Сторінка
2

Телескоп "Хаббл"

За новою інформацією телескопи відправилися на навколоземні орбіти. Так, космічна станція «Мир» була укомплектована модулем «Квант» з двома спеціальними телескопами — ультрафіолетовим і інфрачервоним. А прилади автоматичної орбітальної обсерваторії «Астрон» могли спостерігати космічні об'єкти одночасно в рентгенівських і ультрафио-летовых променях.

24 квітня 1990 року із запуском космічного телескопа «Хаббл» почалося справді золоте століття астрономії.

До розробки проекту космічного телескопа НАСА сумісно з Європейським космічним агентством приступило в кінці 1970-х років. Планувалося, що це буде космічна обсерваторія, яку почнуть відвідувати кожні два-три роки кораблі із Землі для технічного обслуговування і усунення поломок.

Своє ім'я телескоп отримав на честь одного з видатних астрономів XX століття Едвіна Хаббла, справжнього класика науки. Він залишив грандіозну спадщину — еволюціонуючий мир галактик, керований законом його імені. Хаббл зробив такі видатні відкриття, що вони дають безперечне право назвати Хаббла найбільшим астрономом з часів Коперника.

Едвін Хаббл народився 20 листопада 1889 року. Його дитинство пройшло в міцній дружній сім'ї, де росли вісім дітей. Астрономією Едвін зацікавився рано, ймовірно, під впливом свого діда по матери, що побудував собі невеликий телескоп. У 1906 році Едвін закінчив школу, після чого поступив в університет Чікаго. Там працював астроном Ф.Р. Мультон, автор відомої теорії походження Сонячної системи. Він зробив великий вплив на подальший вибір Хаббла.

Після закінчення університету Хабблу вдалося отримати стипендію Родса і на три роки виїхати до Англії для продовження освіти. Проте замість природних наук йому довелося вивчати в Кембріджі юриспруденцію.

Літом 1913 року Едвін повернувся на батьківщину, але юристом він не став. Хаббл прагнув до науки і повернувся в університет Чікаго, де в Йеркськой обсерваторії під керівництвом професора Фроста підготував дисертацію на ступінь доктора філософії.

Весною 1917 року, коли він закінчував свою дисертацію, США вступили в Першу світову війну. Молодий учений відхилив запрошення, записався добровольцем в армію. Літом 1919 року Хаббл демобілізувався і поспішив до Пасадени, щоб працювати в новій обсерваторії Маунт-Вільсон. Хаббл працював тут до своєї смерті з чотирилітньою перервою під час Другої світової війни.

У обсерваторії він почав вивчати туманності, зосередившись спочатку на об'єктах, видимих в смузі Чумацького Шляху. Перше, що зробив Хаббл — це класифікував їх. Класифікація ця продовжує служити науці, і все подальші модифікації її істоти не торкнулися.

Потім він встановив дійсну природу туманностей — це визначило місце Хаббла в історії астрономії. Але на його долю випало і ще видатніше досягнення — відкриття закону червоного зсуву.

Після війни в обсерваторії, куди повернувся астроном, поновилася розробка двухсотдюймового (508-сантиметрового) телескопа. Хаббл очолив комітет із створення перспективних планів досліджень на новому інструменті, був членом комітету з управління обсерваторій, що об'єдналися, Маунт-Вільсон і Маунт-паломар. Головне завдання обсерваторії Хаббл бачив у вирішенні космологічної проблеми. «Можна з упевненістю передбачити, — переконано говорив він, — що 200-дюймовик відповість нам, чи слідує червоний зсув вважати свідоцтвом на користь швидкого Всесвіту, що розширюється, або воно зобов'язане якомусь новому принципу природи».

Хаббл помер від інсульту 28 вересня 1953 року. На Землі немає пам'ятників Хабблу. Нікому не відомий навіть, де він похований, така була воля його дружини. Його ім'ям названий кратер на Місяці, астероїд № 2069 і космічний телескоп — найбільший в світі.

Телескоп вагою в 11 тонн, при довжині 13,1 метрів і діаметрі рефлектора 240 сантиметрів, коштує 1,2 мільярдів доларів — більше ста мільйонів доларів за тонну. По розрахунках фахівців, «Хаббл» пропрацює на орбіті до 2005 року.

На телескопі встановлено декілька наукових приладів. Ширококутна камера призначена для фотографування поверхонь планет і їх супутників. Камера для слабосвітних об'єктів підсилює в сто тисяч разів світло, що потрапляє на неї. Спектрограф для цього слабкого світла аналізує випромінювання і може виявити хімічний склад і температуру того, що його випустило. Так званий спектрограф Годдарда визначає, як рухається об'єкт, що випустив світло.

«Хаббл» вивів на орбіту висотою 613 кілометрів один з «Шаттлов» в квітні 1990 року. Почалася робота телескопа з невдачі. Через два місяці після запуску стало ясно, що основне дзеркало телескопа діаметром в два з половиною метри відхиляється у своїх країв від розрахункового розміру на декілька мікрон — п'ятдесяту частину товщини людського волоса. Але цього виявилося достатнім, щоб практично перекреслити працю тисяч людей — зображення було неясним і розпливчатим.

Щоб виправити наслідки аберації, були створені складні програми, що коректували, і зображення почали підправляти вже на Землі за допомогою комп'ютерів. Але навіть у такому вигляді телескоп «Хаббл» дозволяв зробити відкриття: виявити чорні дірки в центрах галактик, новий шторм на Сатурні, кільця, що розходяться, навколо найновішої зірки. Проте було очевидне, що без ремонту не обійтися. Міняти дзеркало в космічних умовах неможливо, тому було вирішено на кожен з приладів телескопа «надіти окуляри»: додати невеликі пристрої для кор-рекции. По два маленькі люстерка виправляли недолік великого.

Рано вранці 2 грудня 1993 року семеро астронавтів відправилися на Космічному кораблі багаторазового використання ремонтувати телеокоп. Вони повернулися через одинадцять днів, зробивши все, що було заплановане, і встановивши рекорд по виходах в космос — їх було п'ять.

Ще через чотири дні в кімнаті обробки даних Інституту космічного телескопа в балтіморі, штат Меріленд, зібралися учені, що з нетерпінням чекали перших картинок з виправленої обсерваторії. Вони з'явилися на екрані терміналу під час ночі, і кімната відразу наповнилася радост-ными криками — тепер телескоп працював на всі сто процентів. А його можливості такі, що з будь-якого міста Америки він зміг би розрізнити Двох світляків, що пурхають на відстані аж до Токіо, будь вони не ближче за три метри один від одного.

За роки свого польоту за хмарами космічна обсерваторія зробила декілька десятків тисяч оборотів навколо Землі, «накрутивши» при цьому Мільярди кілометрів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Астрономія, авіація, космонавтика»: