Сторінка
13

Аналіз ліквідності (платоспроможності) підприємства

де К3п - прогнозний обсяг кредиторської заборгованості підприємства;

КЗт - середня фактична сума кредиторської заборгованості підприємства по товарних операціях в аналогічному попередньому періоді;

К3вн - середня фактична сума внутрішньої кредиторської заборгованості (кредиторської заборгованості інших видів) підприємства в аналогічному попередньому періоді;

К3пр - середня фактична сума простроченої кредиторської заборгованості підприємства (всіх видів) в аналогічному попередньому періоді;

Тр – запланований темп приросту товарообігу, виражений десятковим дробом.

Визначимо обсяг кредиторської заборгованості підприємства в 2005 році виходячи з даних фінансової звітності (додаткиА, Б та В) та запланованого темпу приросту товарообігу 20% :

(3620,1 + 70,3 – 68,7) х (1 + 0,2) = 4346,0 тис. грн.

Оскільки рекомендоване співвідношення дебіторської і кредиторської заборгованості дорівнює 1, то заплануємо рівень дебіторської заборгованості у сумі 4350,0 тис. грн.

На другому етапі розрахунків, виходячи з раніше встановлених планових обсягів запасів товарно-матеріальних цінностей, дебіторської заборгованості, а також обсягів кредиторської заборгованості, визначається обсяг поточного фінансування активів підприємства. Розрахунок здійснюється по наступній формулі:

ОТФп = 3п + ДЗп - КЗп, (3.2)

де ОТФп - прогнозований обсяг поточного фінансування активів підприємства;

3п – запланований обсяг запасів товарно-матеріальних цінностей підприємства;

ДЗп - запланований обсяг дебіторської заборгованості підприємства;

КЗп – прогнозний обсяг кредиторської заборгованості підприємства.

За розрахунками на 2003 рік за умови мінімально необхідної суми активів цей показник дорівнюватиме:

ОТФп = 405,0 + 4350,0 – 4346,0 = 409,0 тис. грн.

Якщо в майбутньому періоді тривалість фінансового циклу підприємства не міняється, то розрахунок обсягу поточного фінансування активів здійснюється по спрощеній формулі:

ОТФп = ПФЦ х ОРп, (3.3)

де ОТФп - прогнозний обсяг поточного фінансування активів підприємства;

ПФЦ - тривалість фінансового циклу підприємства, в днях;

ОРц - одноденний об'єм реалізації продукції, що планується.

На третьому етапі розрахунків з урахуванням виявлених у процесі аналізу резервів розробляються заходи щодо скорочення прогнозного обсягу поточного фінансування активів (а відповідно і тривалість фінансового циклу) підприємства. Оскільки запаси товарно-матеріальних цінностей, що плануються, забезпечують реальний приріст операційної діяльності, основна увага при розробці таких заходів приділяється забезпеченню скорочення обсягу дебіторської заборгованості і особливо - збільшенню обсягу кредиторської заборгованості підприємства.

Оптимізований з урахуванням цих заходів обсяг поточного фінансування активів служить основою вибору конкретних джерел фінансових коштів, що інвестуються в ці активи.

При визначенні структури цього фінансування виділяють наступні групи, джерел:

• власний капітал підприємства;

• довгостроковий фінансовий кредит;

• короткостроковий фінансовий кредит;

• товарний (комерційний) кредит;

• внутрішня кредиторська заборгованість підприємства.

Обсяг фінансування оборотних активів ТОВ “Кондлайн” за рахунок товарного кредиту постачальників та внутрішньої кредиторської заборгованості у 2003 році дорівнює 4346,0 тис. грн.

Відсутність достатньої кількості грошових коштів на 1.01.2005 року та агресивний підхід до фінансування активів дають можливість зробити висновок, що за рахунок власного і довгострокового позикового капіталу формуватиметься лише невелика частка постійної їх частини, в той час як за рахунок короткострокового позикового капіталу - вся змінна частина, тобто покриватимуться поточні фінансові потреби підприємства.

Участь власного і довгострокового позикового капіталу в фінансуванні активів визначається виходячи з цілей залучень довгострокового фінансового кредиту.

Результати розробленої політики формування і політики фінансування оборотних активів отримують своє відображення в зведеному плановому документі - балансі формування і фінансування активів підприємства. Цей баланс дозволяє пов'язати заплановану загальну суму активів з обсягом фінансових коштів, що планується залучати з різних джерел для забезпечення їх формування.

3.2. Заходи щодо підвищення платоспроможності підприємства

З-поміж багатьох різних заходів, які сприяють підвищенню платоспроможності й підтримуванню ефективної господарської діяльності виділяють, зокрема, такі:

• зміна складу керівників підприємства та стилю управління;

• інвентаризація активів підприємства;

• оптимізація дебіторської заборгованості, зниження витрат підприємства;

• продаж незавершеного будівництва;

• обгрунтування необхідної чисельності персоналу;

• продаж зайвого устаткування, матеріалів і залишків товарів;

• реструктуризація боргів перетворенням короткострокової за­боргованості в довгострокові позики або іпотеки;

• запровадження прогресивної технології, механізації та автоматизації виробництва;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20 


Інші реферати на тему «Фінанси»: