Сторінка
2

Ефект акселератора в механізмі циклічного коливання. Вплив акселератора на нестабільність економіки

автономних (незалежних) інвестицій.

Загальний вигляд такого ряду моделі представлений рівнянням національного доходу англійського економіста Дж.Хікса:

Y = Аn + (1-S) Yn-1 + а(Yn-1 - Yn-2 ),

де Аn - інвестиції за даний період, (1-S) - гранична схильність до споживання (S - заощадження), а - акселератор, Y - національний доход, Yn-1 і Yn-2 - національний доход, відповідно, минулого і позаминулого року.

В залежності від співвідношення мультиплікатора (представленого граничною схильністю до споживання) і акселератора динаміки національного доходу може прийняти або рівномірний, або циклічний характер. Циклічні коливання виникають при такому співвідношенні:

[(1-S) + а]2 < 4а,

тобто, коли квадрат суми граничної схильності до споживання і акселератора буде меншим від 4-х значень акселератора.

Зворотне співвідношення [(1-S)+а]2 >4а відображає рівномірне економічне зростання і можливе лише при великому коефіцієнті мультиплікатора.

За сучасного рівня загального мультиплікатора, який, як відомо, близький до 2, гранична схильність до споживання (МРС) відображається коефіцієнтом величиною 0,5, що виводиться із формули мультиплікатора:

1 1 1

К = --------- . Тоді МРС = 1 - ---- . Тобто МРС = --- .

1 - МРС k 2

При такому значенні загального мультиплікатора за будь-якого значення акселератора динаміка національного доходу (ЧНП) має циклічний характер. Для переходу до рівномірного економічного розвитку потрібно, щоб коефіцієнт мультиплікатор був більшим 2,5.

В реальному житті час виробничого і комерційного циклів не співпадає. Надання комерційного кредиту покупцю готової продукції на якийсь певний строк вигідний для фірми. Він дозволяє компенсувати сплату процентів за отриманий фірмою кредит на закупівлю матеріалів і сировини та ще й отримати додатковий прибуток, тому що вартість готової продукції більша від вартості матеріалів та сировини, що були використані при виробленні цієї продукції. Але така ситуація вигідна фірмі тільки до певної межі. Якщо строк надання комерційного кредиту покупцю досягає величини періоду виробничого циклу на даний вид товару, то фірма починає нести збитки, тому що величина прибутку від виробництва товарів повинна бути більшою від процентів на комерційний кредит, інакше немає сенсу в виробничій діяльності. Надання покупцю готової продукції безпроцентного комерційного кредиту приводить в першу чергу до прямих збитків для фірми, які згодом переростають у всезагальну кризу неплатежів, що власне і спостерігаємо в економіці України. Тому дуже важливим аргументом функції акселератора є коефіцієнт прибутковості комерційних кредитів фірми Kkr, який вираходується за формулою:

Kkr = (D1 - D2) x (T1 / T2),

де: D1 - дисконтна ставка отриманого кредиту (комерційного або банківського овердрафту); D2 - дисконтна ставка наданого комерційного кредиту; Т1 - період виробничого циклу; Т2 - строк надання комерційного кредиту.

Процес створення продукту для ринку спирається на концепцію життєвого циклу товару, тобто розрізнення в межах періоду його існування певних стадій, які відрізняються за об'ємами продажу та прибутковості, а саме: впровадження, зростання, зрілість та спад. Найбільші прибутки та найбільші об'єми продажу товару бувають в період зростання, дещо менші - в період зрілості. Різні товари мають різний час життєвого циклу. Наприклад, життєвий цикл модного одягу та взуття дуже рідко буває більшим одного сезону (три місяці), а життєвий цикл пральних машин - до 10 років. Мода на товари дуже примхлива, а попит і відповідно пропозицію (об'єми виробництва) визначає ринок, тому та фірма, яка більш динамічно реагує на всі зміни на ринку, отримує при рівних можливостях більші прибутки та конкурентну перевагу. При визначенні здатності фірми динамічно реагувати на вимоги ринку можна користуватися показником інерціалу виробничо-комерційного циклу (Івкц), який розраховується за формулою:

Івкц = (Твкц / Тжц) х (DD / DS),

де: Твкц - час виробничо-комерційного циклу фірми; Тжц - час життєвого циклу товару; DD - зміна попиту на товар фірми за певний час; DS - зміна пропозиції (реакція фірми на вимоги ринку). Поряд з життєвим циклом товару існує життєвий цикл його ЕКСПЛУАТАЦІЇ, який включає в себе проміжок часу від моменту реалізації товару до його повного зносу. Життєвий цикл експлуатації товару важливо враховувати ще й тому, що він визначає термін виробництва запасних частин та витрачальних матеріалів, об'єми складських приміщень, діяльність служби сервісу. Подовжений життєвий цикл дуже важливий для створення позитивних уявлень про фірму-виробника в очах дійсних та потенційних покупців, тобто створення конкурентної переваги. Організація післяпродажного обслуговування є серйозним аргументом на користь високого престижу фірми. У постійних покупців її продукції потім не виникає "феномена недовіри" до нової продукції фірми. Довгий експлуатаційний цикл дозволяє фірмі отримувати додатковий доход від продажу запасних частин та сервісного обслуговування. Слід зазначити, що в багатьох випадках фірмі економічно невигідно займатися виробництвом запасних частин та сервісним обслуговуванням, тому вона укладає відповідну угоду з іншими фірмами, передає їм по ліцензії необхідну технічну документацію та "НОУ-ХАУ" і, таким чином, також отримує додатковий доход. Критерій доцільності власного виробництва запасних частин та сервісного обслуговування Ке можна розрахувати за формулою:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: