Сторінка
2

Гра як основний вид діяльності дітей дошкільного віку

Ця гра спонукає дітей з різноманіття приставок вибрати потрібну за умов контексту, вслухуватися в звучання однокорінних слів, відчути, в чому схожість, а в чому відмінність між ними.

Треба помітити, що в словотворенні прикметників, які з'являються в лексиці дітей пізніше, ніж іменники і дієслова, зустрічається багато помилок «хворобливий зуб», «стріляючий пістолет», тому включення в активний словник прикметників з різними суфіксами має особливо важливе значення. Крім того, саме за допомогою прикметників дитина виділяє в оточуючому його світі ті якості, які для нього найбільш значущі, а зменшувально-пестливі суфікси допомагають йому виразити своє відношення до дорослих і однолітків.

Експериментуючи із словом, діти починають орієнтуватися в нормах словотворення, що поступово приводить до зникнення відповідних помилок і неточностей.

Четверта серія завдань – підбір антонімів. Їх мета – виявити, наскільки точно розуміється значення слова, про що свідчить правильно вибраний антонім. Дітям пропонують закінчити пропозицію, почату педагогом, наприклад: один втрачає, а другий находить і т.д.

П'ята серія завдань – підбір синонімів до окремих слів і слів в словосполученнях. Спочатку дітям пропонують знайти синоніми до дієслів: ревти – плакати, мчатися – нестись і т.д. Складніше завдання закінчити пропозицію вибравши близьке по значенню прикметник: хлопчик мовчазний, а дівчинка… не розмовляюча. Ще складніше завдання – підібрати синоніми до прикметників в словосполученнях. Найтиповіша помилка дітей – вживання прикметників « добрий» або « поганий» замість пошуку синонімів.

Шоста серія завдань – підбір антонімів і синонімів до багатозначних слів прикметникам і дієсловам і словам з переносним значенням. Дітям пропонується продовжити пропозиції, при цьому в них інтонація виділяються слова, до яких слід підібрати антоніми. Цими словами є багатозначні прикметники, значення яких визначається контекстом: Струмок дрібний, а річка глибока. Кашу варять густу, а суп живкий. Ліс може бути густим, а може бути і – рідкий.

Дошкільники допускають багато помилок при підборі антонімів до багатозначних прикметників так, вони говорять: « Пластилін м'який, а камінь жорсткий, міцний, міцний» замість «твердий»; при підборі антонімів, випробовуючи утруднення, просто додають «не» до прикметника наприклад: не м'яка, не дрібна, негустий і т.д.

Мовні вправи доцільно поєднувати із завданнями по підбору до багатозначних дієслів і прикметників.

Відповідних іменників, наприклад: хто або що біжить, повзе, летить, росте, пливе і т.д. Треба відзначити, що ці завдання викликають особливий інтерес, а правильний підбір слів свідчить про те, що в результаті цілеспрямованої роботи над багатозначними словами, тема засвоюється дітьми значно успішніше. Організовуючи мовні ігри і вправи, бажано, щоб вони були нетривалими, викликали інтерес, для цього використовуватися, елементи змагання, призи для особливо отличившихся\, щоб розвивали реакцію на мовну ситуацію і формували навики контролю за своєю і чужою мовою.

Мовні ігри розвивають активний словник дошкільників, і готує ґрунт для формування монологи – чесанням мови. Можна також констатувати, що робота із словом допомагає сформувати у дітей інтерес до словесної творчості, у тому числі до твору розповідей і казок, до використовування різноманітних засобів для додання оповіданню виразності, до пошуку найбільш відповідних ситуації слів, а словесна творчість у свою чергу сприяє оволодінню смисловими відтінками значень однокорінних слів, вдосконаленню граматичної будови, розумінню і вживанню синонімів, антонімів, багатозначних слів, точність вживання.

Придбані в результаті ігрового навчання навики уміння точного вживання слів і словосполучень в прямому і переносному значенні дозволяють дошкільникам вільно оперувати лексикою і граматичними формами в самостійному вислові на будь-яку тему, що є невід'ємною властивістю мовної культури в цілому. Не маловажну роль в розвитку повноцінної мови дітей грають вправи і ігри з римою і звуком. Хто з дорослих не помічав, як любить грати із звуком дитина? Вірш – найдоступніший для дітей текст. Малюк, ще не уміючий говорити, охоче киває в такт ритмічним словам, які вимовляє дорослий. А коли чує один і той же вірш кілька разів, то разом з дорослим тягне, голосні звуки або вимовляє доступні йому склади.

Багато хто з нас, закінчивши школу, забувають коли-то улюблені вірші, але, ставши дорослими, легко витягують з глибин пам'яті нехитрі рядки Агнії Барто: « Ведмедик клишоногий.». І, укладаючи дитину спати, наспівують йому геніально просте: « Баю – спатки – баю».

Поезія душі – це значить, що сама природа вдихнула в нас красу вірша. Треба тільки допомогти дитині почути поезію своєї душі. Відчуття ритму, мелодійність, співучість – основні якості віршів дітей. Діти ростуть, і ось вони вже здатні зрозуміти вірші. Звичайно, при умові, якщо він звик до віршованої мови. А вона, ця мова, усередині кожного. Треба тільки нагадати про це, показати, як нею користуватися. Заучування віршів тренує пам'ять дітей, розширює кругозір, розвиває мову, сприяє більш легкому засвоєнню знань. Недаремно багато дитячих поетів у віршованій формі підносять юним читачам азбуку, рахунок, знання про навколишній світ. Ритмічність і злагодженість віршованих рядків сприяє їх швидкому запам'ятовуванню, оскільки діти можуть супроводжувати текст рухом \ постукування шкарпеткою ноги, похитування ноги або руки, пластичні рухи, що зображають те, про що мовиться в тексті \. Рух, слово, картина – все це разом активізує нервові закінчення в корі головного мозку, що допомагає дітям відтворити потрібний віршований текст, а значить, і знання, які він несе в собі.

Деколи ми не пам'ятаємо автора віршованих рядків, але самі вони довго живуть в нашій пам'яті, наприклад:

Червоне світло запалилося – стій!

Шлях закритий перед тобою.

Жовте світло запалилося – чекай!

На зелене світло – йди!

Віршовані тексти легко запам'ятовувати і дорослим, і дітям. Вони допомагають привернути увагу, організовувати дисциплінувати дітей. Не треба постійно нагадувати: витирайте ноги при вході в приміщення. Підходьте до килимка, вимовляючи перший рядок: Бачиш килимок у порогу?

і діти дружно продовжать:

Він постелений не спроста:

Витирай чистіше ноги –

Буде в будинку чистота!

І підуть по килимку ритмічно, із задоволенням витираючи ноги. Виходить, що діти самі, без примушення згадують текст і машинально супроводжують його потрібними рухами. А коли дитина діє не з примусу, самостійно, то результат виходить краще.

Хто ж з дітей не любить балуватися! Можна з'єднати балощі з серйозною справою, наприклад з умиванням

Кран, відкрийся! Ніс, вмивайся!

Мийтеся відразу, обидва очі!

Мийтеся, вуха, мийся, шийка.

Шийка, мийся гарненько!

Мийся, мийся, умивайся!

Бруд, змивайся! Бруд, змивайся!

Спробуємо прожити один день в дитячому саду з віршами, потішками, примовками, лічилками – день в риму.

Ранок. Ситуація: хлопчик плаче, не хоче розлучатися з мамою. Вихователь підходить і ласкаво говорить:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: