Сторінка
1

Болгари. Болгари в Україні

БОЛГАРИ

ПОНЯТТЯ ­– СИМВОЛИ

Дев'ять болгарських чудес

Казанлишська гробниця, Мадарський кіннотник, Боянська церква й Іванівські скельні церкви, старе місто Несебр, Рильський монастир, Народний парк Пирин, біосферний заповідник Сребрна і Фракійська гробниця внесені в Список світової спадщини ЮНЕСКО.

КАЗАНЛИШСЬКА ГРОБНИЦЯ

Казанлишська гробниця є рідкісним свідченням майстерності будування фракійців і мальовничого мистецтва еллінської епохи. Вона створена наприкінці ІV ст. до народження Христа, більше 2300 років тому і відкрита випадково в 1944 р. На самому дні гробниці, точно навпроти, біля входу, фракійський володар і його дружина сидять за столом. Гробниця прикрашена для прощального погребального частування. По обидва боки від чоловіка і жінки зображені близькі і прислуга. Вони підносять фрукти, пахощі, коштовності, прикраси, манто. Молоді жінки грають на довгих трубних інструментах. Наприкінці ходи воїни і слуги ведуть колісницю з 4 конями й особистого коня покійного господаря.

ФРАКІЙСЬКА ГРОБНИЦЯ ПРИ СВЕЩАРАХ

Близько 2300 років тому один фракійський володар побудував собі ще при житті кам'яну гробницю з 3-а окремими кімнатами. Поки прикрашали стіни живописом, він помер, і його останки разом з дарунками закрили в гробниці. Над нею зробили могилу висотою чотириповерхового будинку. Стіни гробниці оформлені як колонади, підтримувані десятьма каріатидами - жіночими фігурами з підтягнутими руками висотою 1,20 м. Одні з жінок молоді, інші - старі і виглядають сумними і суворими. Волосся, обличчя й одяг каріатид були кольоровими. Ще збереглася темно-коричнева фарба на волоссі і жовта, синя, червона і фіолетова на обличчях і одязі.

МАДАРСЬКИЙ КІННОТНИК

Пам'ятник Мадарський кіннотник створений у VІІ в. Біля підніжжя Мадарських скель є велика "Печера німф". Там у стародавні часи фракійці вшановували своїх богів. Після заселення праболгар у Мадарі, вони створили свій релігійний центр, де вшановували бога Тангру. У цьому величному місці, на 23 метра від землі, висічений у скелі кіннотник в урочистій стійці. У лівій руці він тримає вузду, а в правої - спис, що пронизує тіло Лева. Кінь переступає в урочистій поставі. За ним біжить собака. На камені висічений напис грецькою мовою, що говорить про тріумф болгарського володаря хана Тервела, сина Аспаруха.

БОЯНСЬКА ЦЕРКВА

Боянська церква відома, насамперед, своїми стінописами. Церква складається з трьох послідовно побудованих і зв'язаних одна з іншою будівель. Перша побудована в Х або ХІ ст., друга - у XІІІ ст. (1259 р.) і третя - у середині XІ ст. Ім'я художника невідоме, його називають Боянським майстром. Він дотримувався канонів церковного живопису. У першому відділенні церкви зображені портрети царської пари - севастократора Калояна і його дружини Десислави, найгарніший жіночий образ епохи.

ІВАНОВСЬКІ НАСКАЛЬНІ ЦЕРКВИ

Недалеко від с. Іванів високі скелясті береги обгороджені ріками Русенські Лан і припливами Білий, Чорний Малий Брухт. У цих скелях у середньовіччя пустельники-ченці заснували келії, церкви, параклиси. Так, між XІ і XІІІ ст. розрослася мережа наскальних монастирів у Болгарії. Найцікавіший живопис у наскальних церквах відрізняється драматизмом страждань Христа. Всі особи в багатофігурних сценах рухаються, жестикулюють і передають глядачеві напружену атмосферу трагічної приреченості. Іванівські наскальні церкви є коштовним пам'ятником епохи піднесеної духовності і тривожних передчуттів про лихо, що нависло зі сходу над балканськими народами.

НЕСЕБИР

Довжина півострова, на якому розташоване старе місто Несебир, 850 м, ширина 300 м. Стара назва міста Месамбрія свідчить про фракійське походження. Сьогодні можна потрапити в старий Несебир через давні ворота. Тут багато старих церков, відомих своїми прикрасами на стіні - керамічними колами. Тісні вулиці ведуть до моря.

РИЛЬСЬКИЙ МОНАСТИР

Заснований тисячу років тому пустельником Святим Іваном Рильським, який є небесним заступником болгарського народу. Монастир складається з безлічі будівель, створених у різний час - починаючи з XІ ст. до середини XІ ст. Найстарішою будівлею в монастирі є Хрелева вежа (1334 р.). У церкві збережені стінописи XІ ст.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК ПИРИН

Він розташований у північній частині гори Пирин. З льодовикових часів тут утворилися декілька десятків озер - у загальному в горах їх 176. Славою пиринських лісів є балканська сосна - чорна і біла. Найстарішому дереву Байкутева – балканській сосні – 7300 років.

СРЕБИРНА

В Болгарії розміщено маленький рай для пернатих — озеро Сребрина. Воно знаходиться в 18 км від міста Сілістра. Назва озера походить зі сріблистого блиску його поверхні під місячним світлом. Близько 80 пар кучерявоголових пеліканів, а в усім світі вціліли тільки близько 800!

КУКЕРСЬКІ МАСКИ

Це один з найцікавіших, живописних й семантично-насичених обрядних предметів, що збереглися в музеях. Вони пов'язані з так званими кукерськими іграми, які виконують лише чоловіки. Ігри в народній традиції це не лише святкова забава за часів привільних днів на Новий рік та на заговеньє, але і магічний спосіб отримання багатого врожаю на початку року. Це визначає як символіку оригінальних масок, так і еротичні дії, які тісно пов'язані з цим маскарадом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Народознавство»: