Сторінка
2

Територіальна організація зернових господарств України

Озима пшениця характеризується високою урожайністю - 30-40 ц/га.

Основне виробництво продовольчого зерна озимої пшениці і надалі буде концентруватись у степовій і лісостеповій зонах, де природні умови сприяють вирощуванню зерна високої якості.

Озиме жито - друга важлива продовольча культура, менш вимоглива до грунтово-кліматичних умов, ніж пшениця. Це морозостійка і посухостійка культура, з коротким вегетаційним періодом (80-120 днів), невисокою сумою активних температур (1000 - 1250 градусів). Вона дає хоч і не високі, проте стабільні врожаї і росте непогано на кислих, бідних поживними речовинами дерново - підзолистих ґрунтах. Основні її посіви зосереджені в Поліссі, в Карпатах і в деяких (переважно північних) районах Лісостепу.

Під озимим житом зайнято 0,5 - 0,7 млн. га., при середній врожайності - 20 ц/га. Україна отримує близько 1,3 млн. т. цієї культури.

Основними зернофуражними культурами в нашій країні є ячмінь, овес, кукурудза на зерно та зернобобові.

Ячмінь - основна фуражна і частково продовольча зернова культура. Це скоростигла, посухостійка, невибаглива культура. Має короткий вегетаційний період (60-90 днів) з невеликими сумами активних температур (950 - 1450 градусів). Переносить кислі ґрунти, але найкращі врожаї дає на чорноземах, темних каштанових ґрунтах. Найсприятливішими для неї є грунтово-кліматичні умови західного і північного Степу та Лісостепу. В Україні вирощують озимий та ярий ячмінь. Переважають посіви ярого ячменю, більше в Степу, менше - в Лісостепу і Поліссі, передгір'ях Карпат. Озимий ячмінь дає високі врожаї лише в південних степових районах. За площею (3-4 млн. га). і валовими зборами поступається лише озимій пшениці.

Кукурудза - це продовольча і фуражна культура, посухостійка, тепло - і світлолюбна. Має короткий вегетаційний період (90-150 днів). Вона вибаглива до ґрунтів, добре реагує на внесені добрива. Найкращі грунтово-кліматичні умови для її вирощування в лісостеп овій та степовій зонах. Особливо сприятливі умови для вирощування гібридного насіння склалися в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській областях; менш сприятливих - в Поліссі і в Карпатах (за винятком Закарпаття),де кукурудза дає високі врожаї на зерно-70ц/га при середній врожайності по Україні -30-35ц/га.

Овес - фуражна продовольча культура. Це холодостійка, вологолюбна і невибаглива до ґрунтів зернова культура. Має короткий вегетаційний період (90-120 днів), потребує 1000 – 1600 активних температур. Найбільшу частку у структурі посівних площ овес займає в Волинській, Рівненській, Житомирській, північних районах Київської, Чернігівської, Сумській областях і в районі Карпат. Посівна площа цієї культури 0,5 – 0,6 млн. га.

Зернобобові культури мають велике фуражне і частково продовольче значення. Посіви зернобобових мають і агротехнічне значення, збагачуюче ґрунт азотом. До основних зернобобових культур належать горох, віка, кормовий люпин, а також квасоля, соя, сочевиця та інші.

Основними продовольчими круп’яними культурами, що вирощуються в Україні, є гречка, просо і рис. Гречка – цінна культура. Але посіви її порівняно невеликі (0,3 – 0,4 млн. га), через низьку врожайність (7 – 10 ц/га), складність очищення тощо. Гречка – тепло - і вологолюбна рослина, що має короткий вегетаційний період (76 – 85 днів). Добре витримує кислі, піщані та торфоболотні ґрунти. Отже, найбільш сприятливі умови для її вирощування – північні райони Лісостепу і Полісся, де зосереджені основні її посіви. Значно менше її вирощують у степу. В Україні виділяється два ареали з високою концентрацією посівів гречки:

1. Чернігівська і Сумська області, центральні і північні райони Полтавської і Черкаської областей.

2. Південь Житомирської і Київської областей, північно – східні райони Вінниччини.

Просо вирощують переважно в степу завдяки його посухостійкості. Воно має короткий вегетаційний період (90 – 120 днів) з сумами активних температур 1400 – 1800. Посівна площа становить 0,2 – 0,3 млн. га., валові збори 0,3 млн. т.

Рис – нова для України круп’яна культура, яку почали вирощувати в 30-ті роки. Росте на зрошувальних землях Автономної Республіки Крим, Херсонської, Одеської та Миколаївської областей. Посівна площа – 23 тис. га.

3. Територіальне розміщення зернових господарств у відповідності до основних зон спеціалізації сільського господарства.

Зернове господарство розміщене у відповідності з особливостями природно-економічних зон України. В Поліссі зернові займають 2,1 – 2,3 млн. га, або 40 – 45% посівної площі цієї зони. Тут більше всього вирощують жита (60 -65% його валового збору в Україні) та зернобобових культур; виробляється 6% товарного зерна, 1/6 валового збору гречки та ячменю, 10% пшениці.

В Лісостепу зернові вирощують на площі близько 5 млн. га, що становить 40-50% всієї посівної площі. Основна зернова культура Лісостепу - озима пшениця, площа якої становить більш як 2 млн. га; вирощують також кукурудзу на зерно, ячмінь та зернобобові. Лісостепова зона виробляє близько 40% пшениці, 35% кукурудзи, 40% ячменю, 40% проса, 64 % гречки, 27% жита.

В Степовій зоні площа під зерновими дорівнює 6,5-7 млн. га, що становить 55% всієї посівної площі зони. Основні зернові культури Степу - озима пшениця і кукурудза на зерно, ячмінь, про, рис. В Степу вирощують 50-48% всього зерна України, 50% пшениці, 60% кукурудзи, 43 % ячменю, 53 % рису. В Степовій зоні виробляється найбільш якісне зерно.

ВИСНОВКИ.

Зернове господарство є основною базою, що формує зернопродуктовий підкомплекс АПК. До його складу входять: вирощування зерна, його заготівля, зберігання; ряд галузей харчової промисловості, що переробляють і використовують перероблену зернову продукцію (борошномельна, хлібопекарська, макаронна, кондитерська, виробництво харчових концентратів, спиртова, крохмале-патокова та пивоварна); селекція і насінництво зернових культур, виробництво засобів виробництва, що забезпечують його функціонування; інфраструктура, що обслуговує цей підкомплекс.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: