Сторінка
1

Вимоги до кабінету біології в школі

Шкільний кабінет біології – особливий учбовий підрозділ школи, оснащений навчальним обладнанням, яке сприяє активній пізнавальній діяльності учнів на уроках, позакласній і позаурочній роботі з предмету «Біологія».

Кабінет біології – спеціально оснащене приміщення для організації навчально-виховного процесу з біології.

Актуальність теми: дана курсова робота являється досить значною, так як більша частина навчальної діяльності по оволодінню шкільної прогами з біології пов’язана з кабінетом біології і вивчення кабінету біології як основної ланки навчального процесу являється необхідним для вдосконалення викладання біології в цілому.

Метою даної курсової роботи являється вивчення кабінету біології як основної бази навчання біології в школі.

В даній роботі вирішуватимуться наступні питання:

1.Описати функціональне призначення кабінету біології.

2.Розглянути вимоги до навчального кабінету біології.

3.Охарактеризувати живий куточок і лаборантську як складову частину кабінету біології.

4.Описати кабінет біології ЗОШ № 2 м. Нова Одеса.

Перші кабінети природознавства представляли собою музей, в якому зберігалися гербарії рослин і опудала тварин в скляних шафах. Пізніше з впровадженням експериментальних методів кабінет стає класом-лабораторією. З'явилися скляний і порцеляновий посуд, мікроскопи, були виділені кімнати для живих рослин і дрібних тварин (куточок живої природи). Поряд з таблицями використовували "чарівний ліхтар", а потім і кінопроектор. У середині 50-х років XX ст. при переході школи на кабінетну систему з усіх дисциплін кабінет біології в основних рисах зберігся як клас-лабораторія в поєднанні з підсобним приміщенням для розміщення і зберігання обладнання: наочних посібників, апаратури, інструментарію, бібліотеки.

У кабінеті міститься загальне обладнання, необхідне для викладання всіх курсів біології, і специфічне - для конкретного курсу, конкретної теми.

Все устаткування розміщується в кабінеті за певною системою, щоб його завжди можна було використовувати в навчальному процесі. Однак кабінет біології - це не тільки місце зберігання необхідного обладнання. Функціональне призначення кабінету біології значно ширше - тут можна виділити декілька взаємопов'язаних функцій: навчально-виховну, науково-методичну, розміщення навчального обладнання, довідкову та облікову.

Навчально-виховнаролькабінету. У кабінеті біології здійснюється процес навчання, виховання і розвитку учнів, для чого передбачено особливе устаткування. Зручні робочі столи і стільці, які при проведенні групових практичних робіт можна здвинути разом. Велика і добре освітлена класна навчальна дошка, крейда та змочена губка для протирання дошки завжди повинні бути на місці. Стіл вчителя і дошка використовуються для демонстрації наочних посібників на уроці.

У кабінеті повинна бути каналізація з раковиною. Вода потрібна постійно для практичних робіт, демонстрацій, для догляду за рослинами і тваринами. При відсутності водопроводу воду тримають у великих посудинах, відрі або пластикових бутлях.

Кабінет, як правило, оснащений невеликою бібліотекою, що містить різноманітну довідкову літературу для учнів; рекомендації для лабораторних і практичних робіт; підручники біології; книги з біології із серії "Дитяча енциклопедія", методичні журнали, наприклад "Біологія в школі", і інші.

У кабінеті організують змінні та постійні експозиції, розвиваючі інтерес до біологічній науки, що допомагають засвоїти складний навчальний матеріал, наприклад стенди "Це цікаво" або "Тваринний світ нашого краю", "Рослини Червоної книги нашого регіону" та інші. В якості змінних експозицій в кабінеті біології можуть бути представлені тематичні виставки робіт учнів (плакати, малюнки з екологічної проблематики, фотографії, зроблені під час екскурсій, тощо).

Велике навчально-виховне значення мають постійні експозиції (відображають основні ідеї біології), які використовують при вивченні багатьох тем і в різних навчальних курсах, наприклад "Розвиток органічного світу на Землі", "Рівні організації життя", "Чотири середовища життя на Землі", "Царства живої природи" та інші. У кабінеті повинні бути портрети видатних учених (Ч. Дарвіна, А.І. Опаріна, Н.І. Вавілова, В.І. Вернадського, В.Н. Сукачова та ін.)

Науково-методична роль кабінету. Кабінет - це місце роботи вчителя біології. Тому в ньому повинно знаходитися все те, що необхідно вчителю для творчої підготовки до уроку та іншим видам занять зі школярами: програми, підручники, збірники задач і тестів з біології, періодична література, особливо журнали "Біологія в школі", "Екологічна освіта в школі ", різна методична література, в тому числі книги з загальної методики навчання біології та з окремих навчальних курсів, довідкова література, визначники рослин і грибів, тварин, методичне забезпечення для використання комп'ютера та ін

Вчителю треба мати в кабінеті також інструктивні матеріали Міністерства науки і освіти, молоді і спорту України і органів управління освітою свого регіону, державні стандарти освіти: Обов'язковий освітній мінімум з біології для всіх рівнів середньої школи, Вимоги до освітнього мінімуму та ін

У кабінеті також повинні бути матеріали, що відображають роботу біологічних гуртків та факультативів, дидактичні матеріали тощо, тобто все те, що допомагає вчителю в його роботі з навчання, виховання і розвитку учнів, сприяє підвищенню його професійного рівня.

Комплексне застосування навчального обладнання дозволяє найбільш повно реалізувати в навчальному процесі єдність змісту, методів і засобів навчання. Комплекси навчального обладнання підготовляються вчителем до кожного уроку і не залишаються постійними.

Розміщення навчального обладнання. У кабінеті біології перебуває система наочних посібників:

- натуральні об'єкти (кімнатні рослини, гербарії, дрібні живі тварини, колекції, опудала, скелети, вологі препарати, мікропрепарати і інше.);

- зображення натуральних об'єктів (таблиці, схеми, малюнки, моделі, фотографії, слайди і інше.);

- роздатковий матеріал та дидактичні картки;

- прилади та устаткування для демонстрації технічних засобів (телевізор, комп'ютер );

- лабораторне обладнання: лупи, мікроскопи, посуд та інструментарій для лабораторних робіт (пінцети, препарувальні голки, предметні, покривні і годинникові скельця, пробірки, піпетки та ін) і для практичних робіт в природі і кабінеті (гербарні папки, копалки, лопати, секатори);

- хімічні речовини;

- невеличка аптечка для надання першої медичної допомоги.

Основна частина навчального обладнання зберігається у шафах за типами посібників, розділам і темам програми з урахуванням обсягу, маси, габаритів, частоти використання та вимог до зберігання. Для зручності пошуку устаткування кожноій шафі присвоюється літера (А, Б і т.д.), полиці нумеруються цифрами, а відділення на полицях - великої буквою. Шифр, що позначає місце зберігання того чи іншого наочного посібника, заноситься в каталожну картку. Наприклад, А - 4 - б означає: шафа А, поличка 4, відділення б. На внутрішній стороні стулок шафи поміщається перелік обладнання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: