Сторінка
2

Операції по доходам загального і спеціального фонду місцевих бюджетів

Доходи місцевих бюджетів мають відповідну законодавчу базу, основу якої складають Конституція України, Бюджетний кодекс, Закони України "Про сис­тему оподаткування", "Про місцеве самоврядування в Україні", Декрет Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", закони про державний бюджет на відповідні роки та інші нормативні акти.

Основними джерелами дохідної бази місцевих бюджетів є власні доходи та доходи від закріплених за відповідними місцевими бюджетами згідно з визна­ченим законом порядком загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язко­вих платежів. Доходи місцевих бюджетів поділяються на такі, що враховуються при визначенні обсягів між бюджетних трансфертів, а також доходи, що не врахо­вуються при визначення обсягів між бюджетних трансфертів. Зовнішні джерела включають дотації, субвенції та запозичення.

Таким чином, основу дохідної бази місцевих бюджетів складають:

1) власні доходи - доходи, які формуються згідно з рішенням відповідного органу місцевого самоврядування на підвідомчій йому території. До власних доходів належать місцеві податки і збори; обов'язкові платежі, що встановлюються місцевими органами влади; доходи комунальних підприємств; доходи від оренди та реалізації майна, що перебуває в комунальній власності тощо;

2) закріплені доходи - доходи, які повністю або певною частиною на довгостро­ковій основі закріплюються затим чи іншим місцевим бюджетом;

3) між бюджетні трансферти з державного або інших місцевих бюджетів.

Крім того, у дохідній частині місцевих бюджетів починаючи з 1998 року окремо виділяються доходи, необхідні для виконання власних повноважень, і доходи, необхідні для забезпечення виконання делегованих законом про держав­ний бюджет повноважень органів місцевої влади.

Починаючи з 2000 року всі доходи місцевих бюджетів поділяються також на доходи загального та спеціального фонду. Останні мають цільове призначення й використовуються для здійснення спеціальних, конкретно визначених видів видатків з місцевих бюджетів.

Донедавна однією з невід'ємних складових системи доходів місцевих бюджетів вважалися регульовані доходи - доходи, які з метою збалансування місцевих бюд­жетів надходили до цих бюджетів у формі відрахувань від загальнодержавних податків або платежів за нормативами, затвердженими у визначеному законом порядку. До 2002 року регульовані доходи були одним з найважливіших інстру­ментів вітчизняної системи між бюджетних відносин.

Із прийняттям Бюджетного кодексу та проведенням між бюджетної реформи в Україні здійснено чіткий розподіл доходів між державним та місцевими бюдже­тами, а також між рівнями місцевих бюджетів. Крім того, сформовано та забезпе­чено ефективне функціонування системи між бюджетних трансфертів, завдяки якій припинено дію механізмів щорічного встановлення відрахувань до місцевих бюджетів від регульованих доходів. У зв'язку з тим, поняття "регульовані доходи", втратило свій сенс і практично є вилученим з вітчизняної бюджетної практики.

Дані про обсяги та структуру доходів місцевих бюджетів у розрізі бюджетної класифікації наведені у таблиці 1.2 та на рисунку 1.1.

Таблиця 1.2 Динаміка структури доходів місцевих бюджетів

Доходи

2003 рік

2004 рік

млн.грн.

%

млн.грн.

%

Податкові надходження

І 8595,3

54.2

18308,2

46.2

Неподаткові надходження

2436,5

7.1

2190.5

5.5

Доходи від операцій з капіталом

1024,0

3,0

1683,5

4,3

Цільові фонди

520,7

1,5

602,7

1.5

Доходи разом

22577,4

65,8

227824,4

57,5

Трансферти від органів державного управліня

11729,1

34,2

16819,4

42,5

Всього доходів

34306,5

100

39604,2

100

Рис.1.1. Структура доходів місцевих бюджетів в розрізі бюджетної класифікації

Вони свідчать про значну питому вагу в загальній сумі доходів місцевих бюд­жетів податкових надходжень та офіційних трансфертів від органів державного управління. Останніми роками спостерігається стабільна тенденція до зростання частки між бюджетних трансфертів у загальній сумі доходів місцевих бюджетів. Це є певною мірою результатом здійснюваної у державі політики фінансової де­централізації, спрямованої на зміцнення інституту місцевого самоврядування та посилення його ролі розвитку регіонів. Разом з тим це негативно позначається на фінансовій самостійності органів місцевого самоврядування, не стимулює їх ви­шукувати додаткові джерела надходжень, раціонально витрачати бюджетні кошти.

Що стосується податкових надходжень, то вони мають найбільшу питому вагу в структурі доходів місцевих бюджетів. Проте у їх динаміці відслідкову­ється тенденція до поступово зменшення, у тому числі скорочується частка місцевих податків і зборів.

1.2. Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Фінанси»: