Сторінка
2

Вікторина (особисто-командний турнір) на історичну тему: Падіння Римської республіки та утворення імперії

3. «Ганнібалова клятва» — 3 бали. {Ще маленьким хлопчиком Ганнібал — майбутній полководець Карфагену — поклявся боротися з Римом вічно, і свого слова він дотримав. Ці слова — символ вірності шляхетній і важ­ливій справі.)

4. «І ти, Бруте!» — 1 бал. (Вубивстві Цезаря в сенаті бравучасть його най­ближчий друг, Брут. Цезар був уражений, побачивши його серед змовни­ків. Це ім'я стало символом зради.)

5. «Гуси Рим врятували» — 2 бали. (Під час спроби галлів захопити зне­нацька уночі Рим, гуси, що знаходилися у Капітолійському храмі, здійня­ли галас, який розбудив городян, і вони дали відсіч нападникам. Ужива­ється у випадку, коли другорядне рятує головне.)

6. «Ти в моїх руках, Африко!» — 3 бали. (Коли Юлій Цезар ступив з кораб­ля на землю Африки, він оступився йупав. Торкнувшись руками африкан­ської землі, він і вимовив ці слова.)

7. «Піррова перемога» — 3 бали. (Цар Ефеса Пірр здобув перемогу над римлянами ціною величезних утрат. Після битви він вигукнув: «Ще одна така перемога і я залишуся без армії!». Вислів означає домогтися свого ціною величезних утрат.)

8. «Перейти Рубікон» — 3 бали. (Повертаючись до Рима з перемогою, Це­зар довго стояв у прикордонної ріки Рубікон, розмірковуючи, чи варто починаючи боротьбу з сенатом за владу. Означає прийняти важливе рі­шення.)

II. Архітектура

1. Видатний пам'ятник архітектури, колона заввишки 27 м, на якій зобра­жені фрагменти воєнних дій — 2 бали. (Колона Траяна)

2. Подібного спорудження не було у світі ні до, ні після. Його діаметр дорівнює висоті, а товщина стін — 6 м — 1 бал. (Пантеон)

3. Винахід римських архітекторів для забезпечення міста питною во­дою — 3 бали. (Акведуки — водогони, проведені з гір, де багато чистих джерел.)

4. Як називалося парадне приміщення будинку знатних римлян? — 1 бал. (Атрій)

5. Яке нововведення було винайдено римлянами при спорудженні бу­динків? — 2 бали. (Бетон)

6. Яка форма зведення зводу над будинком була винайдена римляна­ми? — 1 бал. (Кута)

Ш. Римський «зоопарк»

Пояснити, яке відношення мають ці тварини до історії Рима.

1. Вовчиця — 1 бал. (Статуя вовчиці встановлена в Римі тому, що, згідно з легендою, вона вигодувала братів Ромула і Рема — засновників Рима, яких цар Амулий наказав їх утопити.)

2. Гуси — 2 бали. (Під час нападу галлів на Рим гуси почули чужиниів і голос­ним гоготом розбудили сплячих римлян. Звідси пішов вислів: «Гуси Рим врятували».)

3. Слони — 3 бали. (Білі слони карфагенського вождя Таннібала були його головною бойовою силою у війні, особливо під час походу у 218р. до н.е.)

4. Кінь — 2 бали. (Свого коня зробив сенатором римський імператор Гай Цезар Калігула. Кінь жив у особливій мармуровій стайні з годівницею із слонової кістки. Від імені коня-сенатора римській знаті розсилалися за­прошення.)

5. Змія — 3 бали. (У Стародавньому Римі змія була символом відновлення, одужання, оскільки щорічно змінювала шкіру. Змія була помічницею бога лікування Ескулапа.)

IV. Історичні особи

1. Кому великий французький філософ і просвітитель присвятив рядки: «Людина без сорому, без віри, без честі, лукавий і невдячний, скупий і кровожерливий, спокійний у своїх злочинах»? — 3 бали. (Імператору Октавчану Августу)

2. Кому належать слова та про кого йдеться: «Ця людина не зробила мені нічого дурного, я навіть уважав його своїм другом. Але він поводився, як цар, і знищив наші давні свободи. 1 я був з тими, хто виконав свій обов'язок»? — 2 бали. (Бруту, другу Юлія Цезаря, що взяв участь в убивстві імператора. Рядки присвячені Цезарю.)

3. Кому належать рядки: «Кров'ю співгромадян "накопичують майно і жадібно примножують багатства свої, нагромаджуючи на убивст­во»? — 3 бали. (Видатному поету і філософу Титу Лукрецію Карру)

4. Майстер щодо винаходу нових податків, автор фрази: «Гроші не пах­нуть», ініціатор запровадження податків на громадські туалети — З бали. (Імператор Веспасіан)

5. Відомий як політик і філософ, автор фрази-повчання «Не задоволь­няйся поверховим поглядом» — 2 бали. (Марк Аврелій),

6. «Вічний диктатор» — 1 бал. (Юлій Цезар)

7. Кому з відомих римлян належить фраза: «Нехай ненавидять, аби тіль­ки боялися»? — 2 бали. (Імператору Калігулі)

8. Відомий римлянин, який, згадавши одного разу за обідом, що за день не зробив нічого гарного, вимовив легендарну фразу: «Друзі мої, я зганьбив день!» - 3 бали. (Римський імператор Tim (79-81 pp.))

V. Армія

1. Військовий чин особи, яка очолювала десять римських легіонів — 2 бали. (Декан)

2. Хто став прототипом Святого Георгія, заступника лицарства? — 2 бали. (Римський легіонер)

3. Кораблі римського флоту були оснащені абордажними містками, на­звані ім'ям птаха. Якого саме? — 2 бали. (Воронами)

4. Від латинської фрази «готуйся до війни» походить назва автоматично­го пістолета . — 1 бал. (Парабелум)

5. Склад римського легіону, вперше запроваджений Гаєм Марієм, на­зивався . — 3 бали. (Маніпула)

6. Другий ряд у війську легіонерів складали . — 2 бали. (Принципи)

7. У чому переваги найманої армії? — 3 бали. (Найманець — професійний воїн, майстер своєї справи.)

8. Яке зображення містилося на прапорах легіонерів? — 1 бал. (Орел)

VI. Політика

1. У Римі складанням списків Сенату і виключенням із нього збіднілих патриціїв займалися . — 2 бали. (Цензори)

2. Після захоплення влади Октавієм у Сенаті був установлений золотий щит. Що було на цьому щиті? - З бали. (На щиті було записано заслу­ги Октавія перед батьківщиною.)

3. В епоху становлення імператорської влади в Римі був створений дру­гий тріумвірат, до складу якого входив Лепід, Октавіан і . — 1 бал. (Антоній).

4. Принцип державної вугади, встановлений у Римі Августом, дістав на­зву . — 2 бали. (Принципат)

5. Родоначальником римської політики необмеженої анексії територій незалежних держав був . — 2 бали. (Сенатор Лукулл)

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Історія Всесвітня»: