Сторінка
2

Мікроекономіка

Ціна Ц р є рівноважною ціною. Кількість товару К р, що реалізується на ринку за рівноважною ціною, називається рівноважною кількістю товару. Як бачимо з графіка встановлення ціни, що перевищує рівноважну (Ц1>Ц р) призводить до появи надлишку товару, а ціни, яка нижча за рівноважну (Ц2<Ц р) — до дефіциту. Будь-який відхід від ціни рівноваги приводить в дію ринковий механізм, який повертає ринок у рівноважний стан.

5. Еластичність попиту на ринку, критерії, що на неї впливають.

Еластичність – це чутливість однієї економічної змінної до зміни іншої економічної, її здатність реагувати на цю зміну. Цінова еластичність попиту показує наскільки змінюється обсяг попиту залежно від зміни ціни.

Еластичність попиту (E ol) – величина безрозмірна і не залежить від одиниць вимір.

E ol = Qd-зміна попиту

X-зміна фактора

Еластичність попиту – це ступінь зміни попиту на певну продукцію під впливом зміни ціни на неї.

Еластичність попиту по ціні: це відношення % зміни запитуваної к-ті благ до % зміни цього блага.

Eolp= Qp x P Edp = Q x (Po+P1)

p Q p (Q0+Q1)

Попит -еластичний , коли Eolp>1 і при зниженні ціни (р) змінюється і виручна (TR; TR= P x Q)

На еласт. попиту впливає часовий фактор .

Еласт. попиту по доходу:Eol= Qx . Ro+R1

Qox . Qox + Q1x

Попит –це потреба у певному товарі що забезпечена грошима. Розмір попиту визначається кількістю товарів, яка може бути реалізована на ринку за існуючими цінами, ступінь зміни попиту на певну продукцію під впливом ціни на неї характеризує стабільність попиту (Е) нееластичним вважається попит

Зміна обсягу якого виражена у відсотках перевищує відсотковий вираз зниження цін тобто коли Е>1якщо показники зменшення ціни і збільшення попиту дорівнюють одне одному то еластичність попиту наз. одиничною.у випадку коли обсяг зменшення ціни перевмщує показник приросту попиту то останній є нееластичним (Е<1)Розрізняють точкову і дугову еластичність. Точкова еластичність або еластичність у точці характеризує відносну зміну обсягу попиту від нескінченно малої зміни ціни.Еластич. попиту залежить від наявності товарів-замінників. Чим їх більше тим еластичніий попит на даний товарі від різноманітності можливостей використання даного товару, від насиченості потреб.

Існує поняття перехресної еластичності попиту. Це коли зиінюється попит на один товар від зміни ціни іншого. Еластичність попиту за доходом характеризує відносну зміну попиту на будь який товар внаслідок зміни доходу споживача.

При визначенні рівня еластичності попиту практичне значення мають не абсолютні величини а відносні. Тому:

ЕDP=(∆Q/Q)/(∆P/P) = відсоткова зміна Q / відсоткова зміна Р де:

ЕDP – цнова еластичність попиту;

∆Q – зміна обсягу попиту;

∆Р – зміна ціни.

Якщо зміна ціни на 1% викликає зміну обсягу попиту бульшу, ніж 1% - маємо еластичний попит. Якщо зміна в ціні на 1% приводить до зміни в обсязі попиту меншої, ніж 1% - маємо нееластичний попит.

Попит еластичний, коли ЕDP>1 (це означає, що попит зростає (або падає) швидше, ніж ціна)графік1

Попит нееластичний, коли ЕDP<1 (це означає, що попит зростає (чи падає) повільніше ніж змінюється ціна графік2).

Попит одинично еластичний, коли ЕDP=1 (це означає, що попит зростає (або падає відповідно до зміни ціни графік 3

Якщо зміна ціни не викликає ніякої зміни попиту (тобто ЕDP=0), тоді ми маємо досконало нееластичний попит. Якщо ж нескінченно мала зміна ціни викликає нескінченне розширення попиту (тобто ЕDP= нескінченність), тоді ми маємо досконало еластичний попит.

Фактори цінової еластичності попиту.

важливість товару для споживача (на предмети розкошу – еластичний, на предмети першої необхідності – нееластичний)

рівень замінюваності товару (чим більше товарів замінників, тим еластичніший попит на даний товар).

Питома вага товару в доході споживача (чим вона більша в бюджеті споживача, тим більша буде еластичність попиту на товар

Фактор часу (попит на товар більш еластичний у довгостроковому періоді).

Цінова еластичність впливає на обсяг загальної виручки від продажу даної кількості товару. Якщо попит нееластичний, загальна виручка продавця змінюється у тому напрямку, що і ціна товару. Якщо попит еластичний, зміни загальної виручки продавця і ціни товару мають протилежну спрямованість. Якщо попит характеризується як одинично еластичний, тоді загальна виручка залишається такою ж, як була до зміни ціни товару. Щоб не виміряти еластичність в одній з крайніх точок цінового інтервалу, еластичність визначається в центральній точці цього інтервалу.

Формула центральної точки цінової еластичності попиту:

ЕDP= ∆Q : ∆Р

(Q1+Q2)/2 (Р1+Р2)/2

6. Закон спадної граничної корисності.

Корисність відображає величину задоволення , що його отримує споживач використаний товар. Додаткове задоволення на отримане від споживання додаткової одиниці товару називається Граничною корисністю Закон спадної граничної корисності говорить , що зі збільшенням споживання певного товару граничн. корисності від останньої спожитої одиниці має тенденцію до зменшення. Економісти припускають , що споживачі розподіляють їх обмежені доходи таким чином , щоб отримати найбільш задоволення (корисність). Щоб максимізувати корисність споживач має зрівняти граничну корисність від кожного останнього $ , витраченого на кожен товар. Тільки тоді споживач отримає найбільш задоволення від обмеженого грошового доходу , коли гранична корисність на $ є однаковою для хліба , для масла і для всіх інших товарів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: