Сторінка
7

Заняття як форма організації процесу навчання та виховання

Педагог вимовляє назви зимуючих птахів. Якщо допущена помилка, потрібно встати. Таким чином, на основі освоєного матеріалу проводиться тренування уваги. Завдання можна ускладнити, запропонувавши дітям по-різному реагувати на назви зимуючих і перелітних, диких і свійських птиць.

Вихователь показує дітям картки із зображенням зимуючих птахів, потім прибирає їх. Хлоп'ятам потрібно постаратися назвати всіх птахів по пам'яті. Залежно від об'єму короткочасної зорової пам'яті дітей, гра починається з 2–3 або 4–5 карток і продовжується до тих пір, поки хоч би одна дитина бере участь в ній. Педагог може вимовляти назви птахів, поступово збільшуючи число слів в серії. Так проводиться гра на тренування короткочасної слухової пам'яті. Дітям пропонується прослуховувати голоси птахів і дізнатися "співаків". Робота сприяє розвитку слухового сприйняття. Додатково хлоп'ятам можна запропонувати спробувати імітувати "слова" птахів за допомогою звуків нашої мови. Можна також розповісти хлоп'ятам, що у різних народів прийнято по-різному записувати пташину мову людськими звуками. Прослуховування голосів птахів, звуків лісу може стати основою для релаксації.

Снігур може запропонувати увазі дітей завдання і завдання на рахунок, які хлоп'ята, залежно від освоєного ними комплексу умінь, можуть виконати усно або шляхом вибору і перекладання потрібної кількості карток із зображеннями різних птахів. Також діти можуть розфарбувати задану числом кількість птахів певного вигляду. Таким чином, застосування навику зіставлення кількості і числа і уміння дізнаватися предмет по силуету буде доповнено підготовкою руки до листа. Багато хлоп'ят люблять вирішувати задачки "бігом". Снігур розповідає історію, і по його команді із стільчиків "злітає" потрібна кількість пташок заданого вигляду. Для гри дітям потрібні картки або шапочки із зображенням птахів. Перелік прикладів можна продовжувати. Педагог вибере і запропонує дітям такі форми освоєння (використання освоєного) зміст, який в найбільшій мірі відповідає насущним завданням розвитку дітей. Найважливіше завдання роботи по формуванню у старших дошкільників передумов учбової діяльності – звернення їх уваги на хід самої діяльності, розвиток здатності, потреби, звички планувати, осмислювати і оцінювати свою діяльність. У зв'язку з цим необхідно доповнювати учбові завдання організаційними. Попередні завдання націлені на формування уміння планувати майбутню роботу, виконувати дії на основі самостійного мовного планування, не відступати від наміченого плану, організовувати спільну діяльність в парі, групі. Можна запропонувати дітям різні комбінації таких питань:

З чого варто почати роботу?

Що (швидкість виконання, акуратність, точність, відповідність інструкції, краса) здається тобі найважливішим в цій роботі?

Як ти діятимеш? Розкажи по порядку.

Яким би тобі хотілося бачити результат своєї роботи?

До чого ти прагнутимеш?

Що тобі стане в нагоді для роботи?

Завдання рефлексій учать дітей осмислювати виконану роботу, бачити її складові, умови успіху. Ці питання і завдання формують у хлоп'ят навик самоконтролю, продуктивні підходи до самооцінки:

Як ти задумав виконати роботу? А як діяв? Чому?

Розкажи по порядку, як ти діяв, що робив для виконання роботи. Ти говорив про те, що для цієї роботи дуже важлива акуратність. Оціни свою роботу. Порівняй її з роботою, виконаною тобою раніше. Що ти можеш сказати?

Чим вони відрізняються? Чому?

Кому б тобі хотілося розповісти про свої успіхи?

Що (яка якість, риса твоєї вдачі) допомогло тобі справитися з роботою?

Як ти думаєш, чому сьогодні вийшло краще (гірше)?

Що у тебе вийшло краще всього?

Що було в цій роботі найважчим, цікавішим, веселішим, приємнішим, загадковішим?

Які знання і уміння стали в нагоді тобі для того, щоб справитися із завданням?

Що ти дізнався нового? Чому навчився?

Природно, що далеко не кожне завдання повинне супроводжуватися подібними надбудовами, але звернення до попередніх і рефлексіям завдань повинне бути систематичним. Таким чином, дитині пропонується осмислити і оцінити не тільки результат, але і хід своєї діяльності, уловити момент власного розвитку в процесі учення і побачити його шляхи. Дітям надається можливість концентруватися на відчутті радості від довершених відкриттів, своїх досягнень, нових придбань, відчутті власної значущості, ваговитості свого внеску в загальну справу. У даному варіанті оцінка перестає бути чиїмсь свавіллям, сукупним віддзеркаленням випадкових обставин, чимось зовнішнім по відношенню до діяльності, відчуттів і представлень дітей про результати своєї роботи. Тут оцінка – спосіб зафіксувати, осмислити сьогоднішній результат, виявити проблемні області, причини невдач і знайти шлях до успіху. Відзначимо, що наявність системи самооцінки – необхідна складова особово орієнтованого, такого, що розвиває навчання, формування основ учбової діяльності. Якщо дитина сама ставить перед собою завдання, відчуває потреба в ученні, то і відстежувати хід цього процесу він винен сам.

IV. Оцінний етап

Крім оцінки роботи над окремими завданнями, важливо пропонувати хлоп'ятам відновлювати весь хід рішення учбової задачі. У цьому можуть допомогти графічний план заняття, наочні результати діяльності, питання персонажа і вихователя.

Вихователь: Як ви думаєте, хлоп'ята, чи переконався Снігур в тому, що ми зможемо підтримати його пернатих друзів, зимуючих поряд з нами? Що ж його переконало? Як ви думаєте, що він тепер відчуває?

Вислухавши відповіді дітей, педагог пропонує хлоп'ятам поводитися з подібним питанням до Снігура.

Снігур: Я дуже радий, що зустрів справжніх знавців птахів, готових про них поклопотатися.

Я подумав, хлоп'ята, що ви любите птахів тому, що вони, як і ви, життєрадісні, веселі, дбайливі.

Прояв персонажем відчуття радості, подяки дітям спонукає присутніх на занятті дітей зробити щось приємне один одному.

Варіанти подальшої роботи:

Під час прогулянки Снігур може розповісти хлоп'ятам що-небудь цікаве, навчити чомусь. Кращому засвоєнню учбового матеріалу, його об'ємнішому баченню і цілісному сприйняттю сприяє підкріплення ігрових і учбових дій по його освоєнню і застосуванню різними видами творчої діяльності. Відповідні завдання можуть стати частиною пізнавального заняття або основою заняття, що йде услід за ним, по конструюванню, изодеятельности, ручній праці. У нашому прикладі хлоп'ята можуть виконати подарунки Снігурові, його друзям, використовуючи техніку, освоєння якої передбачене календарно-тематичним планом.

Снігур прощається з дітьми, але спілкування дітей з природою продовжується. Вони застосовуватимуть свої знання з практики: під час прогулянок наповнювати годівниці, спостерігати за птахами, що прилітають до них. Можна запропонувати дітям розповісти, які почуття вони переживають, коли годують птахів, чи приємно їм проявляти турботу про своїх пернатих друзів.

Можна порадити відвідати молодших дошкільників, познайомити їх із зимуючими птахами, розповісти народні, літературні і придумані ними самостійно загадки і вірші, навчити залицятися за птахами, показати невелике уявлення, розповісти про те, як вони самі допомагають птахам, допомогти розвісити годівниці. Старші дошкільники охоче навчають малюків, а вони, у свою чергу, чудово сприймають від 5–6-річних хлоп'ят нову інформацію. Таким чином, різносторонній розвиток забезпечується не тільки використанням розвиваючих видів діяльності на практичному етапі, але і видозміною кожного етапу заняття. Педагог повинен забезпечити розвиваючу дію навчання за рахунок поступового збільшення частки самостійності дітей в кожному виді діяльності. Наприклад, на початковому етапі навчання педагог ставить проблему у формі, найбільш зрозумілій і легко сприйманій дітьми. Потім увазі хлоп'ят пред'являється ситуація або новий учбовий матеріал, усередині якого прихована якась проблема, суперечність. Дітям потрібно визначити суть проблеми разом з вихователем, а потім вони вчаться робити це самостійно.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: