Сторінка
5

Розвиток музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі

Як зазначає у своїй праці «Соціально — педагогічна програма просоціального розвитку старших підлітків як представників молодіжної субкультури засобами сучасної естрадної музики» Лисенко Ю.О., що молодіжна субкультура є складним і багатогранним явищем. Від ціннісного спрямування молодіжної субкультури залежить подальший розвиток загальної культури, оскільки цінності, норми, принципи представників молодіжної субкультури викликають трансформаційні процеси в домінуючій культурі.

Старші підлітки (14 — 15 років) представляють молодіжну субкультуру на її початковій стадії розвитку, тому соціальне виховання нової генерації в просоціальному напрямі зумовлює пошук нових демократичних засобів, які б відповідали б потребам та інтересам підлітків.

Якісна сучасна естрадна музика є одним із таких засобів.

Тому мета статті полягає в розробці та розкритті сучасного змісту завдань та форм роботи з музичної творчості підлітків на уроці музики та позакласній роботі.

Мета програми і завдань в інтеграції виховних впливів сім’ї, школи, однолітків для гармонізації соціального розвитку старших підлітків, як представників молодіжної субкультури на внутрішньому і зовнішньому рівнях сучасних засобів навчання за допомогою інноваційних технологій, музичних програм, та сучасної естрадної музики.

Завданнями програми визначено:

Створення сприятливих умов для просоціальної самореалізації, самовираження й самоствердження старших підлітків у мікросоціумі;

Формування толерантного ставлення представників різних культур та до чужих музичних цінностей;

профілактика міжпоколінних, міжнаціональних відносин старших підлітків для гармонізації соціальності на рівні держави та між національностями;

сприяння інтеграційним процесам у середині молодіжної субкультури;

залучення старших підлітків на уроках музики і позакласній роботі до музичної, суспільно корисної діяльності, сприяючи розвиткові соціальної активності через музику;

Налагодження міжкультурної, міжвікової комунікації підлітків у мікросередовищі на засадах співробітництва та взаємоповаги.

Реалізація цього напряму передбачає такі завдання:

розкрити специфіку використання засобів музики, зокрема сучасної естрадної, використання сучасних мультимедійних програм, інноваційних технологій, в соціально — педагогічній діяльності загальноосвітніх закладів;

Спрямувати соціальних педагогічних педагогів до плідної взаємодії з учителем музики в школі;

Сприяти впровадженню сучасної естрадної музики, учасних мультимедійних програм, інноваційних технологій для розвитку музичної творчості підлітків.

Відомий викладач, професор Університету імені Б.Д. Грінченка — Олексюк О.М. працює над вдосконаленням змісту завдань, форм роботи з розвитку музичної творчості підлітків.

Сьогодні, коли перебудовується традиційна система загальної освіти, вчитель шукає свої напрямки у навчанні. Важливо не втратити головне — дитину, як особистість, яка здатна розуміть і відчувати прекрасне за допомогою сучасної естрадної музики і обов'язково класичної музики.

Після того, як відбулось приєднання освітнього простору України до освітньої Болонської системи в Україні почали розробляти методи інтерактивного навчання дітей різного віку в тому числі і підлітків у загально освітніх школах, в тому числі з музичного виховання. Розробленні широко використовують авторські програми викладання музики у різних вікових категоріях загальноосвітніх школах, розроблених Масол Л. М.

Актуальними є розробки Падалки Г. М. У виданнях якої є методичні розробки, обґрунтовані методологічні засади, принципи, педагогічні умови , методи викладання дисциплін з різних видів мистецтва.

Розробка змісту, завдань, форм роботи з розвитку музичної творчості підлітків не обхідна для зацікавлення учнів такими видами музичної діяльності, як музичне аранжування, що безперечно зацікавить учнів буде спонукати їх до власної творчості та створення нового музичного продукту. Також цей вид музичної діяльності повинен розвивати у підлітків любов до музики до сучасної і класичної.

Методичні рекомендації з розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі

Концептуальним етапом розвитку музичної творчості підлітків є період 7-8-х класів. На цьому етапі у підлітків краще розкривається і шліфується знання і уміння засвоєні за попередні два роки навчання. Учні осмислено включаються в створення нових, або аранжування відомих музичних творів композиторів класиків та сучасників. Для цього учням старших класів даються певні завдання згідно до стандартної програми Ростовського О.Я., та Сбітнєвої Л.Н. Але стандартну програму можна трохи модернізувати.

Наприклад:

«Юний композитор та аранжувальник» учні обирають будь-який власний, або інший простий легкий пісенний, фортепіанний твір записують його на комп'ютері в програмі нотний редактор, конвертують в midi формат та переміщюють вже готовий аудіо запис в програму для створення аранжування, далі учні обирають різні тембри різних музичних інструментів які їм сподобались. Також учні можуть експериментувати з різними музичними стилями такими як (класика, рок, джаз, хіп-хоп та інші.)

Такі завдання являються імпульсом до подальшої більш складної музичної творчості тому є необхідність зацікавити учнів знайомлячи учнів з такими цікавими завданнями. При цьому є необхідність спрямувати учнівську музичну творчість у поєднанні з різними мистецькими напрямками: літературним, образотворчим, театрально — драматичним та іншими різним напрямками мистецтва.

Челишева І.В. пропонує на уроках музики у старших класах використовувати певні розвиваючі задачі: Розвиток здібностей (особливо музично творчих здібностей), музичного слуху, пам'яті творчого мислення, творчої уяви. Розвиток музично творчих здібностей є особливо гострою проблемою методики музичного виховання. Але ж підлітки це — діти, що вважають себе дорослими людьми і прагне до самореалізації усіма способами та звичками. І звісно що, будь то урок музики чи позакласна робота повинна надати підліткам таку можливість. Але для цього потрібно розвивати їхнє підліткове мислення.

В даному випадку наголошуючи про музичне мислення, ми маємо на увазі процес відображення істотних властивостей музичних явищ, їх взаємозв'язку, закономірності розвитку. Натомість перед вчителем стоїть завдання щодо розвитку самостійності мислення підлітків, що виражається в умінні використовувати свій досвід, але при цьому зберігати незалежність власної думки. Також у процесі роботи з аранжуванням музичних творів потрібно обов'язково розвивати критичне мислення, уміння розкривати будь-які причини виникнення певних явищ наукового погляду.

Для цього Алієвим Ю.Б. був запропонований «Метод проблемного викладання матеріалу», він спрямований на залучення учнів до самостійної роботи і пошуку знань.

Також Ю.Б. Алієвим були запропоновані положення, спираючись на методи які працює найбільш успішно;

Формування самостійності музичного мислення й активність у пошуку знань про музику, музичну творчість та різні види музичної діяльності;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: