Сторінка
6

Організація діяльності педагогічного колективу в умовах упровадження здоров'язберігальних технологій у навчально-виховний процес закладу освіти

Проблема здоров’я є актуальною у сьогоденні, адже головною справою України, що пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я дітей. Турботу викликає різке погіршення стану фізичного та розумового розвитку підростаючого покоління, зниження рівня народжуваності й тривалості життя, зростання смертності, особливо дитячої.

Актуальність проблеми формування здоров’я нації знайшла відображення у прийнятих законах України «Про охорону дитинства», в указах Президента України «Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення моральності у суспільстві та утвердження здорового способу життя», «Про Національну доктрину розвитку освіти», Цільову комплексну програму «Фізичне виховання – здоров’я нації».

Проте проблема забезпечення здоров’я молоді не є розв’язаною в повній мірі і в нашому повсякденні. Для збереження здоров'я необхідно як розширення уявлень про здоров'я і хвороби, так і уміле використання всього спектра чинників, що впливають на різні складові здоров'я (фізичну, психічну, соціальну і духовну), оволодіння оздоровчими, загально зміцнювальними методами і технологіями, формування настанови на здоровий спосіб життя.

В умовах реформування освітньої системи основна мета сучасного навчального закладу полягає у формуванні фізично та духовно здорової особистості. Найголовнішою цінністю, яку має плекати сучасний навчальний заклад, є здоров’я дитини, його формування й підтримка на різних етапах навчання дитини в школі. У Законі України «Про загальну середню освіту» в ст. 5 зазначено, що завданнями загальної середньої освіти є: виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів. А в ст. 22 говориться про те, що загальноосвітній навчальний заклад повинен забезпечувати безпечні та нешкідливі умови навчання, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я, формувати гігієнічні навички та засади здорового способу життя учнів. Національна доктрина розвитку освіти України в XXI столітті передбачає вирішення таких проблем: виховання морально та фізично здорової людини; формування в учнів наукового світогляду, уявлення і розуміння наукової картини світу живої природи на основі усвідомлення понять і закономірностей взаємозв'язку безпечної поведінки людини, здорового способу життя, цінування свого життя та інших. Здоров’я дитини, її соціально-психологічна адаптація, зростання і розвиток багато в чому визначаються середовищем, у якому вона живе. Здоров’я – це єдність соматичного, психічного, духовного, соціального, інтелектуального та творчого аспектів здоров‘я, а не лише відсутність хвороб та фізичних вад. Вирішення окреслених завдань можливе за умовами запровадження здоров’язбережувальних технологій в усі ланки освітньо-виховного середовища.

Під здоров’язбережувальними технологіями вчені виділяють: сприятливі умови навчання дитини у школі, оптимальну організацію навчального процесу,повноцінний та раціонально організований руховий режим.

Навчальні заклади використовують різні підходи до здоров‘язбереження:

- дидактичний, коли більше уваги приділяється навчальним програмам та урокам здоров'я, фізичного виховання,

- подієвий, коли основна увага приділяється конкурсам на тему здоров'я і агітації здорового способу життя,

- проблемний, коли всі зусилля школи спрямовані на вирішення конкретної задачі: харчування, рухової активності, профілактики перевтоми, індивідуальний, коли концентруються зусилля на врахуванні особливостей кожного учня.

Але тільки підчас комплексного використання вищеназваних підходів, можна вирішити проблему збереження здоров’я учнів. У відповідності з Державним стандартом освіти наразі змінена програма викладання навчальної дисципліни «Основи здоров’я» у напрямі формування у дітей практичних навичок здорового способу життя, що потребує корінних змін у виборі технологій і методів навчання.

В Конституції України (ст. 3) визначено: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю .». Держава несе відповідальність перед людиною за свою діяльність і зобов’язана забезпечити їх реалізацію. А найбільша цінність для кожної людини – це її життя і здоров’я. Сьогодні кожен має усвідомити, що «здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад», – як визначено в Статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я.

«Конвенція ООН про права дитини», яка набула чинності в Україні 27.09.1991 року, «Всесвітня декларація виживання, захисту і розвитку дітей» вимагають цілеспрямованих дій нашої держави, суспільства щодо створення сприятливих умов розвитку особистості дитини, таких, як:

- пробудження її творчих можливостей;

- вдосконалення природних здібностей;

- гуманізація способу мислення;

- інтелектуальний розвиток дитини.

Відповідно до Концепції Міжнародного проекту «Європейська мережа шкіл сприяння здоров’ю» (ЄМШСЗ), «Кожна дитина та підліток в Європі має право та повинен мати можливість отримати освіту в школі сприяння здоров’ю». Тому потребує посиленої роботи координація та інтеграція зусиль держави і громадськості по забезпеченню умов та механізмів щодо діяльності Школи сприяння здоров’ю на базі кожного навчального закладу, соціального становлення і розвитку здорового підростаючого покоління, реалізації його конституційних прав та свобод.

2012 рік було проголошено Роком спорту та здорового способу життя (розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року за №360-р «Про заходи щодо підготовки та проведення в Україні у 2012 році Року спорту та здорового способу життя»). 2012 рік рішенням депутатів десятої сесії обласної ради VІ скликання від 28 грудня 2011 року визначений Роком охорони здоров’я в областях України.

У січні 2012 року розпочався четвертий Всеукраїнський конкурс-захист сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю».

Відповідно до статті 56 Закону України «Про освіту» та на виконання:

- постанови Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 №14 «Про затвердження Міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації» на 2002-2011 роки»;

- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 №731-р. «Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми «Здорова нація» на 2009–2013 рр.»;

- рішення обласних рад від 25.10.2002 №56-ХХІУ «Про затвердження обласної комплексної програми «Здоров’я» на 2002-2014 роки»;

- наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України:

- від 20.07.2011 №828 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський конкурс – захист сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.08.2011 за №3950/19688

- від 07.11.2011 №1260 «Про проведення Всеукраїнського конкурсу – захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю» та утворення журі»;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: