Сторінка
4

Становлення та розвиток методики викладання історії

В досліджуваному періоді можна виділити декілька етапів, кожному з яких були притаманні якісні відмінності та специфіка:

1) початок ХІХ ст. - 1871 р. - піднесення розвитку методів й методики навчання історії на тлі загальнопедагогічного „відродження”;

2) 1872 - 1889 роки - уповільнення та регрес у розвитку методів навчання історії й методики історії в цілому, обумовлений консервативною освітньою політикою держави;

3) 1890 - початок ХХ ст. - бурхливий розвиток теоретичних і практичних напрацювань у методах навчання історії внаслідок науково-технічного та соціально-економічного прогресу суспільства і послаблення адміністративного тиску держави в сфері освіти.

Так, у 1840-1845 рр. з'явилися методичні роботи доктора філософії - Л. Язвінского. Він пропонував записувати найважливіші факти століття на листи різного кольору, розграфлені по 100 клітин (вік, роки). Клітини мали маленькі папірці, які дозволяли відкрити або закрити цифру. Спочатку ця методика була зустрінута з великим ентузіазмом, але поступово інтерес до неї зникав.

Іншу методику - ритмічну узагальнену - запропонував директор Петербурзького німецького училища Готліб фон Шуберт. Суть її в тому, що факти історії римували і, співаючи, заучували. Велику увагу приділяли опитуванням, у проводенні яких допомагали помічники вчителя - аудитори.

У ряді шкіл застосовувався так званий метод Бідермана (1860 p.). Зараз подібний підхід називався б тематичним. Ось фрагменти з програми, розробленої на основі цього методу: «II. Боротьба людини з простором і часом: пересування силою тварин, силами природи: дорога, пошта, годинник, календар . IV. Наукові прагнення: грамота, книгодрукування, університети, школи ».

У середині XIX ст. найбільш поширеним прийомом навчання на уроках було коротке коментування вчителем тексту, що задавався додому. Вчителі не приділяли уваги розкриттю внутрішнього зв'язку між викладанням фактів, не залучували документальний матеріал. Опитування школярів виконувало функцію контролю знань. Засоби наочності не використовувалися, а підручники видавалися без ілюстрацій.

Поступово починає складатися методична система навчання історії. У 40 - 60-х рp. XIX ст. свій внесок у її становлення внесли представники революційно-демократичного напряму: В.Г. Бєлінський, Н.Л. Добролюбов, Н.Г. Чернишевський. Ось їх основні ідеї. Повинний бути зв'язок історії з сучасністю, яка дозволить дати відповіді на питання: що залишилося незавершеним, що робити далі? У фактах містяться ідеї, їх треба витягувати з фактів, адже факти не самоціль вивчення історії; виклад фактів не може бути безпристрасним; потрібно показувати процес, його закономірності в навчанні історії; історія Росії повинна включати історію народів. Добротність знань залежить від добротної діяльності з їх добування. Шкільний підручник потрібен для того, щоб будити і вести думки учнів, створювати в їхній свідомості історичні образи.

Застосування методики викладання історії в школах та університетах

Одним з найважливіших результатів модернізації, що охопила всі сторони життя загальноімперського суспільства в кінці XIX - на початку ХХ ст. стало підвищення уваги з боку суспільства та держави до проблем освіти на всіх рівнях освітньої системи і, в першу чергу, до вищої освіти. Це пов'язано як з об'єктивною потребою модернізації соціуму і держави, фахівців в різних галузях професійної діяльності, так і формуванням своєрідної думки про значущість освіти в ідеологічних та світоглядних відносинах.

Пильну увагу держави і суспільства привертають проблеми історичної університетської освіти, що обумовлено, перш за все, специфічним становищем історичного знання в системі наук і навчальних дисциплін. Історія розглядається як засіб трансляції основних ідеологічних установок і засіб виховання особистості.

Історична університетська освіта, що перебувала під впливом загальної політики російського уряду в сфері науки і освіти та процесів розвитку світової та російської історичної науки в 70-х рр. XIX - початку ХХ ст., переживає активні трансформаційні процеси, пов'язані з пошуком форм навчання, які були б адекватні до соціальної реальності і нового стану історичної науки. Зміни охоплюють усі сторони освітньої сфери: змінюються організаційні основи, переживають перебудову структура та зміст історичної освіти, розвиваються методичні традиції.

Еволюція організаційних основ історичної університетської освіти перебувала в першу чергу під впливом державної освітньої політики і була пов'язана зі зміною адміністративно-правового статусу російських університетів, що стало результатом прийняття Загального Статуту Імператорських російських університетів в 1884 р. Статут готувався в обстановці гласності, ініційованої Міністерством Народного Просвітництва (МНП): університетська корпорація була покликана до активної участі в обговоренні положень майбутньої реформи та її головного положення - питання про співвідношенні повноважень уряду і професорської корпорації в житті університету. Університетська корпорація і МНП не змогли знайти компромісу відносно питання про автономію: університетська автономія була обмежена на користь попечительства навчального округу і МНП. Це зумовило негативні оцінки зміни положення університету за Статутом 1884 р. з боку сучасників.

Довгий час транслювалися в дослідницькій літературі оцінки Статуту 1884 р. як негативного для життя і розвитку університетської спільноти. Вводячи контроль держави над життям університетської корпорації і передаючи МНП право контролювати навчальний процес, Статут по суті знищив невідповідність в університетській системі Росії XVIII-XIX століть: створені установи, що фінансуються державою, сприймалися як елемент системи державних установ, покликані обслуговувати потреби в першу чергу держави, і університети представляли собою «держава в державі». Статут 1884 р. створив систему взаємовідносин держави і університетів, відповідно реаліям соціально-політичної практики Росії кінця XIX - початку ХХ ст., вже на практиці перетворивши університети як адміністративні одиниці в державні установи.

Цей Статут уособлювавав в собі тенденції до централізації та уніфікації системи освіти, які були необхідними ознаками освітньої системи, що знаходиться на всіх своїх рівнях під контролем державної влади і притаманними більшості світових систем освіти ХХ ст. В кінці XIX ст. практика державного управління університетами була характерна не тільки для Росії, але і для багатьох європейських держав, в першу чергу, для Франції, де державне регулювання стало способом виживання університету в умовах конкуренції з «спеціальними» школами.

Нововведення Статуту 1884 р. стосувалися і навчальної практики історико-філологічних факультетів (ІФФ). Основною ланкою нової навчальної системи стало введення незалежних від факультету випускних іспитів, покликаних проконтролювати обсяг і якість знань випускників ІФФ та семестрової схеми навчання, спрямованої на впорядкування, надання послідовності і повноти процесу навчання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: