Сторінка
4

Формування фасилітуючої позиції у майбутніх вчителів

Остання методика була проведена з метою визначення сформованості професійно значимих якостей особистості майбутнього педагога. Вона відображає степінь сформованості цих якостей за шкалою: «сильно», «середньо», «слабко».

Рис 3.1 Рівень сформованості професійно значущих якостей особистості майбутнього педагога.

На рисунку 3.1 відображено рівень сформованості професійно значущих якостей особистості майбутнього педагога.

Результати дослідження за даною методикою показали, що у 9% студентів рівень сформованості професійно значущих якостей особистості майбутнього педагога – високий, у 82% - середній і в 9% - низький.

За даними результатами можна зробити висновок, що нестача професійного досвіду зумовлює недостатній рівень сформованості професійно значущих якостей особистості майбутнього педагога.

Умови формування у майбутніх вчителів особистісних якостей, які забезпечують фасилітуючу позицію

Оскільки формування педагогічної позиції передбачає добровільне й усвідомлене прийняття студентами гуманістичних цілей і цінностей педагогічної діяльності, ми дійшли висновку про необхідність створення спеціальних умов для стимулювання цього процесу у ВНЗ. На основі аналізу наукової літератури й результатів власного дослідження були визначені конкретні умови, які сприяють формуванню у студентів фасилітуючої позиції.

По-перше, важливо цілеспрямовано забезпечувати професійне самовизначення студентів через розкриття соціальної значущості вчительської професії(зустрічі з учителями; проведення дискусій, диспутів,обговорення проблемних питань та висвітлення їх у ЗМІ), залучення їх до рефлексивної діяльності щодо встановлення причин власного вибору професії педагога й усвідомлення відповідальності за цей вибір, а також за своє подальше професійне становлення(тренінги, дні студентського самоврядування, обмін досвідом зі студентами з інших педагогічних навчальних закладів).

По-друге, у процесі навчально-виховної взаємодії необхідно за допомогою різних педагогічних засобів (використання інтерактивних методів навчання, залучення до розв’язання проблемних педагогічних ситуацій та участі у професійно-рольових іграх тощо) стимулювати розвиток соціально - професійної активності майбутніх вчителів, формування в них ставлення до себе та інших людей як до активних суб’єктів педагогічного діалогу.

Вивчили рівень сформованості особистісних якостей студентів, які сприяють формуванню фасилітуючої позиції, та визначили умови формування у майбутніх вчителів особистісних якостей, які забезпечують фасилітуючу позицію. Оскільки рівень сформованості цих якостей має середнє значення ,як показують результати досліджень, то дійшли висновку, що впровадження зазначених умов може позитивно вплинути на формування гуманістичної фасилітуючої позиції майбутніх вчителів. Це сприятиме підвищенню рівня взаєморозуміння вчителя та учня, виникнення у них бажання співпрацювати, адже учень також може бути фасилітатором, бо він – перший помічник вчителя на шляху до успіху у процесі виховання та навчання.

Проаналізувавши науково педагогічну літературу було виявлено у чому полягає суть фасилітації, розглянуто особливості реалізації її ідей в діяльності вчителя, з’ясовано сутність фасилітуючої позиції вчителя та її ознаки. Фасилітація як феномен гуманних відносин вчителя й учнів створює сприятливі умови для об’єктивного вивчення особистості учня, наукового управління процесом його морального сходження; власного особистісно-професійного зростання та самовдосконалення учителя. Для того, щоб реалізувати ідеї фасилітації у своїй діяльності, майбутньому вчителеві необхідно пізнавати себе як людину, будувати свою діяльність таким чином, щоб у процесі взаємодії з оточуючими він здобував цінний професійний досвід, який сприятиме його становленню як педагога-фасилітатора.

Визначено, що особливостями позиції вчителя, налаштованого на фасилітуючу діяльність, є: відкритість до спілкування і взаємодії з учнями, щирість, довіра до дітей, визнання їх неповторності, гідності зацікавленість їхнім життям, уважність до їхніх проблем, наявність емпатійного розуміння (бачення внутрішнього світу учня його ж очима, відчування його внутрішнього світу), готовність завжди прийти на допомогу учням.

Фасилітуюча позиція - характеристика вчителя, від якої залежить загальна атмосфера в класі, внутрішній стан кожного учня, творчий розвиток кожної особистості, стимулювання та ініціювання різноманітних форм активності учнів, надання педагогічної підтримки.

Вивчено рівень сформованості особистісних якостей майбутніх вчителів, що сприяють формуванню їхньої фасилітуючої позиції.

На основі аналізу науково-методичної літератури, передового педагогічного досвіду, результатів проведеного дослідження визначено педагогічні умови формування фасилітуючої позиції у майбутніх вчителів. Зроблено висновок, що впровадження зазначених умов може позитивно вплинути на формування гуманістичної фасилітуючої позиції майбутніх вчителів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: