Сторінка
7

Організація спостережень за природою в початковій школі

Крім того, завдання для спостережень часто формулюються неправильно за змістом. Наприклад, на уроках можна чути завдання такого типу: поспостерігати, які зміни відбулися з деревами навесні. Об'єктом спостереження у цьому випадку є дерева, а результатом — зміни з деревами, що відбулися восени. Що означає термін зміни? Як можна сприйняти зміни конкретного об'єкта? Безпосередньо сприймаються ознаки, які дають можливість засвоїти уявлення про вигляд дерева навесні. А встановлення змін, які відбулися з ним навесні, здійснюється шляхом порівняння зовнішнього вигляду дерева у цю пору року з виглядом, наприклад, взимку. Отже, в завданні повинна чітко формулюватися ціль, оскільки вона є не тільки результатом безпосереднього сприймання, а й конкретно-образного мислення. Знання, одержані у процесі спостереження, надалі стають основою для роботи логічного мислення, зокрема встановлення суті, закономірностей, взаємозв'язків і залежностей, складних узагальнень, систематизації.

Завдання для спостережень учнів 3 класу в окремих темах курсу „Я і Україна”

ТЕМА: ЛІТНІ І ОСІННІ ЯВИЩА В ПРИРОДІ

Із своїх спостережень ти знаєш, що восени часто йдуть дощі. Бувають дощі і влітку. Чим відрізняється осінній дощ від літнього?

Розкажи про ранню осінь за таким планом: нежива природа (висота Сонця над небозводом, температура повітря, опади, тумани, заморозки); стан рослин; поведінка тварин; праця людей.

Розкажи про “золоту” осінь. Чим відрізняється рання осінь від “золотої”? Який з цього можна зробити висновок?

Використай літні спостереження і скажи, чому в червні найдовші дні.

Використай власні спостереження. Скажи, чому восени дні стають коротшими, а ночі довшими?

На с.50 розглянь малюнок. На ньому зображено літо. Які ознаки про це свідчать? Які ознаки для літа найголовніші?

На с.38 розглянь малюнок. На ньому зображено початок осені. Які ознаки про це свідчать? Які ознаки для осені найголовніші?

Тема “Рослини. Рослини влітку і восени”

У статті “Рослини” на с.8 прочитай перший абзац. Які рослини належать до дикорослих? Наведи приклади дикорослих рослин.

У статті “Рослини” на с.8 прочитай другий абзац. Які рослини належать до культурних? Наведи приклади культурних рослин.

Покажи і назви органи рослини на одній з кімнатних рослин.

На с.10 розглянь малюнок калюжниці й огірка. Що спільне в цих рослин? Чим вони відрізняються? Який висновок з цього можна зробити?

Ти знаєш, що на місці квітки утворюється плід. Порівняй плоди огірків, маку, квасолі. Чим вони відрізняються? Що в них спільне? Який висновок з цього можна зробити?

Ти спостерігав, як облітають плоди кульбаби. Яке значення має це явище в житті цієї рослини?

Коли прийдеш на місце екскурсії, знайди дерева, кущі, трав’янисті рослини. Порівняй їх. Порівнюючи зверни увагу на те, скільки стебел вони мають, звідки починається розгалуження гілок. Подумай, як довго живуть ці рослини.

Поясни, що в них спільне, чим вони відрізняються. Який висновок з цього можна зробити?

На місці екскурсії знайди хвойне і листяне дерево. Порівняй їх. При цьому зверни увагу на колір кори, напрям гілок, що виходять від стовбура; форму верхівки; форму і величину листків. Що спільне в цих дерев? Чим вони відрізняються? Що нового ти довідався про них?

Що відбувається восени з пожовклим листям? Порівняй, як обпадає листя з дерев у тиху і вітряну погоду. Розкажи про свої спостереження за листопадом у рослин.

На с.20 розглянь малюнок. Назви, які органи рослин зображені. Порівняй їх. Що в них спільне, а що відмінне? Де тобі доводилося бачити ці рослини?

Назви рослин: деревій, тополя, береза, березка, грицики, капуста, дуб, кульбаба, калюжниця, картопля – розподіли їх так: в один стовпчик випиши назви дикорослих рослин, у другий – культурних.

Серед перелічених назв рослин: пшениця, рис, просо, гречка, кукурудза, жито, картопля, овес, цукрові буряки, помідори, огірки, кавуни, дині – підкресли ті, що їх вирощують у вашій місцевості.

Заповни другу графу таблиці “У яких овочів що їдять”.

Органи рослин

Назви рослин

Коренеплід

Стебло

Листя

Плід

Насіння

Усю рослину

Назви рослин: малина, сосна, суниця, шипшина, конвалія, калина, каштан – розподіли на групи: дерева, кущі, трави. Поясни за якими ознаками ти їх розподіляв.

Чому огірки відносять до культурних рослин, а грицики – до дикорослих?

Для чого людина вирощує культурні рослини?

Рослина – частина живої природи. Поясни чому.

Береза – це дерево, а шипшина – кущ. Доведи, що це так.

Картопля, жоржини – це трав’янисті рослини. Доведи, що це так.

Сосна і ялина – хвойні дерева. Доведи, що це так.

Тема “Тварини. Тварини влітку і восени”

У статті “Тварини” на с.21 і 22 прочитай, яких тварин називають дикими. Наведи приклади диких тварин.

У статті “Тварини” на с.22 прочитай, яких тварин називають свійськими. Наведи приклади свійських тварин.

У статті “Тварини” на с.22 знади відповідь на запитання: “Чим відрізняються свійські тварини від диких?” Підготуйся відповідати своїми словами.

У колекції “Комахи” знайди мурашку, муху, метелика. Розглянь їх. Полічи, на скільки частин можна поділити їх тіло; скільки в них ніжок. Чим комахи відрізняються? Що в них спільне? Зроби висновок, яких тварин відносять до комах.

Поспостерігай, чи так багато комах восени, як їх було влітку. Де їх більше: на сонці чи в затінку?

У статті “Птахи” на с.29 прочитай другий абзац. Розкажи, яких птахів називають перелітними. Перелічи, яких ти знаєш перелітних птахів.

У статті “Птахи” на с.29 прочитай третій абзац. Розкажи, яких птахів називають зимуючими. Перелічи, яких ти знаєш зимуючих птахів.

Бури ведмідь – всеїдний. Чому його відносять до цієї групи? На с.32 прочитай перший абзац статті “Звірі”. Яких ще всеїдних тварин ти знаєш? Назви їх.

Вовк і лисиця – хижі звірі. Чому їх відносять до цієї групи? Прочитай на с.33 другий абзац. Яких ще хижих звірів ти знаєш? Назви їх.

Зайці – травоїдні звірі. Чому їх відносять до цієї групи? Прочитай на с.33 третій абзац. Яких ще травоїдних звірів ти знаєш? Назви їх.

Прочитай статтю “Комахи”. Порівняй свої спостереження за комахами з прочитаним у підручнику.

Порівняй добре тобі відомі дві пташки. Чим вкрите їхнє тіло? Як вони виводять пташенят? Чим вони відрізняються? Що в них спільне? Зроби висновок, яких тварин відносять до птахів.

Використай свої спостереження і розкажи, чим різниться поведінка птахів літом і восени. Зроби з цього висновок.

На с.21 і 22 розглянь малюнок оленя та корови. Згадай, що ти знаєш про них. Порівняй їх. Чим вони пересуваються? Чим вони живляться? Де живуть? Що в них спільне? Чим різняться? Що нового ти дізнався про них?

Розглянь малюнок вовка та вівці. Згадай, що ти знаєш про них. Порівняй цих тварин. Зверни особливу увагу на те, де живуть вони і чим живляться. Якими ознаками вони різняться між собою? Який з цього можна зробити висновок?

На с.33 розглянь малюнок білки, їжака та зайця. Згадай, що ти знаєш про них. Порівняй цих звірів і зверни увагу на те, чим вкрите в них тіло; де вони живуть; як пересуваються; як вигодовують малят; чим вони відрізняються; що в них спільне? Зроби висновок, яких тварин відносять до звірів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: