Сторінка
4

Розвиток музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі

У праці «Методика музичного виховання» Якимчук С.Н. пише, що фундаментом музичної освіти школярів є урок.

Як урок мистецтва він має свою специфіку й спрямований передусім на розвиток емоційного музично — естетичного досвіду учнів.

Саме на уроці музики учні оволодівають знаннями основ музичного мистецтва, у них формуються навички й уміння, виробляються смак і любов до музики.

Тематична побудова програми з музики дає можливість досягти цілісності уроку, де розглядається різні грані музики, як єдиного цілого.

Однак не слід забувати про різноманітну музичну діяльність і особливості залучення до неї підлітків вважає Якимчук С. Н.

Практика свідчить, що кожен вид музичної діяльності потребує певної методики його освоєння. І майстерність вчителя полягатиме в тому, як він зуміє підпорядкувати різноманітну музичну діяльність: (хоровий спів, слухання музики, музично-ритмічні рухи, гра на музичних інструментах по можливостям).

Згідно з вимогами загальної і музичної педагогіки виділяється розвивальна мета уроку, однак щодо уроку музики, тут відбувається постійний повтор, бо все що проводиться на уроці музики, спрямовується на музичний розвиток дитини, а спрямоване на музичний розвиток дитини, сприяє розвитку її музикальності. А ось виховна мета, крім загального напряму (формувати художній смак, музичні інтереси дітей), може мати конкретні завдання відповідно до музичного матеріалу вважає Олексюк О.М.

Кондратенко Г.Г. у своїй праці «Формування творчих здібностей підлітків у позаурочній роботі засобами музичного мистецтва» пише, що позаурочна виховна діяльність з учнями — це організована і цілеспрямована діяльність, що здійснюється школою, позашкільними установами у вільний від занять час для розширення і поглиблення знань, умінь, навичок, розвитку нахилів, здібностей учнів, а також для задоволення їх інтересів і забезпечення продуктивного дозвілля. Виховна робота в позаурочний час, доповнює і поглиблює виховання, здійснюване у процесі класно-урочного навчання.

Позакласна музична робота проводиться в школі і шляхом організації гуртків: хорових, інструментальних, сольного співу, вокально-інструментальних, вважає Кондратенко Г.Г. у своїй праці «Формування творчих здібностей підлітків у позаурочній роботі засобами музичного мистецтва».

Якимчук С.Н. вважає що добре поставлена позакласна музична робота в загальноосвітній школі — це її культурне обличчя, художнє обличчя всієї навчальної роботи.

Також Якимчук С.Н. вважає, що домогтися доброї організації позакласної музичної роботи в школі можна при умові, коли музичне виховання стане предметом уваги всіх класних керівників та дирекції школи, адже практика показує: там де директор, завуч і класні керівники зацікавлені музичною роботою, керують її організацією — там вона має добрі наслідки.

Щодо можливостей позакласної роботи для розвитку музичної творчості підлітків то Позаурочна робота має яскраво виражену виховну, соціальну і комунікативну спрямованість. Вона сприяє пожвавленню міжособистісного спілкування учнів, зумовлює ситуацію взаємної відповідальності, взаємодопомоги, створює умови для розширення виховних можливостей школи і культурно - творчого розвитку.

Оскільки позаурочна діяльність є педагогічно організованим процесом, то вона визначає тон, атмосферу життя колективу, є засобом включення кожного учня в діяльність, до якої він має інтерес, зацікавленість і, таким чином, сприяє розвитку ряду здібностей якостей особистості.

З метою оптимального прилучення до спілкування з музикою всіх учнів необхідно прагнути до широкого використання міжпредметних зв'язків, інших видів мистецтва.

Важливе значення слід надавати цілісності свята музики, взаємозв'язку всіх його елементів. Позакласна робота повинна проходити активно: це і захоплюючі розмови про музику, і слухання музичних творів, і безпосередня участь школярів у виконавстві, і знайомство з матеріалом, який приготували до свята самі учні; альбом малюнків на вибрану тему (наприклад на тему свята 8-го березня), ілюстрації, фотографії. Власна творчість учнів.

(Наприклад: вірші, або власні музичні твори) не зрідка учні проявляють себе як справжні композитори маючи за роки навчання первинну підготовку складаючи легкі мелодії до своїх віршів і роблять інструментальні аранжування за допомогою інноваційних технологій та спеціальних музичних програм експериментуючи з електронними музичними інструментами і обираючи на власний смак музичні ефекти та специфічні тембри музичних інструментів.

Отже формуватися творчі здібності в позаурочній діяльності засобами музичного мистецтва можуть тільки із урахуванням особливостей саме такої діяльності. Її організація, принципово відмінна від навчального процесу, вимагає від педагога інакших зусиль ніж урок, і залежить від ряду чинників, а саме: організації навчально—виховного процесу з урахуванням індивідуальної зорієнтованості; створення художньо — естетичного середовища; предметної зорієнтованості художньої освіти; матеріально технічного забезпечення сформованості. Фонду музичного матеріалу і методичної літератури. Специфікою позакласної виховної діяльності є різновіковий склад її учасників. Що сприяє тісний взаємодії учнів різного віку на основі спільних інтересів зацікавленості: молодші учні вчаться поважати старших; старші, піклуючись про молодших, допомагають їм, виявляють вимогливість, повагу вважає Кондратенко Г. Г.

Отже проблема можливості музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі розглядається в працях Якимчук С. Н. «Методика музичного виховання», Ростовський О. Я. «Методика музичного виховання», «Методика викладання музики в основній школі», Кондратенко Г.Г. «Формування творчих здібностей підлітків у позаурочній роботі засобами музичного мистецтва».

Мистецтвознавча і педагогічна сутність поняття “музична творчість” базується на методиках, що були розроблені раніше відомими методистами, педагогами, мистецтвознавцями та дослідниками.

Програмові завдання з розвитку музичної творчості підлітків базується на методичних матеріалах сучасних та вітчизняних вчених.

Отже формуватися творчі здібності в позаурочній діяльності засобами музичного мистецтва можуть тільки із урахуванням особливостей саме такої діяльності. Її організація, принципово відмінна від навчального процесу, вимагає від педагога інакших зусиль ніж урок, і залежить від ряду чинників, а саме: організації навчально-виховного процесу з урахуванням індивідуальної зорієнтованості; створення художньо — естетичного середовища; предметної зорієнтованості художньої освіти; матеріально-технічного забезпечення сформованості. Фонду музичного матеріалу і методичної літератури. Готовність вчителя враховувати ці особливості діяльності в позаурочний час впливає на її результативність, оскільки завдання освіти і виховання полягає саме в тому щоб створити максимально сприятливі умови для формування і розвитку індивідуальних здібностей та реалізації творчого потенціалу кожного учня.

Розробка сучасного змісту завдань, форми роботи з розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: