Сторінка
2

Проекти основних концептуальних документів та законодавчих актів з питань місцевого та регіонального розвитку

Послідовність децентралізації влади пропонується такою. На першому етапі передбачається формування громади та посилення її повноважень і ресурсного забезпечення. Одночасно необхідно створити районний рівень, як базовий для місцевих державних адміністрацій. Створення на цьому рівні органів самоврядування на першому етапі недоцільно. По-перше, одночасне формування двох рівнів самоврядування за традиції правового нігілізму вимагатиме великих інтелектуальних, ресурсних та інформаційних зусиль держави для подолання нездорової конкуренції між цими рівнями. По-друге, створення районного рівня самоврядування передбачає передачу цьому рівню деяких повноважень від міст обласного значення, зокрема, стаціонарної медичної допомоги, що може мати наслідком зниження якості цих послуг на початковому етапі та несприйняття цієї ідеї міськими головами та мешканцями міст, особливо великих. По третє, неадекватна виборча система не сприяє формуванню якісного депутатського корпусу особливо на регіональному та субрегіональному рівнях. І нарешті, формування самоврядування на новоствореному рівні без змін Конституції в частині створення виконавчих органів компрометуватиме ідеологію реформи місцевого самоврядування.

Тимчасово, до створення місцевого самоврядування на районному рівні повноваження, віднесені Концепцією до цього рівня, будуть виконуватись рівнем громади за механізмом переадресації видатків, передбаченим статтею 93 Бюджетного кодексу. Ця практика добре відпрацьована і не викликає великих нарікань. Однак на першому етапі впровадження реформи потрібна відповідна підготовка фахівців в новостворених громадах та вироблення методології обрахунку коштів, що передаються між громадами на виконання вказаних повноважень, а також механізму уникнення та подолання зловживань.

Оптимальним терміном між створенням громад, РДА та формуванням повноцінного самоврядування на районному та обласному рівнях є 3-5 років. Необхідною умовою для цього є внесення змін до Конституції України.

Логічною умовою успішного проведення децентралізації влади є серйозне реформування місцевих державних адміністрацій. Виходячи з нового змісту їх функцій, що стають, насамперед, наглядово-контрольними, необхідно перейти від партійного принципу призначення керівників МДА (“переможець отримує все”) до професійного. Це передбачає набуття головою МДА статусу кар'єрного службовця, який відповідає таким принциповим умовам, що забезпечують однаковість реалізації державної політики на всій території країни:

- спеціальний вишкіл;

- позапартійність, політична нейтральність;

- ротаційність;

- високе матеріальне стимулювання.

Виходячи з того, що левова доля повноважень МДА за принципом субсидіарності буде сконцентрована на районному рівні, причому вказані повноваження є виключними, а не делегованими, голова РДА повинен призначатися без погодження з керівництвом області. Оскільки повноваження ОДА менші, то для збереження високого статусу голови ОДА, забезпечення переємності доцільно, щоб голова ОДА одночасно виконував повноваження голови РДА центрального району в області.

Таким чином, реформа місцевого самоврядування повинна бути синхронізована зі змінами в адміністративно-територіальному устрої країни та змінами в територіальній організації ЦОВВ.

Фінансово-економічне обґрунтування

Фінансування реформи здійснюватиметься за рахунок державного бюджету.

На етапі впровадження реформи, необхідне проведення широкої просвітницько-агітаційної роботи та відповідних коштів. Кошти також передбачатимуться на етапі розробки законопроектів.

Оцінка фінансових ресурсів, необхідних для виконання концепції залежатиме від реалізації конкретних положень Концепції, зокрема від підготовки необхідних законопроектів та своєчасності реалізації підготовлених програм.

Регуляторний вплив

Зазначений варіант розв'язання проблемних питань не носить регуляторного характеру.

Потенційні ризики

Найбільші ризики криються у небажанні окремих політичних сил реалізації реформи місцевого самоврядування, оскільки вона зміцнить позиції цього інституту публічної влади. Потенційними складнощами можуть бути також:

- нестабільна політична ситуація для прийняття політичних рішень та прийняття змін до законодавчих актів;

- невідповідність фінансування реальній потребі в коштах.

Загрозою для ефективної реалізації реформи може стати також несвоєчасність проведення реформи адміністративно-територіального устрою.

В проекті Концепції реформи місцевого самоврядування в Україні визначається мета реформи та строки її виконання.

Метою реформування місцевого самоврядування в Україні є підвищення якості життя людини за рахунок створення умов для сталого розвитку територіальних громад як самостійних і самодостатніх соціальних спільнот, члени яких матимуть можливість ефективно захищати власні права та інтереси шляхом участі у вирішенні питань місцевого значення.

Забезпечення мети реформування місцевого самоврядування, створення реальної організаційної та фінансової самостійності територіальних громад та органів місцевого самоврядування, наближення їх можливостей та якості діяльності до європейських стандартів вимагає:

· розробки та реалізації системи заходів політичного, правового, інституційного та організаційного характеру, спрямованих на створення умов, що сприятимуть сталому розвитку територіальних громад;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: