Сторінка
4

Вимоги до кабінету біології в школі

- пристосування для оформлення інтер'єру кабінету;

- для розміщення апаратури.

Меблі для організації робочого місця вчителя:

- одна секція столу демонстраційного і стіл для вчителя зі стільцем.

Меблі для організації робочих місць навчаються включає двомісні лабораторні учнівські столи різних ростових груп з кольоровим маркуванням в комплекті зі стільцями тих же ростових груп.

Для раціонального розміщення та правильного зберігання навчального обладнання необхідний набір секцій різного призначення, з яких можна компонувати варіанти комбінованих лабораторних шаф.

Меблі для розміщення живих об'єктів розташовується в лаборантське приміщення - препараторська стіл (або стелажі).

У лаборантська приміщенні встановлюється шафа, що складається з наступних секцій:

- нижня (з цоколем) з глухими дверцятами - 2 шт.;

- нижня (з цоколем) з лотками - 2 шт.;

- верхня с глухими дверцятами - 8 шт.

Вимоги до приміщень кабінету. Для кабінету біології необхідні дві суміжні кімнати: лабораторія площею 66 - 70 кв. м (при довжині 10-11 м, ширині 6-7 м) і лаборантська - 15 - 18 кв. м. Найдоцільніше розмістити кабінет на першому поверсі з орієнтуванням вікон на південь або схід.

Кабінет біології може бути об'єднаний з кабінетом для викладання інтегрованого курсу природознавства. У нечисленних школах можуть бути організовані об'єднані кабінети: біолого-хімічний, біолого-географічний, кабінет природознавства з викладанням біології, хімії, фізики. В об'єднаному кабінеті необхідні: одне приміщення лабораторії та 1-2 лаборантських приміщення.

Площа кабінету повинна дозволяти розставити в ньому меблі з дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Учнівські столи повинні бути встановлені як правило в три ряди. Допускається дворядна або однорядна установка столів.

Відстань між столами в ряду 0,6 м, між рядами столів не менше 0,6 м, між рядами столів і подовжніми стінами О ,5-0, 7 м, від перших столів до передньої стіни близько 2,6-2,7 м , найбільша віддаленість останнього місця навчаються від класної дошки - 8,6 м.

По задній стіні лабораторії встановлюють секційні шафи для навчального обладнання та апаратура (діапроектор, епіпроектор) на підставках.

На передній стіні розміщують дошку і частину постійної експозиції.

На бічній стіні, протилежній вікнам, встановлюють вітрини або стенди для постійної та тимчасової експозиції.

У лаборантське приміщення розміщують шафу-стінку для зберігання навчального обладнання, препараторський стіл для деяких живих об'єктів і підготовки найпростіших дослідів. Крім того, в лаборантскій обладнають робочий стіл для вчителя, встановлюють раковину-мийку з дошкою для сушіння хімічного посуду.

Вимоги до оснащення кабінету навчальним обладнанням. Навчальне обладнання з біології поділяється на групи:

- натуральні об'єкти (живі рослини і тварини, колекції, вологі та остеологічні препарати, гербарії тощо);

- прилади, посуд, приладдя для проведення демонстрацій і лабораторних робіт;

- муляжі, моделі, рельєфні таблиці;

- посібники на друкованій основі (таблиці, карти, підручники, дидактичний матеріал тощо);

- екранно-звукові засоби навчання (ЕЗНО) (відеофільми, кінофільми);

- проекційна апаратура для пред'явлення інформації, закладеної в ЕЗНО;

- література для вчителя та учнів (підручники, довідники, методична література та ін.).

Вимоги до організації робочих місць вчителя та учнів. До складу робочого місця для вчителя біології входять: демонстраційний стіл (одна секція), стіл для вчителя зі стільцем, класна дошка, екран.

До секції демонстраційного столу повинен бути підведений електричний струм напругою 220В, вода.

Для кабінету, як правило, використовують класну дошку з п'ятьма робочими поверхнями, що складається з основного щита і двох відкидних. Розмір основного щита 1500x1000 мм, відкидних щитів - 750x1000 мм. Ці дошки мають магнітну поверхню для використання моделей-аплікацій. На верхній кромці класної дошки повинні бути розміщені 6-7 утримувачів для таблиць епізодичного використання.

Раціональна організація робочого місця для учня вимагає дотримання наступних умов:

- достатня робоча поверхня для письма, читання, проведення спостережень і т. д.

- зручне розміщення устаткування, використовуваного на уроці;

- відповідність столу і стільця антропометричними даними для збереження зручної робочої пози учня;

- необхідний рівень освітленості на робочій поверхні столу .

Учнівські меблі повинні бути промарковані. Знизу на кришці столу слід написати групу столу (в чисельнику) і зросту учнів (у знаменнику). Наприклад, марка 4/140-160 означає, що меблі групи 4 призначається для учнів зростом 140-160 см. З зовнішньої сторони, збоку на стіл наносять кольорову маркіровку (коло діаметром 25 мм або горизонтальна смуга шириною 20 мм). Кожна група меблів маркується своїм кольором.

Вимоги до розміщення і зберігання обладнання. Система розміщення і зберігання навчального обладнання повинна забезпечувати:

- його зберігання;

- постійне місце, зручне для витягання і повернення виробу, закріплення місця за даним видом навчального обладнання на основі частоти використання на уроках;

- швидке проведення обліку і контролю для заміни поламаних виробів новими.

Основний принцип розміщення і зберігання навчального обладнання - з предметів, видів навчального обладнання, з урахуванням частоти використання даного навчального обладнання. В лабораторії розміщують обладнання для лабораторних робіт (оптичні прилади, лотки для роздаткового матеріалу, препарувальні інструменти).

Навчальне обладнання повинно бути розміщене так, щоб місткість шаф і інших пристосувань були максимально використані при дотриманні перерахованих вище вимог.

Для організації самостійних лабораторних робіт слід використовувати лоткову систему подачі роздаткового матеріалу. В укладках зберігають посуд, препарувальні інструменти, лоток для мікропрепаратів і т.д.

Натуральні об'єкти (гербарії, опудала, ентомологічні колекції) необхідно зберігати в шафах з глухими дверцями далеко від прямих сонячних променів. Ентомологічні та інші колекції зберігають у спеціальних коробках, гербарії - в коробках або папках. Скелети хребетних тварин зберігають в закритих шафах.

Мікропрепарати зберігають в фабричній упаковці так, щоб мікропрепаратів розташовувався горизонтально, що оберігає його відспливання. Набори мікропрепаратів розташовують по класах і темами. На столи учнів мікропрепарати роздають у спеціальних лотках з 4-5 гніздами

Вологі препарати повинні зберігатися в шафі з глухими дверцями.

Муляжі, моделі зберігають у шафах далеко від прямих сонячних променів та опалювальних приладів. Муляжі зберігають у коробках, у спеціальних поглибленнях з м'якого паперу. Великі анатомічні моделі - під чохлами з щільної матерії або синтетичної плівки.

Таблиці зберігають у рулонах або наклеюють (за вибором вчителя) на картон або тканину і розставляють їх по предметам в шафах по порядку нумерації кожної серії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: