Сторінка
2

Проблеми управління державними фінансами при формуванні, розміщенні та виконанні державного замовлення на підготовку фахівців

Крім того, формування державного замовлення не враховує інституційних перетво­рень в економіці України. Особливо це стосується аграрного сектора економіки. При зростанні до 97,8 відсотків кількості товаровиробників недержавної форми власності у 2000 році та зменшенні до 4,8 відсотків сільськогосподарських угідь, що належать дер­жавним підприємствам, частка студентів, які навчаються за рахунок коштів загального фонду, за освітньо-кваліфікаційними рівнями у зазначеному році становила в середньому 66,2 відсотка від загальної кількості прийнятих студентів, а за рахунок платного нав­чання – 34,9 відсотка.

Подання Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції Ук­раїни про­позицій з держзамовлення на підготовку спеціалістів здій­сню­ва­лося Міністерством культури України без аргументованих розрахунків шля­хом узагальнення даних, які нада­вали підпорядковані йому вищі навчальні за­к­лади за наступними показниками: фактичні дані за минулий рік, план і очі­куване виконання за поточний рік, проектні показники на наступний рік.

Аналіз матеріалів перевірки Національної академії образотворчого ми­с­тецтва і архітектури, Національної музичної академії, Харківської державної ака­демії культури та Харківського державного інституту мистецтв показав, що прогнозні показники на наступний рік з прийому студентів визначалися ви­­щими навчальними закладами, в основному, виходячи з обсягів фак­тич­но­го прийому студентів за минулі роки.

Таким чином, формування проектних показників державного за­мов­лен­ня на підго­товку фахівців з вищою освітою на 2001 і 2002 роки здійсню­ва­ло­ся лише на підставі даних вищих навчальних закладів щодо обсягів їх підго­тов­ки за минулі роки без вивчення потреб державного сектора народного гос­по­дарства у фахівцях культури і мистецтв як в цілому, так і в розрізі спе­ці­аль­ностей, в тому числі даних служби зайнятості щодо по­треб ринку праці.

Постановами Кабінету Міністрів „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб на 2001 рік” України від 15 травня 2001 року № 490 та „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб на 2002 рік” від 6 березня 2002 року № 261 для Міністерства культури і мистецтв України, як замовника, загальний контингент студентів, підготовка яких здійснюється протягом року на всіх курсах за рахунок коштів державного бюджету, в держзамовленні не затверджувався.

Міністерство культури і мистецтв України, порушуючи норми зазначених постанов Кабінету Міністрів України, не затверджувало* обсяг бюджетних коштів на оплату держзамовлення та обсяг випуску спеціалістів по підпорядкованих вищих навчальних закладах.

Всупереч вимог Законів України “Про освіту”, “Про поставки продукції для державних потреб”, а також затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Положення про державний вищий навчальний заклад” від 5 вересня 1996 року № 1074 Положення про державний вищий навчальний заклад і Порядку формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про Порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням” від 29 лютого 1996 року № 266, державні контракти на підготовку фахівців з вищою освітою не оформлялися.

Отже, Міністерство культури і мистецтв України в 2001–2002 роках не дотримувалося порядку здійснення вищими навчальними закладами під­го­тов­­ки спеціалістів за рахунок коштів державного бюджету за державним за­мов­ленням, встановленого Законами України “Про освіту”, “Про поставки продукції для державних потреб”, Указом Пре­зидента України “Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування ви­пускників вищих навчальних закладів” від 23 січня 1996 року № 77, По­ло­женням про державний вищий навчальний заклад і Порядком формування та роз­міщення державних замовлень на поставку продукції для державних пот­реб і конт­ролю за їх виконанням, внаслідок цього, використання Міні­сте­р­ством культури і мистецтв України коштів загального фонду державного бюджету у 2001 році і в I півріччі 2002 року у загальній сумі 46,5 млн. грн., з яких у 2001 році – у сумі 30,5 млн. грн. здійснювалось не за процедурою державного замовлення на підготовку фахівців, а кошти, фактично, використовувалися на утримання вищих навчальних закладів.

Також у результаті недотримання в 2001–2002 роках Міністерством освіти і науки України встановленого актами законодавства порядку формування і розміщення державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою, а саме, на укладання державних контрактів з виконавцями, виділені кошти із загального фонду державного бюджету у 2001 році і в І півріччі 2002 року у загальній сумі 1303,7 млн. грн. використані міністерством не за процедурою державного замовлення на підготовку фахівців, а фактично – на утримання вищих навчальних закладів. При цьому Міністерством освіти і науки України у державній статистичній звітності подавалися недостовірні дані про виконання держзамовлення і укладання державних контрактів на підготовку фахівців, хоча фактично такі контракти з вищими навчальними закладами не укладалися.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: