Сторінка
5

Дидактична гра як засіб формування комунікативних умінь і навичок розумово відсталих учнів на уроках географії

- активній увазі до спілкування;

- бажанню оволодіти тими чи іншими мовними навичками;

- руйнуванню старих і набуванню нових навичок мовлення;

- застосуванню нових мовних навичок у повсякденному житті.

Використання дидактичних ігор в корекційній роботі з дітьми, які мають вади мовлення, дає можливість:

- забезпечити психологічний комфорт на уроці;

- забезпечити розвиток емоційно-вольової сфери дітей, їх морально-вольові якості;

- активізувати і відновити вищі психічні функції;

- поліпшити слухову увагу і пам'ять, підвищити швидкість запам'ятовування;

- підвищити мовленнєву мотивацію;

- поліпшити мовленнєвий розвиток.

Також спираючись на особливості психічного розвитку розумово відсталої дитини( враховуючі те, що ігрова діяльність залишається ведучою протягом всього навчання в спеціальній школі) можна вказувати на високу ефективність та значну корекційну дію дидактичних ігор, які використовуються на уроках географії для розвитку комунікативної компетенції учнів спеціальної школи.

Використання дидактичних ігор та зацікавлюю чого матеріалу при вивченні курсу « Географія материків та океанів»

Аналіз навчальних програм з курсу «Географія» для спеціальних шкіл, дозволяє зробити висновки про актуальність використання дидактичних ігор на уроках. З метою розвитку комунікативних вмінь і навичок учнів спеціальних шкіл, можна застосовувати такі види ігор: географічне лото, географічне доміно, «Аукціон», географічні задачі, кросворди, ігри-завдання, ігри-подорожі, тощо.

«Географічне лото». Спочатку вчитель, а потім учні беруть із скриньки картки з написаними на них географічними поняттями, термінами, номенклатурою. Подумки вони дають їм визначення, не промовляючи вголос, і накривають картки фішками. Хто раніше накрив усі слова, той і виграв. Тому такі складні поняття, як «материк», «частина світу», «океан», «острів», «півострів», «пустеля», учні успішно засвоюють і довго пам'ятають.

«Географічне доміно», де на пластинках з одного боку написано назву одного з материків, а з другого — назву будь-якого географічного об'єкта. За правилами гри можуть стикуватися пластинки доміно одного материка. Таким чином,учні краще запам ятовують назви географічних об'єктів і швидше зможуть відшукати їх на географічних картах.

«Аукціон». Основною вимогою гри є лаконічне промовляння визначень тих чи інших географічних понять, термінів, явищ. Ці та інші методи роботи на уроці спонукають до самостійності й активізують пізнавальну діяльність школярів.

Географічну задачу можна використовувати під час вивчення теми : «Євразія».Одна з них полягає в тому, шоб назвати такі географічні терміни, з початкових літер яких можна було б скласти поняття «гора». Такими термінами виявились: річка в Азії — Ганг, країна. шо розташована в півден- но-західній Азії,— Оман, права притока Дніпра — Рось і частина світу — Азія.

Далі учні відповідають на запитання вчителя, шо характеризують географічні назви. Треба знайти річку Ганг на карті, показати її і розповісти легенди про неї: відшукати на карті країну Оман, дати їй характеристику за картою; показати річку Дніпро і її притоку Рось, розповісти, яке вона мас значення в господарській діяльності людей; дати коротку характеристику частині світу Азії.

Великий інтерес викликають в учнів географічні задачі в малюнках. Наприклад, за малюнком треба визначити назви річок, міст і окремих понять.

Дидактичні ігри— чайнворди — використовують для закріплення вивченого матеріалу за певною темою. Так, вивчаючи внутрішні води Євразії у 8-му класі, учні складають своєрідний ланцюг залежних одне від одного понять (назв морів, річок, озер); «Карське — Егейське — Рона — Амур», кожне з яких потім пояснюють.

Більш складним видом дидактичних ігор вважаються кросворди.

Особливо підвищений інтерес в учнів викликали дидактичні ігри-завдання: вікторини, загадки, ребуси, словесні географічні ігри, які складаються з цікавих запитань, відкривають простір для роздумів, тренують мислення і слугують своєрідним засобом введення учнів у нову тему.

Під час вивчення теми «Африка» у 8-му класі вікторина може мати такий зміст:

1. Чому на півночі Африки — зима, а в цей час на півдні материка — літо?

2. Який материк за площею менший пустелі Сахара?

3.Яка річка двічі перетинає екватор?

4. В якому морі ловлять рибу жителі трьох частин світу?

5. Який материк розташований у чотирьох півкулях?

6. Чи завжди Африка була оточена з усіх сторін водою, як нині?

Під час виконання учнями практичних робіт з тем: «Азія» або «Європа» доречним буде запропонувати дітям гру-подорож. Завдання конкурсів будуть складатися з практичних завдань передбачених програмою. Наприклад:

1. Нанесення на контурну карту кордонів Азії, гір, рік , морів, океанів, островів, півостровів, озер.

2. Охарактеризування однієї-двох річок(виток, гирло, напрямок течії, куди впадає, які притоки має).

3. Нанесення кордонів вивчених держав, надписування їх назві столиць.

4. Виготовлення альбому про життя людей в країнах Азії.

Завдання учні будуть отримувати від піратів, які захопили їх корабель. Для більш зручного проведення гри, доречним буде поділити клас на команди.

Поділити клас на чотири групи допоможе така гра. На окремих папірцях пишуть географічні назви чотирьох материків (наприклад, Африки, Північної Америки, Австралії, Євразії). Потім папірці згортають у «трубочку», кладуть у пакет і перемішують. Кожний учень витягає з пакета «трубочку» з назвою. Після того, як усі папірці розібрані, у різних частинах кабінету вивішують чотири таблички з назвами вибраних материків. Тепер учні самостійно визначають, до якого материка належить географічна назва, і підходять до відповідної таблички. Звичайно, таким чином можна поділити клас і на п'ять, і на шість груп. Можна також для поділу на групи використати фактичний матеріал попереднього домашнього завдання чи назви інших географічних об'єктів річок, озер, гірських систем, островів, півостровів, заток тощо, чи елементи політичної карти світу.

Ігри важливо проводити систематично і цілеспрямовано на кожному уроці, починаючи з елементарних правил ситуацій, поступово ускладнюючи й урізноманітнюючи їх в міру нагромадження в учнів знань, вироблення вмінь і навичок, розвитку мисленнєвої і комунікативної діяльності. Тому гра має ввійти в практику вчителя як один з найефективніших методів у розвитку географічних уявлень.

Під час планування й проведення уроків-ігор на географічну тему варто дотримуватися таких рекомендацій: 1. В основу сценарію гри має бути покладена реальна, життєва ситуація. При цьому слід враховувати вік дітей, їхній життєвий досвід, знання, які будуть необхідні в процесі гри. 2. Після повідомлення учням ігрової ситуації складають сценарій гри. Для цього учням пропонують самостійно попрацювати з різними джерелами інформації, можливо, взяти інтерв'ю в спеціалістів. Потім колективно скласти сценарій гри, розподілити ролі між собою. Завдання вчителя при цьому — зацікавити учнів, коригувати їхню діяльність. 3.Важливо створити в класі відповідну обстановку, імітуючи реальність (залу суду чи приміщення телестудії, конференц-зали). 4. Намагатися постійно підтримувати інтерес учасників. Для цього треба мати в запасі не передбачені сценарієм завдання. 5. Життєва ситуація, покладена в основу гри, має передбачати вихід із гри в реальне життя. Мета цього етапу полягає в оцінці життєвої ситуації, у спрямованості на практичні дії. (Чому так відбулося в житті? Що можна змінити в грі, щоб цього не сталося в житті?). 6. Закінчення гри не є кінцевим результатом ігрової діяльності. Наступним важливим етапом є аналіз дій кожного учасника гри: ставлення до результатів гри, з’ясування, яких знань і умінь виявилося недостатньо для розв'язання поставлених завдань.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: