Сторінка
3

Проблеми управління державними фінансами при формуванні, розміщенні та виконанні державного замовлення на підготовку фахівців

Було встановлено, що у 2001 році при розміщенні обсягів держзамовлення на підготовку фахівців Міністерством освіти і науки України допущено в цілому пере­вищення обсягів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб на 2001 рік” від 15 травня 2001 № 490, з прийому бакалаврів за рахунок загального фонду – на 255 одиниць, а з прийому спеціалістів – на 475 одиниць. На 2002 рік міні­с­терством було також доведено понад затверджені постановою Кабінету Міні­с­трів України „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання ро­біт, надання послуг для державних потреб на 2002 рік” від 6 березня 2002 ро­ку № 261 обсяги з прийому спеціалістів у кількості 463 одиниці.

Аналіз також засвідчив, що всупереч вимогам нормативно-правових актів Кабінет Міністрів України не забезпечив на 2001 і 2002 роки збалансованість між обсягом фінансування державного замовлення на підготовку фахівців і затвердженими натуральними показниками державного замовлення та взаємовідповідність з обсягом затверджених у Державному бюджеті України видатків на підготовку кадрів.

Таким чином, механізм управління в сфері державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою не забезпечує узгоджену роботу центральних органів вико­навчої влади, а також реалізацію завдань щодо ефективного управління бюджетними коштами. Такий стан справ вимагає невідкладного реагування з боку держави та суспільства в цілому.

Наведені аргументи доводять необхідність уникнення традиційних стереотипів планування підготовки фахівців тільки на підставі наявної потужності навчальних зак­ладів, без вивчення ринку праці та реальних потреб держави, без формування державного замовлення на конкурсній основі з урахуванням якості освітніх послуг. Розроблення та застосування науково обґрунтованої методики визначення потреб держави у спеціалістах з різним рівнем кваліфікації та обсягів державного замовлення з урахуванням дійсної ситуації на ринку праці сприятиме економічному, раціональному і ефективному вико­ристанню бюджетних коштів, а також забезпеченню реальної потреби держави у фахівцях робочої професії та спеціалістів з вищою освітою.

Для підвищення відповідальності закладів освіти за якість підготовки фахівців, а також юридичну і фінансову відповідальність за неефективне та нецільове витрачання бюджетних коштів варто терміново застосувати апробований європейській інструмент – укладання державного контракту між державними замовниками та виконавцями держав­ного замовлення. Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України, яке виконує функції спеціально уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу з питань формування державного замовлення, необхідно виконувати вимоги Законів України “Про поставки продукції для державних потреб”, „Про освіту”, “Про профе­сійно-технічну освіту”, “Про вищу освіту”, а також Указу Президента України “Про захо­ди щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів” від 23 січня 1996 року № 77 щодо забезпечення укладання такого контракту.

Принципово важливим аспектом у реалізації політики державного за­мов­лення повинно стати вдосконалення системи організаційно-економічного управління сферою держав­ного замовлення та направлення її на ефективне ви­користання бюджетних коштів і спри­яння поєднанню державного та гро­мад­ського контролю. На урядовому рівні необхідно передбачити за окремою про­грамою в проектах Закону України про Державний бюджет України на нас­тупні бюджетні роки обсяги видатків загального фонду державного бюд­­же­ту на підготовку кадрів вищими навчальними закладами за державним за­мов­ленням для забезпечення реальних потреб держави; розробити та за­твер­ди­ти окремий поря­док формування, розміщення та виконання державного замовлення на підготовку фахівців, науково-педагогічних і робітничих кадрів, підвищення кваліфікації, підго­товку кадрів. Важливого значення на­бу­ває також запровадження державної статистич­ної звітності, яка б ві­до­бра­жа­ла кількість випускників, які навчаються за державним замовленням і пра­це­влаштовані в державному секторі економіки, та розробка і впро­вадження статистичної звітності за формою № 1 – держзамовлення.

Згадані вище рекомендації значною мірою допомогли б у встановленні гармонійних відносин між виконавцем державного замовлення і замовником, забезпечили б високу ефективність управління бюджетними коштами в умовах недостатності обсягів фінан­сування, а також сприяли б підвищенню якості навчального процесу.

Література:

1. Про державне замовлення на закупівлю товарів, ви­ко­на­н­­­ня ро­­біт, надання послуг для державних потреб на 2000 рік: По­с­та­но­ва Ка­бінету Міністрів України від 08.03.2000 № 1198.

2. Про державне замовлення на закупівлю товарів, ви­ко­на­н­­­ня робіт, надання послуг для державних потреб на 2001 рік: По­с­та­но­ва Кабінету Міністрів України від 15.05. 2001 № 490.

* Лише Київському національному універси

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: