Сторінка
6

Шпаргалка на екзамен з фінансів

22. Прибуток від реалізації продукції. Фактори, що впливають на прибуток від реалізації продукції.

Отримання прибутку від реалізації продукції (товарів, робіт, по­слуг) залежить від здійснення основної діяльності суб'єктів госпо­дарювання. Прибуток є складовою частиною виручки від реалізації. Однак на відміну від виручки, надходження якої на поточний раху­нок п-ва фіксується регулярно, обсяг отриманого прибутку визначається тільки за певний період (квартал, рік) на підставі да­них бухгалтерського обліку. Реально формування прибутку на п-ві відбувається в міру реалізації продукції. Згідно із законодавчими актами України момент реалізації визначається за датою відвантаження продукції (товарів), а для робіт (послуг)-за датою фактичного виконання (надання) таких, або за датою зарахування коштів покупця на бан­ківський рахунок постачальника. Прибуток від реалізації продукції безпосередньо залежить від двох основних показників: обсягу реалізації продукції та її собівар­тості. На зміну обсягу реалізації продукції впливає зміна обсягу в-ва, залишків нереалізованої продукції, частки прибутку в ціні продукції (рентабельність продукції).

Треба звернути увагу на те, що зміна обсягу в-ва, зали­шків нереалізованої продукції справляють вплив не тільки на обсяг реалізації продукції, а й на її собівартість, оскільки змінюються умовно-постійні витрати (за зміни обсягу в-ва продукції); витрати на зберігання продукції, інші витрати (за зміни залишків нереалізованої продукції). Істотний вплив на обсяг реалізації продукції, а також і на прибуток від реалізації справляє розмір прибутку, що включається в ціну виро­бів. За умов формування ринкової економіки державного регулюван­ня рентабельності продукції, як правило, уже нема.

24. Рентабельність продукції, п-ва.

Прибуток — це частина отриманого на вкладений капітал чис­того доходу п-ва, що характеризує його винагороду за ризик підприємницької діяльності. Щоб зробити висновок про рівень ефективності роботи п-­ва, отриманий прибуток необхідно порівняти зі здійсненими витратами. Співвідношення прибутку з авансованою вартістю або поточни­ми витратами характеризує таке поняття, як рентабельність. Рентабельність — це відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках. Різні варіанти рішень, що приймаються при визначенні прибутку, поточних витрат, авансованої вартості, для розрахунку рентабельності, зумовлюють наявність значної кількості показників рентабельності: 1) об­числення рент-ті окремих видів продукції (робіт, послуг) може ґрунтуватися на показниках прибутку від їх реалізації ділимо на поточні витрати, що можуть братися в таких варіантах: собівартість продукції (виробнича); собівартість продукції за виключенням матері­альних витрат (заново створена вартість); вартість продукції в цінах виробника (вартість за мінусом непрямих податків).2) Для розрахунку рівня рентабельності п-в можуть вико­ристовуватися: загальний прибуток; прибуток від основної операц. д-ті. При цьому прибу­ток зіставляється з авансованою вартістю, поточними витратами (собів-ть) або обсягом реал-ції за цінами вир-ка. 3) Для розрахунку рентабельності галузей економіки береться за­гальна сума прибутку, отримана п-вами, об'єднаннями, іншими госпрозрахунковими формуваннями, що входять у відпові­дну галузь економіки, що зіставляється з авансованою вартістю, поточними витратами або обсягом реал-ції.

25. Не­пря­мі по­да­т­ки та їх вплив на фі­нан­со­во-­го­с­по­дар­сь­ку ді­я­ль­ність п-в.

В Укра­ї­ні ви­ко­ри­с­т. три ви­ди не­пря­мих по­да­т­ків: ак­ц. збір (спе­ци­фі­ч­. ак­циз), ПДВ (уні­вер­с. ак­циз), вві­з­не (ім­по­р­т­не) ми­то.Не­пря­мі по­да­т­ки вклю­ч. у ці­ни то­ва­рів, що ре­а­лі­зу­ють­ся; ро­біт, що ви­ко­ну­ють­ся; по­слуг, що на­да­ю­ть­ся. От­же, ці по­да­т­ки є ці­но­у­т­во­р. еле­ме­н­том і мо­жуть сут­тє­во впли­в. на за­г. рі­вень цін.До­ста­т­ньо скла­д­ним є вплив не­пря­мих по­да­т­ків на фі­нан­со­ву ді­я­ль­ність су­б'єк­тів го­с­по­да­рю­ван­ня. Ос­тан­ні є пла­т­ни­ка­ми не­пря­мих по­да­т­ків, ко­ли во­ни ку­пу­ють то­ва­ри, ро­бо­ти, по­слу­ги. Вод­но­час су­б'єк­ти го­с­по­да­рю­ван­ня, ре­а­лі­зу­ю­чи то­ва­ри, ро­бо­ти, по­слу­ги, у скла­ді ви­ру­ч­ки від ре­а­лі­за­ції оде­р­жу­ють на свої ра­ху­н­ки пе­в­ні су­ми не­пря­мих по­да­т­ків, спла­че­них по­ку­п­ця­ми (спо­жи­ва­ча­ми). Ці су­ми під­ля­га­ють пе­ре­ра­ху­ван­ню в бю­джет. При цьо­му вплив не­пря­мих по­да­т­ків на фі­нан­со­ву ді­я­ль­ність су­б'єк­тів го­с­по­да­рю­ван­ня за­ле­жить від ба­га­тьох об­ста­вин і чин­ни­ків. Цей вплив мо­ж­на роз­гля­да­ти у двох ас­пе­к­тах. По­-пе­р­ше, цей вплив зв'я­за­ний зі спла­тою не­пря­мих по­да­т­ків у про­це­сі при­дбан­ня то­ва­р­но-­ма­те­рі­а­ль­них цін­но­с­тей, опла­ти ви­ко­на­них ро­біт і отри­ма­них по­слуг. У цьо­му ра­зі не­об­хід­но вра­ху­ва­ти та­кі чин­ни­ки: умо­ви опла­ти, об­ся­ги при­дбан­ня, ста­в­ки й піль­ги що­до по­да­т­ків, дже­ре­ла і те­р­мі­ни від­шко­ду­ван­ня спла­че­них по­да­т­ків. По­-дру­ге, цей вплив по­в'я­за­ний із над­хо­джен­ням не­пря­мих по­да­т­ків на ра­ху­н­ки су­б'єк­тів го­с­по­да­рю­ван­ня, які ре­а­лі­зу­ють то­ва­ри, ро­бо­ти, по­слу­ги. У цьо­му ра­зі мо­жуть впли­ва­ти та­кі чин­ни­ки: умо­ви ре­а­лі­за­ції та опла­ти, об­ся­ги й на­пря­м­ки ре­а­лі­за­ції, ста­в­ки й піль­ги що­до по­да­т­ків, те­р­мі­ни спла­ти по­да­т­ків у бю­джет. Вплив не­пря­мих по­да­т­ків на фі­нан­со­ву ді­я­ль­ність, фі­нан­со­вий стан су­б'єк­тів го­с­по­да­рю­ван­ня за­ле­ж­но від сфе­ри їх­ньої ді­я­ль­но­с­ті ви­яв­ля­єть­ся по­-рі­з­но­му. То­му є пе­в­ні осо­б­л-­ті впли­ву не­пр. по­д. на ді­я­ль­ність п-в ви­ро­б­н. сфе­ри (з ура­ху­в. га­лу­зі); тих, які за­йма­ють­ся то­р­г.-­по­се­ре­д­н. ді­я­ль­ні­с­тю; тих, що на­да­ють по­сл. (в то­му чи­с­лі фі­н.).

26. По­ря­док роз­ра­ху­н­ку і спла­ти ПДВ в бю­джет

ПДВ до­мі­нує се­ред не­пря­мих по­да­т­ків, що над­хо­дять до бю­дже­ту. Тоб­то це по­да­ток, який ви­ко­нує яс­к­ра­во ви­ра­же­ну фі­с­ка­ль­ну фу­н­к­ці­юСу­ма ПДВ, що під­ля­гає спла­ті в бю­джет су­б'єк­том го­с­по­да­рю­ван­ня — пла­т­ни­ком по­да­т­ку, ви­зна­ча­єть­ся як рі­з­ни­ця між за­га­ль­ною су­мою йо­го по­да­т­ко­вих зо­бо­в'я­зань з ПДВ, що ви­ни­к­ли у зв'я­з­ку з про­да­жем то­ва­рів (ро­біт, по­слуг) про­тя­гом зві­т­но­го пе­рі­оду, і су­мою по­да­т­ко­во­го кре­ди­ту, що сфо­р­му­ва­в­ся про­тя­гом то­го са­мо­го пе­рі­оду. ПДВ, що вклю­ча­єть­ся в ці­ну, ви­зна­ча­єть­ся у від­со­т­ках до обо­ро­ту, що вклю­чає ми­т­ну ва­р­тість при­дба­них то­ва­рів, вві­з­не ми­то, ак­ци­з­ний збір (як­що це під­ак­ци­з­ний то­вар). ПДВ, що вклю­ча­єть­ся в ці­ну, роз­ра­хо­ву­єть­ся ви­хо­дя­чи з від­со­т­ко­вої ста­в­ки по­да­т­ку до ці­ни ви­ро­б­ни­ка і су­ми ак­ци­з­но­го збо­ру, вклю­че­но­го в ці­ну. Те­р­мі­ни спла­ти ПДВ у бю­джет. Ви­би­ра­ю­чи по­да­т­ко­вий пе­рі­од, пла­т­ник має вра­ху­ва­ти мо­ж­ли­вість отри­ман­ня бю­дже­т­но­го від­шко­ду­ван­ня по­да­т­ко­во­го кре­ди­ту. Та­ке від­шко­ду­ван­ня без­по­се­ре­д­ньо зв'я­за­не з по­да­т­ко­вим пе­рі­одом. Для пла­т­ни­ків по­да­т­ку, в яких об­сяг опе­ра­цій, що опо­да­т­ко­ву­єть­ся, за по­пе­ре­дній ка­ле­н­да­р­ний рік пе­ре­ви­щує 7200 не­опо­да­т­ко­ва­них мі­ні­му­мів до­хо­дів гро­ма­дян, опо­да­т­ко­ву­ва­ний (зві­т­ний) пе­рі­од до­рі­в­нює ка­ле­н­да­р­но­му мі­ся­цю. При цьо­му спла­та ПДВ має здій­с­ню­ва­ти­ся не пі­з­ні­ше 20 чи­с­ла мі­ся­ця, що на­стає за зві­т­ним пе­рі­одом. Пла­т­ни­ки по­да­т­ку, що в них об­сяг опо­да­т­ко­ву­ва­них опе­ра­цій є мен­шим, ніж вка­за­но ви­ще, са­мі ви­зна­ча­ють по­да­т­ко­вий пе­рі­од. Він мо­же до­рі­в­ню­ва­ти ка­ле­н­да­р­но­му мі­ся­цю або ква­р­та­лу. За­яву про своє рі­шен­ня пла­т­ник по­да­т­ку по­дає в по­да­т­ко­вий ор­ган за мі­сяць до по­ча­т­ку ка­ле­н­да­р­но­го ро­ку. Про­тя­гом ка­ле­н­да­р­но­го ро­ку мо­ж­ли­ва за­мі­на ква­р­та­ль­но­го по­да­т­ко­во­го пе­рі­оду на мі­ся­ч­ний за за­явою пла­т­ни­ка по­да­т­ку. Пла­т­ник ПДВ, що ви­ко­ри­с­то­вує ква­р­та­ль­ний по­да­т­ко­вий пе­рі­од, але здій­с­нює екс­по­р­т­ні опе­ра­ції з про­да­жу то­ва­рів (ро­біт, по­слуг), мо­же оде­р­жу­ва­ти бю­дже­т­не від­шко­ду­ван­ня ча­с­ти­ни по­да­т­ко­во­го кре­ди­ту за ре­зуль­та­та­ми двох пе­р­ших мі­ся­ців ква­р­та­лу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Фінанси»: