Сторінка
23

Формування гендерних установок у дітей молодшого шкільного віку

19) дівчинка; 20) ти.

Бланк відповідей

Стать _ Вік _

1. _11. _

2. _ 12. _

3. _ 13. _

4. _ 14. _

5. _ 15. _

6. _ 16. _

7. _ 17. _

8. _ 18. _

9. _ 19. _

10. _ 20.

Інтерпретація. Дана методика проводиться на великій кількості досліджуваних, і на основі поданих ними асоціацій можна побудувати таблицю частотного розподілення слів-реакцій на кожне слово стимул.

Методика "Хто Я" використовується як психологічний метод на заняттях групи соціально-психологічного тренінгу. В основі цієї методики лежить принцип самоусвідомлення себе, усвідомлення бачення себе оточуючими. Дітям пропонується на аркуші паперу написати у правому верхньому куті те із своїх імен, до якого вони найбільше звикли.

Інструкція. Дітям пропонується: а) дати відповідь на запитання: "Хто я такий (а)? ”, при цьому це треба зробити швидко, записуючи свої відповіді точно в такій формі, як вони зразу приходять в голову; б) дати відповідь на це запитання так, як, на їхню думку, про них сказали б батьки. Відповідей в кожній серії повинно бути не більше 10.

Бланк відповідей

Стать _ Вік _

Так про себе Так про мене

кажу я кажуть мої батьки

1. 1. _

2. 2. _

3. 3. _

4. 4. _

5. 5. _

6. 6. _

7. 7. _

8. 8. _

9. 9. _

10. _ 10.

Інтерпретація. При аналізі враховується суб’єктивність чи об’єктивність відповідей, тобто, належить відповідь до суб’єктивних чи до об’єктивних характеристик дитини. Далі порівнюються серії відповідей і робиться висновок щодо визначення "Я" - концепції дитини, при цьому фіксуються особливо ті характеристики дитини, які стосуються статево-рольового самоусвідомлення.

Методика "Східці” запропонована Якобсон С.Г. як модифікований для дітей варіант методики "Самооцінка "Дембо-Рубінштейн””. Основою методики є виконання малюнку східців, в яких є п’ять сходинок. Дослідник пояснює, що на верхній сходинці розміститься статева належність (роль), яка найбільше подобається дитині, а на найнижчій - та, що подобається найменше.

Дітям пропонується 5 слів - чоловік, жінка, дівчина, хлопець, я, які необхідно розташувати на східцях.

Інструкція: "Діти, на аркуші паперу у вас намальовано п’ять сходинок. Поряд зі сходинками написані слова - чоловік, жінка, дівчина, хлопець, я. Розташуйте ці слова на східцях так, щоб на верхній сходинці було слово, яке найбільше вам подобається, а на нижній - яке найменше вам подобається”.

Бланк

Стать Вік _

Інтерпретація. На основі цієї методики можна отримати кількісні показники. Якщо номер сходинки, починаючи з верхньої, розглядати як відповідну кількість балів, то можна розраховувати для кожного образу ту сходинку, на яку діти будуть його найчастіше ставити. Цей показник буде дорівнювати середньому арифметичному від номерів сходинок, наданих кожною дитиною статевим приналежностям (ролям). Сукупність цих показників для всіх заданих образів є досить зручною моделлю існуючої у дітей даного віку статевих оцінок і переваг.

В основу характеристики і аналізу якісного змісту статево-рольової ідентифікації використовують зазвичай три категорії: маскулінність, фемінність, андрогінність. Відштовхуючись від положення про те, що індивідуальна статево-рольова ідентифікація особистості проявляється у приписуванні собі (своїй статі) тих чи інших якостей, які є статевонейтральними, пропонуємо модифіковану методику "Семантичний диференціал". Суть методики полягає в тому, що дітям пропонували відповісти на запитання і оцінити за семибальною шкалою від - 3 до +3, кому - хлопчикам-чоловікам чи дівчаткам-жінкам - властивіша та чи інша якість. За допомогою експертів (ними були 10 вчителів молодшої школи), було обрано 40 пар понять, які є зрозумілими і значимими для дітей молодшого шкільного віку.

Нижче пропонуємо зразок тесту (інструкції 1 і 2), який при необхідності, може видозмінювати свою змістовну наповненість в залежності від завдання та мети дослідження. Зазначимо - кількість шкал не є обмеженою.

Інструкція 1

Стать _ Вік _

Оцінити поняття "чоловік-хлопець" за нижче перерахованими шкалами (поняттями-антонімами) від - 3 до +3, тобто, настільки пов’язане це поняття з визначенням, наведеним зліва чи справа. Ліва сторона шкал оцінюється від - 3 до 0, права від 0 до +3.

0 - невизначена відповідь; 1 - скоріше так; 2 - пов’язане; 3 - дуже пов’язане.

Чоловік, хлопець

-3

-2

-1

0

+1

+2

+3

Чоловік, хлопець

1. Сильний

             

Слабкий

2. Розсудливий

             

Наївний

3. Добрий

             

Егоїстичний

4. Охайний

             

Неохайний

5. Чесний

             

Нечесний

6. Поступливий

             

Впертий

7. Дратівливий

             

Стриманий

8. Веселий

             

Сумний

9. Хороший організатор

             

Поганий організатор

10. Оптиміст

             

Песиміст

11. Жорстокий

             

Ніжний

12. Незалежний

             

Залежний

13. Кремезний

             

Тендітний

14. Начальник

             

Підлеглий

15. Розумний

             

Дурний

16. Пихатий

             

Покірний

17. Стриманий

             

Імпульсивний

18. Духовний

             

Матеріальний

19. Швидкий

             

Повільний

20. Злий

             

Добрий

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: