Сторінка
2

Тістопластика як одна з технік ліплення в початкових класах

4. Ознайомитись з педагогічним досвідом вчителів початкових класів та керівників гуртків з питань навчання молодших школярів тістопластиці. 5. Провести та проаналізувати експериментально-дослідницьку роботу.6. Зробити висновки.

Результати спостережень та аналізу описані в практичній частині курсової роботи.

Методи дослідження - теоретичні: ознайомлення, аналіз та вивчення літератури та педагогчного досвіду з тістопластики; цілеспрямоване спостереження за практичними вміннями школярів на уроках трудового навчання та гурткової діяльності; статистичні: кількісний та якісний аналіз екперементальних даних.

Курсова робота складається зі вступу, двох теоретичних розділів, експериментальної частини, переліку літератури, висновків.

У вступі обгрунтовується актуальність теми, визначається мета, завдання, об`єкт, предмет, окреслюється методологічна та теоретична база дослідження, методи.

У першому розділі подаються теоретичні відомості та основні поняття.

У другому розділі подається значення уроків ліплення у початковій школі.

Експериментальна база дослідження відбувалася в Олександрійському ЗНЗ І—ІІІ ступенів №10.

Висновки узагальнюють результати дослідження.

Поняття про скульптуру

Скульптура (Lat sculptura, від sculpo) - висікаю, вирізаю. Процес творення, пластика від грецького (plastike, від plaso) - ліплю, вид образотворчого мистецтва заснований на принципі об’ємного, фізичного тривимірного зображення. Як правило, об’єкт зображення в скульптурі сама людина, меньше тварина (анімалістичний жанр), ще менше природа (пейзаж) та речі (натюрморт).

Постановка фігури в просторі, передача її рухів, пози, світлотіньове моделювання підсилююче рельєфність форми, фактура ліплення або обробки матеріала, архітектонічна організація об’єму, зоровий ефект його маси, вагових відношень, вибір пропозицій специфічний в кожному випадку, характер силуета, є головним засобом вираження скульптури.

Об'ємна скульптурна форма будується в реальному просторі за законами гармонії, ритма, рівноваги, взаємодії з навколишньою архітектурою або природнім середовищем, та на основі анатомічних особливостей тої чи іншої моделі.

Розрізняють два основні різновиди скульптури: кругла (рис.1.1.) (статуя, статуетка, торс, бюст і т.д.) котра вільно розміщується в просторі, та звичайно вимагає кругового огляду, та рельєф (рис.1.2) це зображення розміщується на площені, що утворює його фон.

Рис.1.1

Рис.1.2

За змістом та функціями скульптура поділяється на монументальну, монументально-декоративну, станкову. Розвиваючись в тісній взаємодії, ці різновиди скульптури мають свої особливості.

Монументальна (рис.1.3.) та монументально-декоративна (рис.1.4.) скульптура розрахована на конкретний ахітектурний простір, або природне оточення і адресування мас глядачів, розміщується перш за все в людних місцях, на вулицях та площах міста, в парках, на фасадах та в інтер’єрах суспільних споруд.

Вона покликана конкретизувати архітектурний образ, доповнювати виразність архітектурних форм новими відтінками, здатна розв’язувати великі ідейнообразні задачі, що з особливою повнотою розкривається в міських пам’ятниках, монументах, монументарних спорудах, яким зазвичай властива величність форм та довговічність матеріалу.

Рис.1.3

Рис.1.4

Станкова скульптура (рис.1.5.) прямо не зв’язана з архітектурою і носить більш камерний характер, та зазвичай розміщується в залах виставок, музеях, жилих інтер’єрах. Тим самим пояснюється властивості пластичної мови скульптури, її розміри, улюблені жанри (портрет, побутовий жанр, анімалістичний жанр).

Станковій скульптурі більше, ніж монументальній властиві інтерес до внутрішнього світу людини, тонкий психологізм. Скульптурі малих форм належать такі ж витвори медалерного мистецтва та гліптики. Призначення та зміст скульптур складають певний характер його пластичної структури, а вона в свою чергу впливає на вибір скульптурного матеріала. Від природних особливостей та способів обробки останнього залежить технічна обробка скульптури.

Рис 1.5

Технологія виготовлення виробів з солоного тіста Солоне тісто – це штучно виготовлений матеріал. Для того щоб працювати з солоним тістом необхідно купити в магазині: пшеничне борошно та сіль (екстра – подрібнена). Щоб правильно приготувати тісто потрібно замісювати за рецептом.Для розвитку дрібної моторики існує безліч різноманітних вправ з ліплення з солоного тіста. Займаючись ліпленням, діти починають розбиратися в поєднанні декоративних елементів у візерунку та розташуванні їх на поверхні предметів. У виробах народних майстрів ми бачимо різні орнаменти. І всі вони для кожного промислу специфічні. Якщо знайомити дітей з різними національними орнаментами вже в дошкільному віці, то діти рано починають відчувати характер, колорит виробу. Рис 1.6 Для розвитку зорово-моторної і зорової пам'яті необхідно організувати роботу дитини за зразком, яку слід здійснювати за такими етапами: спочатку дитина працює з постійною зорово-опорою на зразок, потім час розглядання зразка значно скорочується по 15-20 секунд залежно від складної пропонованої роботи, але так, щоб дитина встигла розглянути і запам'ятати зразок. У декоративному ліпленні велике значення має робота над формою. Чим частіше дитина спостерігає предмети декоративно-прикладного мистецтва, тим швидше у неї накопичується досвід у вирішенні зорових образів. Діти розглядають гуртки, вази, чашки, ковші і народні іграшки; аналізують їх форму, пропорції, деталі. Ліплення цих предметів або відтворення їх по пам'яті вчить дитину самостійно створювати цікаву по контурах і прикрасам посуд та інші вироби.Ліпити діти люблять і вміють, і тому можуть відразу «показати себе». На перших уроках потрібно хвалити дітей за роботу і тим самим показати, що кожен з них помічений, відмінний від інших, любимо і перебуває під опікою і захистом вчителя. Художні роботи молодших школярів розрізняються не стільки за змістом, скільки за якістю. Зазвичай вважають, що ці відмінності пояснюються різними здібностями дітей. Але здібності можуть бути вже розкритими і розвиненими або ще не проявилися і не сформованими з причин, від дитини не залежним. На перших порах важливо, що діти вже мотивовані до художньої діяльності.Рецепт солоного тіста з пшеничного борошна:1) 200г – борошна;200г – солі (екстра);125г – води.2) 2 чашки борошна1 чашка солі¾ чашки води (125 мл)

3) 1ст. борошна

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: