Сторінка
9

Дидактична гра як засіб формування комунікативних умінь і навичок розумово відсталих учнів на уроках географії

5. Забутий предмет

Учитель кладе перед дитиною на стіл малюнки із зображенням тварин, які мешкають в Європі( Тема: «Рослинний та тваринний світ Європи») й у розбивку називає їх, «забувши» згадати про один з них. Дитина повинна сказати, що саме забули» назвати. Назви тварин: лосі, олені, білки, ведмеді, вовки, лисиці, рисі, кози, осли, зайці.

6. Відтворення

Учням називають напрямок Європи і пропонують охарактеризувати його клімат. Наприклад, північний схід Європи - клімат холодний, багаторічна мерзлота, сувора зима, сильні вітри. Напрямки Європи: південь Європи, захід Європи, схід Європи. Тема : «Клімат Європи».

7. Ланцюжок слів.

Учням пропонується тема: « Гори Європи», за якою вони мають підбирати слова. Учитель та учні по черзі називають назви гір Європи. Учитель промовляє першу назву гори( Монблан), дитина повторює перше слово і від себе додає ще одну назву. Далі повторюються вже два попередні слова й додається ще одне. Той, хто не зуміє повторити всі слова або переплутає їх порядок, програє. 10.

8. Малюнкове письмо

Колись люди не знали літер. Заміть літер та слів вони малювали малюнки. Спробуйте, подібно до стародавніх людей, «написати» за допомогою малюнків короткого листа вашому другу: В Європі є високі гори. В Європі мешкають зайці та лисиці. Передайте свого листа другові й перевірте, чи зможе він його прочитати. Гра використовується на повторення, тому речення можна будувати по всій темі «Європа».

9. Доторкнись до .

Дитині пропонується якомога швидше знайти й доторкнутися до всіх культур, які зростають в Європі (пшениця, кукурудза, соняшник, цукрові буряки) макети, малюнки або натуральні об’єкти розкладаються по всій класній кімнаті. Хто помилився-вибуває з гри

10. Я знаю . Зі словами: «Я знаю п'ять назв гір Європи .» (назв міст, тварин і т. ін.), дитина підкидає м'яч і до кожного кидка додає слово. Гру можна використовувати як до конкретної теми, так і на повторення.

11. Загальне речення

Гра навчить будувати логічно завершене речення, познайомить із простими та складними реченнями. Вчитель пропонує усім разом скласти цікаве красиве речення. Умова: він починає речення, промовляючи 2 перші слова, а діти додають по одному слову так, щоб вийшло логічно завершене речення. Якщо хтось із гравців відчув, що речення склалося, закінчилося, він каже: «Стій!» Завдання учителя - правильно розпочати речення. Наприклад, В Європі мешкають . і діти перелічують народи(хорвати, українці). Мають зовнішній вигляд( світла шкіра, м’яке волосся.) Тема: « Населення Європи».

12. Якби .

Гра навчить уміння будувати логічно завершене речення, перевтілюватися, ставши на точку зору іншого. Вчитель пропонує дітям закінчити речення, яке він почав. Воно будується за такою схемою: Якби я був озером Онезьким, то я б знаходився в Росії ., Ця гра використовується під час вивчення теми : «Озера і моря Європи», де діти відчувають себе морем чи озером і трохи розповідають про нього.

13. Птах - Звір - Риба

Вчитель у випадковому порядку пропонує дитині запитання. Дитина у відповідь повинна згадати представника того чи іншого виду який мешкає в Європі. Повторюватися не можна. Використовується до теми: « Рослинний і тваринний світ Європи».

Приклад: птах — горобець, риба — сом, звір – олень, комаха – метелик і т. д.

14. Цікавий

Діти створюють коло. Той, що водить, називає річку, про яку буде йти мова. Потім він звертається до кожного й ставить короткі запитання: «де?»( знаходиться), «Куди?» (впадає), і т. ін. Завдання гравців - одразу ж відповідати. Переможцем стає учасник, який назвав останнє слово. Можна називати назву країни, де знаходиться річка, а діти відгадуватимуть саму річку. Використовується до теми: « Річки Європи».

15. Я думаю…

Закінчити речення, аргументуючи свої думки.

Я люблю …, тому що .

Я думаю, що…

Я вважаю, що…

На мою думку…

16. Слово-казка

Гра допоможе у розвитку образного мислення, творчої уяви, збагатить словниковий запас. Вчитель пише на дошці слово, за допомогою якого потрібно створити географічну казочку. Слово пишеться вертикально і «розшифровується», наприклад: Р- річки, О – озера, С- соняшники, І- ікра, Я-ячмінь На основі цих придуманих слів діти мають скласти розповідь про Росію. Таким чином можна складати розповідь про будь-яку державу Європи.

17. Правда - не правда

Гра сприяє розширенню словникового запасу, формуванню уміння аналізувати інформацію, розвиткові уважності й довільності. Вчитель промовляє речення. Якщо твердження правдиве (таке буває), діти плещуть у долоні, якщо ні - тупотять ногами. В Україні є гори. В Росії нема моря. Найвища гора Європи - Монблан . Уральські гори розташовані у Франції. Європа - це острів.

18. Чарівна скринька

Гра розвиває вміння використовувати замісники. Приготуйте скриньку з кольоровими геометричними фігурами й запропонуйте дитині скласти разом з вами розповідь про певну країну Європи. Той, хто починає, витягує зі скриньки перший предмет. Тепер слід придумати, ким він буде у розповіді (людина, тварина, предмет тощо). Наприклад, червоне коло може стати яблуком. Далі витягує фігурку другий гравець і придумує своє речення, продовжуючи розповідь. І так далі. Бажано, щоб фігурок було не більше 5-6. Використовується до теми : « Країни Європи» або « Тваринний та рослинний світ Європи».

19. Веселі картинки

Для організації гри необхідна підбірка листівок, ілюстрацій або малюнків (не менше 10 штук) як предметного, так і сюжетного змісту. Картинки викладаються одна за одною (по одній) хаотично, але при цьому зміст кожної наступної картинки стараються пов'язати з попередньою, щоб вийшло оповідання про країну Європи або про Європу в цілому. Після того як твір буде закінчено, картинки збирають й перемішують. Завдання дітей - послідовно і якомога точніше поновити вже існуючий твір у повному обсязі за цими картинками. На малюнках мають бути зображенні гори, ріки, звірі, рослинні культури, зображення міст (але обов’язково відомі дітям). Гру використовують під час теми: « Країни Європи» або на повторення теми: «Європа».

20. Весела історія.

Вигадайте історію про . - тварину, яка мешкає в західній Європі, що вона їсть, де саме живе, з ким мешкає. Гру використовують до теми: «Рослинний та тваринний світ Європи».

21. Опиши

Скласти опис рослини, тварини, птаха, явища природи, щоб було зрозуміло, про кого або про що йдеться.Наприклад: Це польова квітка. Вона скромна. Віночок білих пелюсток оточує жовту серединку. Але ця скромна квітка — прикраса польового букета, вона милує око формою й ніжною красою. (Ромашка.)

22. Відновляли

Складання й запис зв 'язного тексту з деформованих речень.

Усе в лісі співає.

До, пішли, лісу, ми. навесні.

Легкий, віяв, вітерець.

У, заспівали, лісі, всі, дерева.

Кожне, свою, дерево, пісню, співало.

• 23. Я відчуваю…

• Висловлення власних почуттів, думок (2—3 речення).

Ти зустрів свого найкращого друга, з яким не бачився дуже довго. Розкажи, що ти відчуваєш.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: