Сторінка
11

Лексика кольору в українській мові

Так вчитель може провести коротку бесіду з дітьми на таку цікаву тему, як «Кольорова лексика», використовуючи підібрані самими дітьми оповідання.

Оповідання В. Сухомлинського «Як дзвенять сніжинки».

Це було темного зимового вечора. Сонце сховалось за обрій. Зарожевів сніговий килим. Стало тихо-тихо. Замерехкотіли зорі в глибокому небі.

Раптом з півночі насунула чорна хмара. Пливе над снігами.

Потемнів сніговий килим. Падають сніжинки на землю. Тихо лягають на поле, на ліс, на дорогу. Я прислухаюсь до тихого снігопаду і чую ніжний дзвін. Немов десь далеко-далеко бринить велика кришталева чаша, до якої доторкається срібний молоточок.

Що воно дзвенить? Іду, прислухаюся. Дзвін лише від маленької ялинки, що росте у нас на шкільному подвір’ї. вслухаюся і дивуюся. То дзвенять маленькі сніжинки. Висять на ялинкових гілочках, доторкаються одна до другої, немов срібні дзвіночки. І дзвенять, дзвенять. Аж місяць прислухається.

В цьому оповіданні зустрічаються такі «кольорові» словосполучення, як зарожевів сніговий килим, чорна хмара, кришталева чаша, срібний молоточок, срібні дзвіночки.

– Як ви гадаєте, чому зарожевів сніговий килим?

Тому що в цей час заходило сонце за обрій і його промінчики дотикалися до сніжно-білого килима снігу.

– А які ще кольори можна побачити, коли дивитися на захід сонця взимку?

Сніжинки можуть виблискувати срібним кольором, можна побачити також жовтий та рожевий кольори.

– А давайте опишемо сніжинку. Як ви її уявляєте?

Сніжинка – це маленька біла зірочка. На сонечку вона виблискує різними кольорами. Вона легенька, наче пір’їнка.

– Кришталева чаша. А взагалі якого кольору кришталь? Напевно, прозорого, білого.

Кришталь – це маленькі камінчики, які містяться у кришталевому піску, який просіюють, а потім переробляють у різні кришталеві вироби: вази, стакани. Вони є у кожного з вас. Запитайте батьків, можливо вони знають щось цікаве, і ми обов’язково послухаємо про це на наступному уроці.

Наступне словосполучення «срібні дзвіночки».

– А якого кольору бувають дзвіночки? Це ж ще і квіти.

Є сині, фіолетові, білі дзвіночки. На вигляд вони однакові. У них круглі, світло-зелені листочки, високі тонкі стебла і гарні чашечки, опущені головкою вниз. Відрізняються вони лише кольором.

Вчитель – це і художник, і актор. Це людина від Бога, яка вміє не тільки дотримуватися певних догм, правил, а й частково змінювати якісь нюанси, педагогічно тактовно відшліфувати, відкоригувати, а в нашому випадку – вміло пристосуватися до проведення бесід з дітьми за прочитаними творами. Тобто вчитель може багатьма способами зацікавити дитину, підхопити її думку, розвинути її і вдосконалити.

Методичні рекомендації щодо використання кольорової лексики на уроках образотворчого мистецтва та української мови

На нашу думку, щоб збагатити лексику дітей чарівними кольоровими прикметниками, потрібно з ними працювати постійно, на різних уроках, не тільки тоді, коли програма вчителя вимагає написати твір-опис чи намалювати малюнок, а й, наприклад, на уроках природознавства. Можна запитувати дітей:

Яке небо? Якого воно кольору? Які листочки у клена? Які коси у стрункої берізки? Що і як змінилося, коли випав перший сніг?

Тобто, коли діти ведуть спостереження на уроці природознавства за змінами у природі і дають відповіді на одні і ті ж питання (Яке небо – хмарне, похмуре чи ясне? Вітряно сьогодні чи ні? Падає дощ чи світить сонце? і т. ін.), можна паралельно запропонувати дітям вести на уроках класного і позакласного читання чи української мови цікаві словнички, де б вони ці спостереження записували відповідно до вищезазначених нестандартних запитань, і назву яким давали б самі. Наприклад, такими назвами можуть бути: «Барвисті слова» «Кольори веселки». І от коли діти будуть називати стан неба на природознавстві, у словничках вони паралельно запишуть, що воно блакитне, синювато-голубувате, сніжно-біле, кришталево-прозоре, фіолетове чи червонясто-рожеве. Так само вони можуть характеризувати листочки клена (чи інших дерев): жовті, жовтогарячі, бронзові, коричневі, багряні, пурпурові, вишневі, фіолетово-червоні, бордові.

Також можна проводити роботу з різними текстами. Діти після ознайомлення з ними знаходять там кольорову лексику і також записують її у свої словнички. На майбутнє для них цей словничок буде досить корисним і може стати підказкою. Вони легко зможуть описати будь-яку пору року, пейзаж чи виконати схоже завдання іншої тематики.

Діти намагатимуться у всьому побачити малопомітні тонкощі і ще й надати їм певного забарвлення. Вони будуть використовувати ці прикметники у розмовному мовленні, що зробить його мелодійнішим і барвистішим. Наприклад, у подружки Марійки уже буде не просто гарна спідничка, а красива жовтогаряча спідничка з вишуканим ніжно-рожевим ремінчиком. Хіба дівчинці не буде приємно, що на її обновку відреагували таким цікавим висловом?!

Також можна при виборі засобів навчання, враховуючи кольорову лексику, підібрати саме такі малюнки, відеозаписи, наочні матеріали, які б розвивали у дітей відчуття кольорових відтінків.

Ще одним видом роботи можна запропонувати дітям показати на папері за допомогою слів, а потім фарб (або навпаки) якийсь незвичний, неприродний колір, наприклад смарагдовий, кришталевий, тілесний і т. ін.

Чи, наприклад, до запропонованого ряду слів дібрати прикметники з кольорової лексики, які асоціюються з поданими словами.

Запропонуємо декілька варіантів проведення уроків з використанням кольорових слів.

Конспект уроку з розвитку зв’язного мовлення у 3 класі

Тема: Написання твору за зоровою опорою та уявою. Кольори осені.

Мета: вчити учнів на основі спостереження та аналізу побаченого створювати твори; збагачувати мовлення школярів; використовувати споріднені слова;

виховувати почуття прекрасного, любові до рідної природи та бажання оберігати її.

Обладнання: тематичні малюнки про осінь, репродукція картини І.Левітана «Золота осінь», грамзапис «Пори року» (осінь – адажіо, Антоніо Вівальді), осіннє листя.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

– Доброго ранку.

– Доброго дня.

Говорите ви і говорю вам я.

Хай плескають ручки,

Хай тупають ніжки,

Працюють голівки

І сяють усмішки.

– Листопаде, добрий день!

Зичим радості й пісень.

Вам же, гості, ми бажаєм

Бадьорості на весь день!

На сьогоднішньому уроці ми помандруємо до казкового осіннього лісу. Одного пустотливого дня народився пустотливий вітерець. Повіяв холодом і затанцювали усі листочки. Кілька чарівних листочків жбурнув він нам у клас. Але вони не прості, а із завданнями. Ось перше з них:

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Доберіть до слів кожної групи найбільш вдалі прикметники. З’єднайте пари слів стрілочками:

І варіант

вересень золотий

жовтень сумний

листопад щедрий

ІІ варіант

мряка бурхлива

дощ густа

злива легкий

2. Робота з мовним матеріалом

На галявині виріс дуб

і корою зашкаруб.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: