Сторінка
1

Луганська область – економічний потенціал району

Герб області

Луганська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Виникнення і розвиток області тісно зв'язано з будівництвом і діяльністю Луганського ливарно-гарматного заводу, що у 1800 році виплавив перший чавун. У 1882 році Луганський завод разом із прилеглим до нього робочим селом Кам'яний Брід офіційно одержує статус міста, а незабаром стає центром Слов’яносербського повіту. З 1876 року починають працювати залізничні майстерні по ремонті паровозів і вагонів діючої залізниці. У 1895 році на місці ливарно-гарматного виробництва побудований і відкритий Казенний патронний завод. У тому ж році почав свою діяльність паровозобудівний завод, побудований промисловцем Густавом Гартманом. Згодом цей завод став самим могутнім підприємством цього профілю в Російській імперії. У цей період у краї починається активний розвиток промислового виробництва. Створюються емалювальний, коптильний, спиртоочіщувальний, шкіряний, пивоварний і багато інших.

Протягом останніх 100 років завдяки умовам енергійного розвитку всієї України в цілому, Луганська область перетворилася в регіон з розвитий будівельною, видобувною і торговою інфраструктурою. Про це найкраще свідчать фінансово – економічні показники і їхня значна вага в загальнодержавному обсязі.

Луганська область утворена 3 червня 1938 року. Вона розташована в південно-східній частині України в басейні середнього плину Сіверського Дінця, знаходячись на перехресті основних транзитних шляхів між країнами Європи і Кавказьким регіоном, займаючи вигідне географічне положення.

Адміністративно-територіальний устрій: 37 міст, у тому числі – 14 обласного підпорядкування, 23 – районного підпорядкування; 17 районів; 109 селищ міського типу; 792 сільських населених пунктів.

Обласним центром є місто Луганськ – одне з найбільших міст України з населенням близько 524 тисяч чоловік і великим промисловим потенціалом.

Граничить з областями Росії: Білгородської, Воронезької, Ростовської.

Довжина державних кордонів – 776 км.

Прикордонні області України: Донецька і Харківська.

Довжина з заходу на схід – 190 км, з півночі на південь – 250 км. Відстань від обласного центра до найближчого морського порту Маріуполь автодорогами – 280 км, залізницею –288 км; до морського термінала Одеса автодорогами – 844 км, залізницею – 1047 км.

У місті Луганську знаходиться пасажирський аеропорт із вантажним терміналом, який щодня робить рейси в міста України і щотижня – міжнародного повідомлення. На відстані 150 кілометрів від обласного центра по автодорозі розташований міжнародний аеропорт Донецьк.

Область багата високоякісними вугіллями. Запаси вугілля обчислюються понад 4 мільярдів тонн. У багатьох районах поширені будівельні матеріали: щебінь, пісок, глина, вапно, крейда, гіпс, камінь, вапняк, піщаник, що широко використовуються в будівництві. Маються родовища природного газу. Є покладу золота, срібла, поліметалів. У Луганську і Старобільську є джерела мінеральних вод.

Ландшафт Луганської області степовий. Поверхня області являє собою хвилясту рівнину, що підвищується від долини Сіверського Дінця на північ і на південь, де розташовується Донецький кряж. Ґрунт родючий, здебільшого чорнозем, 80% земель області поорано. Лісів мало – близько 7% території області. Клімат області помірно-континентальний. Середня температура самого теплого місяця (липня) складає +21°С, а самого холодного місяця (січня) -7°С. Зима порівняно холодна, з різкими східними і південно-східними вітрами, заморозками. Літо пекуче, друга половина помітно суха. Середня сума опадів складає 459-505 мм. У рік, більшість яких випадає в квітні-вересні.

Луганська область – одна із самих поліетнічних областей України. Тут проживають представники більш ніж 100 національностей: українці, росіяни, білоруси, узбеки, євреї, болгари, грузини, вірмени, німці, татари, поляки та інші.

Загальна чисельність населення за станом на 01.12.2001 року складає 2574,6 тисяч, з яких 83% – міське населення, 17% – сільське.

Щільність населення – 97,7 чоловік на 1 км2.

Демографічне навантаження (на 1000 населення працездатного віку) – 805,5 тисяч чи чоловік 32% наявного населення. ПРОМИСЛОВІСТЬ

Луганська область складає вагому частину економічного потенціалу України. Вигідне географічне розташування, близькість джерел сировини і ринків збуту продукції, багатогалузева промисловість, розвита мережа транспортних комунікацій, висока щільність населення додають області незаперечні переваги перед іншими регіонами країни.

На базі природних ресурсів у регіоні створені великі виробничі потужності в різних галузях. По багатьом видам промислових виробів область займає ведуче монопольне місце в Україні, забезпечуючи близько 43% обсягу видобутку кам'яного вугілля, більше ніж 15% первинної обробки нафти і випуску нафтопродуктів, близько 30% – металорізальних верстатів, 20% – азотних добрив, близько 31% кальцинованої соди, 32% – синтетичних смол і пластмас, понад 70% – шибки, більш половини уторованого картону.

Промисловий потенціал області – це багатогалузевий комплекс із ведучими галузями важкої промисловості. Лідирує паливно–енергетичний комплекс. У ньому основна роль належить видобувної промисловості, підприємства видобувної промисловості в загальному обсязі виробництва складають четверту частину. У видобувній галузі переважають вугільні підприємства. За 2002 рік ними добуто 25,5 млн. тонн рядового вугілля.

Промисловість регіону представлена також підприємствами машинобудування, хімічної, нафтохімічної, харчової, деревообробної, текстильної промисловості і промисловості будівельних матеріалів. Частка продукції, зробленої підприємствами обробної промисловості в загальному обсязі складає більше 60%. Збільшили показники минулого року такі галузі обробної промисловості як: машинобудування (на 22,5%), целюлозно-паперова промисловість (на 7,8%), металургія й обробка металу (на 13,8%).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: