Сторінка
1

Фірма на ринку монополістичної конкуренції

План

1. Ознаки ринку монополістичної конкуренції.

2. Максимізація прибутку монополіста конкурентної фірми у короткостроковому періоді.

3. Ціна випуск продукції монополістично-конкурентної фірми в довгостроковому періоді. Нецінова конкуренція.

1.

Монополістичну конкуренцію не слід плутати з монопольним ринком. Хоча ці терміни досить спів­звучні, вони відображають зовсім різні ситуації на ринку. Риси монопольного ринку ми розглянули у попередній темі. Зупинимося тепер на характеристиці особливостей монополістичної конкуренції.

1. На ринку діє досить велика кількість продав­ців, Що означає "досить велика"? Для існування моно­полістичної конкуренції кількість продавців має бути:

— не надто великою, щоб попит не перетворився на абсолютно еластичний, що властиво для чистої конкуренції;

— не надто малою, щоб кожна фірма володіла від­носно незначною часткою ринку та мала обмежений контроль над ціною;

— досить значною, щоб уникнути таємних угод, погоджених дій окремих фірм з метою обмеження об­сягів виробництва та штучного підвищення цін;

— достатньою, щоб фірми галузі не відчували взаємної залежності, мали можливість визначати власну політику, не зважаючи на реакцію конкурентів.

Отже, якщо для чистої конкуренції на ринку, хоча необхідно мати сотні або й тисячі фірм, то для монополістичної конкуренції досить 30, 50 чи 70 фірм.

2. Продукти, що пропонуються на ринку, хоча й належать до однієї товарної групи, досить ди­ференційовані. Ця диференціація грунтується як на реальних, так і на удаваних відмінностях. Реальні відмінності досягаються за рахунок:

а) якості товару. Товари можуть відрізнятися певними функціональними особливостями, матеріа­лами, з яких вони виготовлені, дизайном, якістю ро­боти тощо;

б) поглиблення після продажного обслуговування. Фірми намагаються виділити свій товар серед інших, аналогічно тим, що збільшують термін гарантійного обслуговування, безкоштовно доставляють товар покупцеві, на місці збирають і встановлюють меблі тощо;

в) місця продажу товару. Це особливо стосується товарів, потреба в яких виникає у певному місці. Скажімо, кафе, розташоване у людному місці на бере­зі Дніпра з чудовим краєвидом, чи бензоколонка на трасі з активним рухом автомобілів будуть привабли­вішими для покупців за інших рівних умов;

г) стимулювання збуту. З метою виділення сво­го товару серед інших фірма може стимулювати збут, встановлюючи призи для покупців.

3. Обмежена можливість впливу на ціну. Було б помилковим вважати, що при монополістичній кон­куренції фірма взагалі не може вплинути на ціну продукту, який вона реалізовує. Вдале розташування, яскрава упаковка, результативна рекламна кампанія дають фірмі певні переваги над іншими, що зумовлює можливість реалізувати свою продукцію дещо дорож­че. Однак ця можливість обмежена тим, що на ринку монополістичної конкуренції існує багато близьких товарів-субститутів, а тому покупець має змогу при­дбати товар у іншого продавця, якщо його ціна ви­явиться привабливішою.

4. Легкий вступ у галузь. Оскільки на ринку до­сить велика кількість конкуруючих фірм, створити якісь бар'єри для вступу у галузь нових виробників практично неможливо. Разом з тим, існує певний ви­няток з цього правила. Скажімо, кількість місць, найзручніших для встановлення кіосків, обмежена, а тому для додаткових конкурентів з'являються бар'єри. Це особливо важливо для розуміння моделі поведінки фірми на ринку з монополістичною конку­ренцією у довготерміновому періоді.

Ринку монополістичної конкуренції належить проміжне місце між монопольним ринком та ринком чистої конкуренції . Тому і механізм визначення ціни та обсягів виробництва при монополістичній конкуренції є переплетенням моделей, розглянутих у двох попередніх темах.

2.

З'ясуємо поведінку фірми щодо визначення ціни та обсягу виробництва за умов монополістичної конкуренції.

Основною особливістю діяльності фірми за умов моно­полістичної конкуренції є те, що крива попиту, з якою має справу фірма, є високоеластичною, але не абсолютно еластич­ною. Вона значно еластичніша за криву попиту чистого моно­поліста, позаяк продавець за умов монополістичної конку­ренції має багато суперників, які виробляють подібні товари. Чистий монополіст взагалі не має конкурентів.

Однак крива продажу продавця за монополістичної кон­куренції не є абсолютно еластичною, як у виробника за умов досконалої конку­ренції, з двох причин. По-перше, фірма за умов монополістичної конкуренції має менше суперників, по-друге, продукти цих конкурентів є близькими, але не дос­коналими, замінниками. Числове значення еластичності кривої попиту фірми за умов монополістичної конкуренції залежатиме від: а) конкретної кількості конкурентів; б) ступеня диференціації продукту. Чим більша кількість конкурентів і слабша диференціація продукту, тим еластичнішою буде крива попиту кожного продавця. Інакше кажучи, ситуація монополістичної конкуренції наближатиметь­ся до досконалої конкуренції.

У короткостроковому періоді фірма, що діє в умовах монополістичної конку­ренції, може отримувати економічні прибутки або зазнавати збитків. Однак фірма максимізує свої прибутки або мінімізує збитки тоді, коли виробляє обсяг про­дукції, який відповідає умові: MC = MR.

Фірма призначає ціну Р* і отримує економічний прибуток (Р* – АТС*). Економічні прибутки, показані заштрихованим прямокутником, спонукатимуть нові фірми до входження у галузь. У результаті ці прибутки фірми зникнуть.

Прибутки монополістично-конкурентної фірми у короткостроковому періоді

Збитки монополістично-конкурентної фірми у короткостроковому періоді

Якщо ж на ринку складеться несприятлива ситуація з середніми загальним витратами, то фірма в умовах монополістичної конкуренції зазнаватиме збитків у короткостроковому періоді.

Збитки, показані заштрихованим прямокутником на цьому рисунку, призведуть до виходу фірм із галузі. Цей вихід триватиме доти, доки не будуть відновлені нормальні прибутки.

У довгостроковому періоді за умов монополістичної конкуренції фірма отримува­тиме тільки нормальний прибуток, а економічний прибуток дорівнюватиме нулеві.

3.

Справа в тому, що високі економічні прибутки у коротко­строковому періоді приваблюватимуть нових конкурентів в галузь. Як результат крива попиту стане еластичнішою, тому що кожна фірма тепер володіє меншою часткою загального попиту і стикається з більшою кількістю продуктів-замінників. Це приводить до зникнення економічних при­бутків у довгостроковому періоді.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: