Сторінка
1

Волинська область - економічний потенціал регіону

 

Герб області

Волинська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Волинська область розташована у північно-західній частині України, в зоні українського Полісся. Межує на заході з Республікою Польща, на півночі – з Республікою Білорусь, на сході – з Рівненською, на півдні – з Львівською областями України.

Площа області становить 20,2 тис. км2 (3,3% території України) простягається з півночі на південь на 187 км, із заходу на схід – на 163 кілометри.

Станом на 1 січня 2003 року населення області – 1054,7 тис. чоловік (2,2% населення України, у тому числі 50,3% міського та 49,7% сільського).

ІСТОРІЯ

Волинь – це древня земля, яка розкинулася в басейні річок Прип’ять та Західний Буг. Назву її, за однією з гіпотез, залишило східнослов’янське плем’я, яке жило поблизу цієї річки і заснувало місто Велинь.

У 981 році князь Володимир Святославович приєднав волинські землі до складу Київської держави, а у 988 – віддав їх в уділ своєму синові Всеволоду. За його князювання було засновано місто Володимир, яке в XII столітті після розпаду Київської Русі, стало столицею Володимир-Волинського князівства.

Усередині XIV століття Волинь опинилася під владою феодальної Литви. За царським указом 1797 року замість Волинського намісництва утворена Волинська губернія.

За Ризьким договором 1921 року західні повіти Волині відійшли до Польщі. У XX столітті землі історичної Волині були під австро-угорською, польською, німецькою окупаціями, аж поки не були остаточно визначені в межах чотирьох областей України.

На початку грудня 1939 року Волинь стала областю Української Радянської Соціалістичної Республіки в складі Радянського Союзу, а з серпня 1991 – невід’ємною складовою частиною незалежної української держави.

ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРА

Провідною галуззю економіки Волинської області є аграрно-промисловий сектор, який забезпечує майже половину її сукупного продукту. Сільське господарство спеціалізується на тваринництві м’ясо-молочного напрямку, а також на виробництві зерна, цукрових буряків, овочів, картоплі. На селі сформовано нові економічні відносини, що базуються на приватній власності на майно і землю. На недержавній основі зараз виробляється майже вся сільськогосподарська продукція.

Виробництвом промислової продукції займаються 167 підприємств. Провідні галузі – харчова, машинобудування, паливна, хімічна та промисловість будівельних матеріалів.

На підприємствах області виробляються прилади контролю, підшипники, водолічильники, машини для тваринництва і кормовиробництва, вироби із пластмас, тканини, лінолеум, руберойд, цегла будівельна, меблі, кондитерські, макаронні, ковбасні та горілчані вироби, консерви та інше.

У приватному секторі області працює 3,7 тисяч малих підприємств та 28,3 тисяч фізичних осіб-підприємців. Тут зайнята десята частина працездатного населення області. Малими підприємствами виробляється 9,2 відсотка продукції, забезпечується п’ята частина надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Економічна структура області має такий вигляд (у відсотках від валового продукту):

· сільське господарство – 35,3;

· послуги – 26,2;

· промисловість – 25,1;

· будівництво – 3,6.

Мінерально-сировинна база області представлена такими корисними копалинами, як кам’яне вугілля, природний газ, фосфорити, мідь, камінь будівельний, крейда будівельна, сапропель, гелій. Крім того, тут добуваються торф, цегельно-черепична сировина, пісок будівельний та скляний, цементна сировина.

ОСВІТНЯ ТА КУЛЬТУРНА СТРУКТУРА

Науково-технічний потенціал представлений 14 вищими навчальними закладами, 30 професійно-технічними училищами, 824 загальноосвітніми школами, 5 спеціалізованими галузевими проектними, проектно-конструкторськими та науково-методичними інститутами, 4 філіями галузевих проектних та проектно-дослідних інститутів, 4 галузевими конструкторськими організаціями, регіональним науково-виробничим центром екологічного та аерокосмічного моніторингу “Полісся”. Крім того, в агропромисловому комплексі працюють Поліська філія інституту ґрунтознавства та агрохімії, 2 науково-виробничі об’єднання “Трави” та “Еліта”, науково-виробничий селекційний центр по м’ясному скотарству “Зоря” та проектно-розвідувальна станція хімізації сільського господарства.

Культурна сфера регіону представлена 2 театрами, 664 будинками культури, 579 бібліотеками та 7 музеями.

Багату історичну спадщину Волині можна пізнати, відвідавши музей-заповідник “Козацькі могили”, що увіковічує подвиг і героїзм козаків у битві під Берестечком в 1651 році під проводом Богдана Хмельницького.

У місті Устилуг, поблизу українсько-польського державного кордону, функціонує музей “Стара миза”, розташований в колишньому маєтку видатного композитора Ігоря Стравінського, де були написані всесвітньо відомі твори “Жар-птиця” і “Весна священна”.

Музей під відкритим небом в с. Рокині дасть уяву його відвідувачам про розвиток сільського господарства та дерев’яної архітектури на Волині.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: