Сторінка
6

Вимоги до кабінету біології в школі

Особливу увагу слід приділити рослинам в запечатаних акваріумах і посудинах. Наприклад, кактус добре росте в перевернутій колбі, на злегка зволоженому грунті. Ці досліди розвивають поняття про круговорот і обміні речовин в замкнутому просторі, що можна пов'язати з питаннями про польоти в космос.

Наскільки різноманітно можуть бути використані кімнатні рослини, можна переконатися на такому прикладі. Рослина традесканція (сімейство коммелінових, болота тропічної Америки) можна використовувати для наступних цілей: препарат клітки в волоску тичинки або піхви листка; рух протоплазми; водні культури; освіту придаткових повітряних коренів; препарати продихів, кореневого чохлика і волосків (з водних культур); приклад піхвового листа; швидке укорінення живців; відводки, щеплення; перетворення сухопутного рослини в водне.

У живому куточку повинні знайти собі місце дикорослі рослини, виявлення біологічних особливостей яких вимагає тривалого уважного спостереження та постановки дослідів. Такі рослини викопують з грудкою землі під час екскурсій і садять в невеликі горщики.

Культурні рослини вирощують у міру потреби для постановки дослідів (з водною культурою кукурудзи і соняшнику, зі сходами пшениці, гречки і т. п.), для вигонки квіток (навесні з кочеригі капусти та коренеплодів, а також на електричному освітленні з посіяних айстр, запашного тютюну і дикорослих рослин).

Перш ніж розставити рослини у куточку живої природи, потрібно визначити їх біологічні особливості та згрупувати відповідно цим особливостям.

Враховують відношення кожної рослини до світла, тепла і вологості. Потім складають екологічні групи і розподіляють їх у живому куточку в певній системі.

Наприклад, рослини сухих місць: кімнатні - кактуси, алое, агава, ешеверія, іглиця; дикі - молодило, очиток. Рослини вологих місць: кімнатні - арум, монстера, бегонія, традесканція, циперус; дикі - папороть, мох, квасениця, росичка. Рослини місць середньої вологості: кімнатні - фікус, аспідістра, лимон, клівія, пеларгонія; дикі - суниця, примула, будра плющевидная та ін.

Можна розподілити рослини на географічні групи.

Рослини тропіків: сухих - кактуси, агави, алое; вологих - монстера, бегонія, традесканція, циперус, фікус. Рослини субтропіків: лимон, апельсин, пеларгонія, олеандр, аспідістра, клівія. Рослини помірного пояса: примула, плющ, іглиця. Місцеві: дикі і культурні.

Рослини, висіяні для дослідів, ставлять окремо. Розподіл рослин повинно підкреслювати їх походження. Іноді у великих широких ящиках із землею або в спеціально об лаштованих скляних камерах висаджують кілька рослин, близьких по відношенню до екологічних факторів. Створюють таким чином «ландшафти» пустелі з кактусами і агавами, тропічного лісу і т. п.

Головне для живого куточка, щоб вікна виходили на південь або південний схід. Щоб краще використовувати світлову площу вікон і красиво розставити рослини, роблять спеціальні полички. Полички можуть бути дерев'яні та скляні, підвішені на дроті або шнурах.

Кожна рослина живого куточка повинно мати етикетку з назвою і паспорт з короткою характеристикою. На горщики навішують етикетки з пофарбованої в білий колір фанери або матового скла, на яких вказують назву даної рослини і інвентарний номер. З паспортів з описом рослин, із зазначенням рекомендованих книг про кожній рослині складають картотеку рослин живого куточка. Картотека повинна бути доступна для доглядають за рослинами, а також для всіх бажаючих ознайомитися з ними. Деякі вчителі, щоб привчити учнів користуватися картотекою, позначають рослини тільки номером. Це добре робити при ландшафтному розміщенні рослин.

Найбільш зручні для утримання в куточку живої природи тварини, які можуть бути поміщені в акваріумах: риби, равлики, плавунци, гідри, дафнії і т. п.

В акваріумах показується поєднання життя водних тварин з водною рослинністю (елодея, валліснерія, рдест, кушир, водокрас, пухирчатка). Взаємозв'язок тварин і рослин, що забезпечує обмін речовин, може бути показаний навіть в запечатаних акваріумах.

Акваріуми красиво розміщуються між рослинами вологого середовища (циперус, антуріум). З зоології необхідно мати тварин, вивчення яких ведеться наочними і практичними методами. З простих рекомендуються інфузорії-туфельки, чия культура завжди повинна міститися в куточку для урочної та позакласної роботи, чому необхідно мати невеликий запас гарного лугового сіна або сушеного листя салату.

Необхідно з осені заготовляти і зберігати в акваріумах живих гідр, дощових черв'яків, ставковиків , лужанок, котушок. Живих гідр зберігають з осені в озелененні акваріумі, підгодовують шматочками м'яса, дафніями, мотилем і т. п. Для зберігання певного запасу дощових черв'яків виготовляється дерев'яний ящик з щільними стінками і закраїнами, щоб хробаки не виповзали. Ящик наповнюють почергово шарами опалого листя і хорошою городньої землі і поміщають в нього до 50 штук черв'яків. Зберігають його в прохолодному підвалі. Зверху захищають від щурів кришкою з дротяною сіткою.

В осінню пору бажано зібрати різних гусениць, метеликів та інших живих комах в залежності від того, які з них зустрічаються в даній місцевості. Навесні добре спостерігати живих хрущів. У південних районах бажано розводити в куточку живої природи шовковичного шовкопряда, у більш північних - китайського дубового шовкопряда. Представляє великий інтерес для спостереження вулик з кавказькими (без жала) бджолами.

З риб найчастіше потрібні невеликі карасики для спостереження за їх пересуванням; рекомендується також мати по можливості і інших риб. У міських школах велике значення має розведення тропічних акваріумних риб, зокрема гамбузій. Особливо необхідні жаби.

Непогано також мати в куточку живої природи тритонів, квакш. З плазунів рекомендується мати ящірок, вужа, черепаху; із птахів - папуг; із ссавців - морських свинок, хом'яків, їжака.

З багатьма з перерахованих тварин у куточку живої природи можуть бути поставлені досліди, необхідні по курсу анатомії, фізіології та гігієни людини. Наприклад, за темою «Обмін речовин» можуть бути поставлені досліди з отриманням авітамінозів В і С, за впливом забарвлення грунту на забарвлення тіла жаб, впливу гормону щитовидної залози на метаморфоз пуголовків. За темою «Вища нервова діяльність» можливий ряд дослідів з вироблення умовних рефлексів у риб, птахів і ссавців.

Для спостережень і дослідів до загальної біології можуть бути використані ці ж тварини. Дуже важливо містити різні раси мушки дрозофіли, а так само тропічних риб, досліди з якими доступні кожній школі.

На відміну від рослин тварини різних типів вимагають різного приміщення: акваріумів, тераріумів, клітин. Кожна тварина також повинно мати етикетку з назвою і паспорт в зоологічній картотеці куточка живої природи. Крім того, на кожному акваріумі, кожній клітині і т. п. повинна бути картка із зазначенням догляду, норми годівлі. На цій картці вказують прізвище учня, провідного досвід.

Тварини в куточку групуються за типами і класами, але можливе групування по середовищу проживання і в поєднанні їх з відповідними рослинами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: