Сторінка
3

Розробка проектної методики формування іншомовної комунікативної компетенції учнів основної школи

Розвивати мовленнєві здібності та особистий творчий потенціал учнів, уміння самостійно планувати свої дії, прогнозувати можливі варіанти вирішення проектних завдань. Розвивати навички самоосвіти та особистої самореалізації.

Навчити учнів виконувати проекти. Писати проектні звіти, презентувати результати проектних досліджень.

Використання проектного методу дає можливість не тільки успішним учням, але й тим, які відстають у шкільній програмі проявити свої сильні сторони. "Я чую - і забуваю. Я бачу - і запам'ятовую. Я роблю - і розумію" (Конфуцій). Проектна діяльність - спільна діяльність, де вчитель може керувати процесом проявлення та подолання труднощів, прогнозувати їх появу і активізувати світоглядні позиції в навчальному процесі. Проектувати - значить бачити те, що бачили всі, але думати так, як не думав ніхто.

Учень стає центром пізнавальної активності, якщо виконує на уроці самостійні завдання індивідуально, в парах або малих групах, де мета, мотив, зміст і спосіб роботи належать учневі. Навчання на уроці перетворюється на вчення.

Комунікативне навчання іноземної мови є навчання, організоване на основі завдань комунікативного характеру. Комунікативно-орієнтоване навчання має на меті навчити іншомовної комунікації, використовуючи всі необхідні для цього завдання і прийоми.

В основі методу проектів лежить розвиток пізнавальних навичок, уміння самостійно конструювати свої знання і орієнтуватися в інформаційному просторі, розвивати творче мислення. Школяр стає активним, зацікавленим, рівноправним учасником навчального процесу. В нього відбувається відхід від стандартного мислення, стереотипу дій, що дозволяє розвивати бажання до навчання. Така робота на уроці та в позакласній роботі має навчальне, виховне, а також розвиваюче значення. Метод проектів відкриває вчителю широкі можливості для зміни традиційних підходів до змісту, форм та методів навчальної діяльності, виводячи на якісно новий рівень всю систему організації навчального процесу. Вона може бути використана на будь-якому етапі навчання, в роботі з учнями різного віку та здібностей при вивченні матеріалів різного рівня складності.

Структура організації роботи над створенням проекту

На основі аналізу зарубіжного та вітчизняного досвіду використання проектної діяльності в освіті розроблена та обґрунтована структура організації роботи над навчальним проектом, враховуючи особливості педагогічних дисциплін. За своєю структурою проектна діяльність складається з чотирьох взаємопов'язаних етапів, кожний з яких включає ряд послідовних кроків від ідеї до кінцевого результату.

На малюнку 1.1 зображена участь вчителя та учнів на кожному етапі проектної діяльності.

Вимоги до використання методу проектів:

наявність значущої у дослідницькому, творчому плані проблеми/завдання, що вимагає інтегрованого знання, дослідницького пошуку для її вирішення;

практична, теоретична значущість передбачуваних результатів;

самостійна (індивідуальна, парна, групова) діяльність учнів на уроці чи в позаурочний час;

структурування змістовної частини проекту (із зазначенням поетапних результатів і розподілом ролей);

використання дослідницьких методів: визначення проблеми, що випливають з неї задач дослідження; висування гіпотези їх вирішення;

обговорення методів дослідження; оформлення кінцевих результатів.

Етапи проектної діяльності.

1. Організаційно-підготовчий етап

підготовчий: формування груп, розробка методологічних характеристик проекту;

планування: визначення термінів представлення результатів, розробка послідовності виконання проектної роботи, розподіл конкретних завдань між учасниками проектної групи та визначення терміну їх виконання, вибір джерел інформації, визначення форми проекту

Дослідницький етап

аналітичний: аналіз наявної інформації, аналіз ресурсів.

пошуковий: пошук та вивчення інформації, необхідної для створення проекту; пошук оптимального способу досягнення мети;

виконавчий: практичне виконання, формулювання висновків, оформлення проекту.

Етап практичної реалізації результатів проекту

практичний: апробація проекту;

корекційний: самоаналіз готового проекту з метою виявлення та виправлення недоліків.

Етап захисту проекту:

підготовка презентаційного матеріалу;

публічна презентація.

аналіз результатів та оцінка виконання проекту.

Перший етап - організаційно-підготовчий. Цей етап є досить відповідальним, оскільки він визначає, яким чином буде організована проектна робота. Він передбачає два підетапи: підготовчий та планування.

На підготовчому підетапі першим кроком є формування проектних груп, якщо це групові проекти. В основі розподілу учнів по групах є їх спільні інтереси та особистісні вподобання. Проте для досягнення більш продуктивного результату рекомендується створення рівноцінних груп. Тому з метою уникнення двох полюсів: утворення дуже сильних груп - з одного боку, та навпаки слабких - з іншого, вчитель має право вносити свої пропозиції щодо особистісного складу проектних груп.

Головним завданням наступного під етапу планування є розробка послідовності виконання проектної роботи, що включає покрокову розробку дослідницького етапу. Даний підетап передбачає також визначення термінів представлення результатів проекту.

Саме на цьому під етапі доцільно проводити розподіл обов’язків серед членів групи, відповідно до їх інтересів та можливостей. Кожний учасник проектної діяльності повинен нести відповідальність за виконання конкретної частини проекту і від кожного з них повинен залежати успіх усієї групи. За процес розподілу завдань відповідальним є лідер-організатор. Крім цього, учні в ході спільного обговорення з'ясовують, якими джерелами слід користуватися для досягнення мети, а також визначають, в якій формі буде представлений їх продукт, тобто проект. Проте у процесі безпосереднього створення проекту його форма може змінюватися, що пояснюється творчим характером праці.

Провідна роль у створенні проекту належить дослідницькому етапу, оскільки цей етап є етапом безпосереднього втілення ідеї в проект.

В межах даного етапу виділяються такі підетапи: аналітичний, пошуковий, виконавчий, кожен з яких має свої особливості.

Аналітичний етап передбачає аналіз учнями інформації, якою вони вже володіють, а також визначення кола питань, інформації з яких недостатньо. При виборі проблеми дослідження та форми втілення результату слід враховувати особистісні та матеріальні ресурси (доступ до всіх видів інформації, до Інтернету, комп'ютера, можливість користування відеокамерою, магнітофоном чи іншими видами техніки тощо), бо вони визначають можливість практичної реалізації проекту.

Наступним підетапом є пошуковий, на якому учні здійснюють пошук необхідної інформації. Для цього вони використовують психолого-педагогічну літературу (підручники, періодичні видання, посібники, наукові праці), здійснюють пошук інформації в мережі Інтернет тощо. В педагогіці не існує єдиного підходу до вирішення тієї чи іншої проблеми, тому крок пошуку оптимального способу досягнення мети має місце під час створення проекту. Суть його полягає у визначенні та розгляді учнями альтернативних шляхів досягнення мети проекту та виборі найбільш оптимального рішення. Аналіз альтернатив може відбуватися за різними критеріями. Так, наприклад, учні можуть вибрати спосіб розв’язання досліджуваної проблеми, який потребує найменшу кількість ресурсів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: