Сторінка
7

Система родинного виховання в педагогічній спадщині А.С. Макаренка

Питання виховання є одним з найважливіших питань, тому що має пряму і безпосередню зв'язок з розвитком людства. Традиційно, основним інститутом виховання людини, починаючи безпосередньо з моменту його народження і закінчуючи часом його становленням як зрілої особистості, була і залишається сім'я. Саме в сім'ї відбуваються перші кроки по вихованню майбутньої людини, щодо прищеплювання йому певних якостей, ідей і поглядів. Свої перші життєві уроки людина отримує в сім'ї, під впливом сформованого оточення починає відбуватися формування характеру і розвиток дитини як особистості. Сім'я є тим чарівним дзеркалом, в якому як у казці відображаються всі невдачі, переживання, тривоги, перемоги й успіхи, як в особистому, так і в суспільному житті всіх членів сім'ї.

Те, що дитина набуває в дитячі роки в родині, він зберігає протягом усього подальшого життя. Важливість сім'ї обумовлена ​​тим, що в ній дитина перебувати протягом значної частини свого життя і до моменту надходження в школу, він вже більше ніж на половину сформувався як особистість. Сім'я - це особливого роду колектив, який грає у вихованні основну, довгострокову і важливу роль.

Позитивний вплив сім'ї на особистість дитини полягає в тому, що ніхто, крім самих близьких для нього людей в сім'ї, не відноситься до дитини краще, не любить його так і не піклується про нього стільки, як мама, тато, бабусі, дідусі, брати, сестри. І разом з тим, ніщо інше не може потенційно завдати стільки шкоди в вихованні дитини, скільки може зробити це сім'я.

Ряд дослідників відзначає, що цінності сім'ї витісняються цінностями індивідуалізації, матеріального достатку і професійного зростання, що веде до збільшення кількості неблагополучних сімей (А. І. Антонов, О. М. Здравомислова, Н. Г. Марковська та ін.)

Проте, якщо слідувати цій логіці, то батьки, що запустили сімейну сферу, повинні досягати великих успіхів у сфері позасімейних, задовольняючи там потреби в самоактуалізації свого «Я», саморазвіваясь і самовдосконалюючись. Але відомо, що в більшості неблагополучних сімей цього не відбувається (А. Н. Єлізаров).

Інші дослідження, навпаки, констатують першорядну значущість цінності сім'ї (І. С. Артюхова, Т. М. Кухтевіч, Н. Л. Москвичова, А. А. Реан, В. С. Собкін, Є. М. Марич та ін) .

На наш погляд, функціонування всієї сімейної системи пов'язано не стільки з місцем сім'ї в індивідуальній ієрархії, скільки з тим, які термінальні цінності та індивідуальні потреби людина реалізує у сімейній сфері. Основні функції сім'ї - виховна, господарсько-побутова, психологічної розрядки, духовного (культурного) спілкування, соціального контролю, репродуктивна - дозволяють людині реалізувати цілий комплекс особистісних потреб різного рівня.

Уявлення людини про те, як, за допомогою яких «засобів» повинні реалізовуватися ті чи інші функції сім'ї, і є сімейними цінностями.

Таким чином, функціонування сімейної системи та сімейне виховання будуть залежати від ступеня значимості тих чи інших цінностей і гармонійності ціннісно-смислової сфери особистості, а також від того, які термінальні цінності і за допомогою яких засобів людина реалізує у своєму сімейному житті.

Стиль сімейного виховання - способи, методи і прийоми виховання в сім'ї. Стиль сімейного виховання є інтегративної характеристикою виховної системи (О. А. Карабанова), системи батьківства (М. О. Ерміхіна, Р. В. Овчарова).

Основні параметри виховання і класифікації стилів сімейного виховання представлені в роботах А. Болдуіна, Д. Баумрінд, А.Я. Варги, В.І. Гарбузова, А.І. Захарова, Е.Г. Ейдеміллер і В.В. Юстицкис та ін У центрі уваги дослідників опиняються ті аспекти в стилі виховання, які викликають відхилення від нормального, гармонійного розвитку особистості дитини, тобто порушення виховання: гіпер-або гипопротекция, потурання або ігнорування потреб дитини, непослідовність у відносинах батьків з дітьми, завищення або недостатність вимог, огранічітельство, надмірність заборон або їх недостатність, надмірність санкцій або повна їх відсутність і т.д.

Стійкі поєднання різних параметрів виховання утворюють стилі виховання.

У кожній сім'ї складається певна, далеко не завжди усвідомлена її членами, система виховання чи стиль сімейних взаємин. З урахуванням цілей, завдань, методів і прийомів виховання, того, що можна і чого не можна допустити у відношенні дитини, можна виділити кілька типів сімейного виховання.

1 тип - «Виховання по типу Попелюшки»

Батьки, які дотримуються цього типу виховання, надмірно прискіпливі до своєї дитини, вимагають від нього беззаперечного послуху, дотримання порядку, підпорядкування всіх сімейних традицій. А карають своїх дітей за недотримання порядку, за погані шкільні оцінки, за невиконання батьківських вимог, за порушення багатьох інших заборон.

При такому вихованні, як правило, батьки молодших школярів, готують з ними уроки, при цьому стають у позицію далеко не кращого вчителя: всіма силами намагаються «вичавити» з дитини самостійне дію. Діти відповідають на «натиск» різноманітними прийомами: плачем, несподіваної «тупістю», безпорадністю. Строгість і надмірна вимогливість батьків нерідко обертаються тим, що дитина не хоче вчитися, створюється тривожне ставлення до оцінок, похвалу, осуду.

Як правило, при такому типі виховання дитина - боязкий, «забитий». Перебуваючи під страхом покарання і образи, багато хто з таких дітей виростають неохайними, полохливими, нездатними постояти за себе. У деяких випадках у дітей з'являється прагнення до самоствердження через агресивність або конфліктність, або хлопці починають багато фантазувати, йдуть у світ фантазій, замість того, щоб активно діяти.

2 тип - «Виховання постійною опікою». При такому типі виховання батьки тепло ставляться до своїх дітей, але контролюють кожен їх крок, не дозволяють їм нічого, що могло б викликати невдоволення дорослих.

Постійна опіка призводить до того, що дитина позбавлена ​​самостійності, його ініціатива придушується, він не може проявити свої здібності. Серед таких дітей виростають залежні, нетовариські, не пристосовані до життя люди. Вони звикають до того, що за них хтось - то все вирішує, і їм не залишається нічого іншого, як підкорятися чужій волі.

3 тип - «Виховання по типу« кумира »сім'ї». При такому стилі виховання виконуються всі вимоги і найменші примхи дитини. Вся сім'я прагне задовольнити його бажання та примхи. Діти, при такому вихованні, ростуть свавільними, впертими, не визнають заборон, не замислюються про матеріальні та інші можливості батьків. Наслідки такого виховання - споживацьке ставлення до оточуючих, нездатність відстрочити отримання задоволення, безвідповідальність.

4 тип «Виховання байдужістю». Дитина не отримує в сім'ї досить тепла, уваги, любові, він наданий сам собі і ніким не контролюється. Ніхто не навчає його розуміння «що таке добре, а що таке погано». Як правило, у таких дітей можливі серйозні порушення поведінки.

5 тип - «Виховання подарунками». При такому типі виховання, як правило, батьки не займаються достатній час своїми дітьми, відбуваючись від них подарунками. Батьки передоручають виховання своїх дітей родичам, репетиторів і т. д., аби діти не заважали їм працювати і робити кар'єру. Замість батьківської любові, турботи, тепла і ласки дитина отримує від батьків сурогати любові. Таке виховання відбивається на психіці дитини, він не відчуває себе щасливим і потрібним близьким людям.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: