Сторінка
6

Тістопластика як одна з технік ліплення в початкових класах

Висновки. За результатами спостережень та аналізу формування практичних вмінь та навичок молодших школярів тістопластиці, продуктів діяльності учнів я можу зробити висновок, що використання різних форм і методів навчання, диференційований та індивідуальний підхід до учнів дозволить підвищити результативність на уроках ліплення, зацікавить учнів працювати в цій техніці мистецтва.

Вивчення педагогічного досвіду з використання тістопластики в початкових класах

В давні часи тісто пластика була актуальнішою з багатьох причин: одна з головних причин в тому що раніше люди вірили в силу тих самих оберегів з солоного тіста; на мою думку друга причина в тому, що раніше не так розповсюджено було пластилін і людям нічого не залишилося окрім користування природніми матеріалами (глина), або штучно виготовленого з природного матеріалу (солоне тісто).

Під час проходження практики я ознайомилась з досвідом роботи вчителя початкових класів Леонової Наталії Андріївни.

Під час спостереження її уроків я зрозуміла, що в наш час на уроках трудового навчання дуже рідко використовують солоне тісто. Частіше тістопластика використовується на гуртковій роботі. Але все ж таки такий урок дітям приніс велике задоволення, діти пізнали «нове» про солоне тісто та про вироби, які можна створювати. Ґрунтовні знання, доступна мова, вміння зацікавити - ось запорука вдалих уроків. Під час заняття працюють всі учні, кожен отримує достатню кількість уваги. Уроки оригінальні. Побудовані на фронтальній та індивідуальній роботах з школярами. Розширюється кругозір, вдосконалюються навички володіння інструментами. В них виробляється допитливість, цілеспрямованість, працелюбство, взаємоповага та подільчивість. Заняття спрямовані на трудове, естетичне, моральне та фізичне виховання. Вчитель вже. з першого класу привчає дітей до праці, самостійності та відповідальності. Вчитель звертає увагу, в першу чергу, на всебічний розвиток учнів, прищеплює любов до природи та до оточуючого середовища.

На очах дітей з майже звичайного шматка тіста створювалась скульптура або рельєфна форма. Наталія Андріївна дуже гарний та кваліфікований педпрацівник. Має дуже високі знання з дисциплін, користується авторитетом серед учнів та всього педагогічного колективу школи.

Під час роботи з дітьми дотримується таких правил, які допомагають добре співпрацювати з учнями:

• заохочує учня за самостійні думки й дії;

• не заважає бажанню зробити щось по-своєму;

• поважає точку зору вихованця, як художника, якою б вона не була — не придушую його власну думку, тому що моя думка буде породжувати страх зробити щось «не так»;

• творить разом із дітьми;

• не нав’язує своєї ідеї, навпаки, намагаюся зрозуміти логіку творчої уяви дитини.

Такий підхід до роботи з тістом дозволяє формувати не тільки виконавську, практичну, але й пізнавальну самостійність, процес праці стає осмисленим, інтелектуальним, приносить дітям радість.

З метою визначення методів і форм, які використовують вчителі початкових класів під час проведення уроків ліплення в техніці тістопластика, визначення рівня оволодіння вчителями педагогічних умов, що забезпечують диференційований підхід до навчання учнів в тістопластиці, було проведене інтерв’ю з учителями:

Вчителям було запропоновано такі запитання:

1) які труднощі виникають у вас у процесі навчання учнів тістопластики?

2) які засоби навчання тістопластики частіше всього ви використовуєте у своїй роботі?

3) які умови сприятимуть кращому опануванню учнями об`ємної та рельєфної скульптури?

4) які нові нетрадиційні форми і методи навчання і як часто ви використовуєте у роботі з учнями?

Аналіз одержаних результатів вказує на те, що більшість вчителів (70%) використовують традиційні, стандартні форми і методи навчання ; нові методи використовує 21 % вчителів, але частота використання дуже низька: приблизно один раз у 3-4 місяці. 9 % вчителів постійно використовують нові нестандартні форми і методи навчання з-метою підвищення результативності уроків та зацікавлення учнів у виконанні завдань.

Аналіз здійсненої дослідницької роботи на педагогічній практиці

Переддипломну практику я проходила у 3 класі. Під час проходження практики за програмою майже не було уроків з ліплення, тому я організувала гурток з учнів 3 класу, які виявили бажання в ньому займатися.

Мета гуртка − залучити гуртківців до активної праці, прищепити любов до народної культури, збагатити духовний світ дітей, навчити їх розуміти прекрасне, цінувати його, створювати самим, розвивати нестандартне, композиційне, об’ємно-просторове мислення, почуття форми, руху, матеріалу, кольору, розвивати логічне мислення та дрібну моторику м’язів рук, виховувати бережливе ставлення до предметів і засобів праці.

В процесі дослідження поставленої нами мети, ми провели експеримент, що дозволяє виявити значення техніки тістопластики для дітей в молодших класах.

Тістопластика відіграє величезне значення для розвитку у дитини таких якостей як: цілеспрямованість, акуратність, наполегливість, товариськість, допомагає розкрити творчі здібності дітей, уміння бачити незвичайне в предметі дослідження, розвивають просторове мислення, орієнтацію, розвивають дрібну моторику рук і багато що інше. Переваги цієї техніки можна перераховувати безкінечно, головне лише вміти правильно її застосувати. На деяких не більш важливих рисах характеру, що часто зустрічаються, ми загостримо свою увагу і за допомогою експерименту, ми покажемо, як тістопластика сприяє їх розвитку і закріпленню.

Тістопластика виконує наступні функції:

• Корекційно-розвивающу - розвиток і корекція всіх психічних функцій (сприйняття, уваги, мислення, моторики і координації рухів і так далі)

• Повчальну - розширення знань і уявлень про самого себе, інших, навколишнє середовище, розкриття творчих здібностей дітей, уміння бачити незвичайне в предметі дослідження.

• Комунікативну - розвиток уміння позитивного спілкування і співпраці.

• Релаксаційну - перетворення деструктивних форм енергії в соціально-адаптивну форму діяльності, зняття психоемоційної напруги.

• Виховну - розвиток етичних сторін особи дитини, любові до праці, процесу творчості і пізнання.

Мета занять з техніки «тістопластика»:

Створення умов для формування:

• стійких емоційних станів у дітей,

• фундаменту основ узгодження,

• посилення пізнавальної діяльності,

Техніка вирішує наступні завдання:

• розвиток пізнавальної сфери дитини,

• розвиток емоційно-вольової сфери,

• формування основ співпраці, взаємодоповнення, взаємодопомоги

• розширення уявлень про навколишню дійсність,

• придбання навиків і умінь в практичній творчій діяльності.

Кожен вид роботи виконує специфічні функції.

1. Групова - в малих групах Служить засобом для:

• зміцнення і розвитку моторики рук,

• корекції емоційного стану

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: