акредитації. Студенти на 100% забезпечені робочими програмами, планами семінарських, практичних занять і завдань для самостійної підготовки, методичними вказівками та тематикою для написання контрольних, курсових робіт і дипломних проектів.

Робочі навчальні плани і програми, класифікаційні вимоги до спеціальності відображають основні сфери і напрями підготовки соціальних педагогів. Таких напрямів чотири: соціально-педагогічна профілактика, соціально-педагогічне обслуговування, соціально-педагогічна допомога, менеджмент дитячих та молодіжних організацій.

Більшість курсів є новими, вони розроблені і втілені в зміст підготовки соціальних педагогів співробітниками кафедри. Освітня діяльність кафедри здійснюється денною та заочною формами навчання.

Нові економічні відносини, коли кваліфікація виступає як цінність, потребують і нових умов оволодіння професією як цінністю. На кафедрі розгорнуто роботу щодо реалізації багаторівневої підготовки фахівців, створений соціально-освітній проект інноваційного навчання зі спеціальності "Соціальна педагогіка" у відповідності до вимог Болонського процесу.

На сьогодні головною метою кафедри є забезпечення підготовки та перепідготовки соціальних педагогів за спеціалізаціями:

- соціально-правовий захист дітей і молоді;

- сімейне гувернерство;

- соціально-педагогічна робота з сім'єю;

- соціально-педагогічна робота з громадськими дитячими та молодіжними організаціями;

- соціально-педагогічна робота в пенітенціарних установах;

- соціальний супровід дитячого будинку та прийомної сім'ї;

- організація соціально-виховної діяльності в школах інтернатного типу;

- соціальний супровід дітей з обмеженими функціональними можливостями;

- соціально-педагогічна профілактика девіантної поведінки.

Широкий спектр знань, що забезпечується кафедрою, дозволяє її випускникам працювати майже в усіх сферах педагогічної діяльності. Високий рівень підготовки з проблем соціальної педагогіки задовольняє потребу регіону у фахівцях з цієї спеціальності.

Потреба в спеціалістах і висока якість підготовки, безумовно, визначають попит на них в наступні роки. Про це свідчать замовлення з боку органів освіти та навчально-виховних установ на підготовку фахівців спеціальності "Соціальна педагогіка".

У процесі дослідження визначено, що специфіка підготовки соціального педагога полягає у тісній взаємодії теоретичних і прикладних аспектів кожної навчальної дисципліни. Це дає змогу за період навчання сформувати відповідну професійну готовність і високі моральні якості майбутніх педагогів. Технологічне та методичне опрацювання кожної навчальної дисципліни передбачає та забезпечує реалізацію всіх ціннісних складових процесу професійної підготовки.

Система підготовки майбутніх спеціалістів будується на закономірностях педагогічного процесу і передбачає створення оптимальних педагогічних умов, найважливіші з яких: наявність замовлень на підготовку спеціалістів з соціальної роботи; забезпечення єдності теоретичної та практичної підготовки; організація процесу підготовки як формування професійно-ціннісного ставлення до освоєння нового виду діяльності; удосконалення науково-методичного забезпечення цієї підготовки.

Підготовка соціальних педагогів та працівників має ще одну важливу особливість. Це її перетворювальна спрямованість, яка має два аспекти. З одного боку – проектування та побудова технологій із соціалізації та соціального аспекту самореалізації; з другого – надання практичної допомоги. Для здійснення першого напряму необхідна методологічна підготовка соціальних педагогів. А другий потребує значної уваги до практичної роботи. Остання орієнтація містить у собі небезпеку зниження рівня фундаментальної підготовки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: