Сторінка
2

Оформлення угод і розрахунки по валютних операціях

Постановка угод на позицію по рахунках НОСТРО. Для того, щоб рух валютних коштів був відбитий по позиції по коррахунку НОСТРО на конкретну дату валютування, співробітники відділу розрахунків по валютних операціях, передають співробітникам, що ведуть позицію, або копії угод, або стандартну інформацію про використовувані кореспондентські рахунки банку. Наприклад, для конверсійної угоди з Bank Austria, London, розглянутої в главі 5, ця інформація могла б виглядати в такий спосіб у вигляді стандартного сліпа:

табл. 28

Це означає, що по даній угоді на дату валютування 8 вересня 1994 р. ми платимо 5 млн. доларів з нашого коррахунку НОСТРО в Bank of New York, NY, і одержуємо 7.721 тис. німецьких марок на коррахунок НОСТРО в Ost-West Handelsbank, Frankfurt/Main.

Для депозитних угод співробітники розраховують суму нарахованих відсотків, що підлягають сплаті по притягнутому депозиті, або очікуваних до одержання по розміщеному депозиті. При постановці на позицію депозитних угод - на дату валютування відображається рух тільки основної суми, на дату закінчення також одержання або списання відсотків. Наприклад, запис (сліп) може виглядати в такий спосіб:

табл. 29

Напрямок угод у бухгалтерію для проведення проводок по балансі. Залежно від внутрішнього документообігу в банку це можуть бути самі угоди, їхні копії або вищезгадані стандартні сліпи з інформацією про використаний коррахунок НОСТРО.

Розрахунок неттінга (чистого платіжного результату по взаємозаліку конверсійних угод з одним банком-контрагентом). Він здійснюється після закінчення всіх угод з даним контрагентом на конкретну дату валютування (для конверсійних угод зі світовими валютами типу USD/DEM - після 13-00 за московським часом дня, що передує даті валютування; для угод на російському ринку типу USD/RUR - по закінченні ринку угод «today» після 14-00 за московським часом, що збігається з датою валютування.

Оформлення платіжних доручень у банки-кореспонденти

для перерахування коштів по угодах з коррахуноків контрагентові. Кошти, що перераховують:

по конверсійній угоді - продана валюта на дату валютування;

по депозитній угоді:

для розміщеного депозиту - переклад коштів позичальникові на дату валютування;

для притягнутого депозиту - повернення коштів кредиторові на дату закінчення.

Платіжні доручення посилають у банк-кореспондент за допомогою телексного зв'язку, або через систему SWIFT (формат МТ202) після одержання підтвердження по угоді від контрагента. Для угод з контрагентами, з якими використається неттінг, платіж здійснюється не по кожній угоді, а на чистий результат по взаємозаліку.

Оформлення повідомлень у банки-кореспонденти про одержання на коррахунок коштів по угодах від контрагентів:

по конверсійній угоді - куплена валюта на дату валютування;

по депозитній угоді:

для розміщеного депозиту - повернення коштів від позичальника на дату закінчення;

для притягнутого депозиту - одержання коштів від кредитора на дату валютування.

Аналогічно платіжним дорученням повідомлення про одержання відсилаються в банки-кореспонденти по телексі або в системі SWIFT (формат МТ210, див. нижче).

Повідомлення про одержання коштів не настільки обов'язкові, як платіжні доручення, тому що очікування приходу коштів на відміну від перекладу є пасивною дією. Однак їх рекомендується відправляти в банки-кореспонденти як мінімум по двох причинах:

якщо по даному коррахунку є відносно маленький залишок, але по ньому проходять розрахунки по арбітражних операціях (куплений 1 млн. доларів - прихід коштів, потім проданий 1 млн. доларів - догляд коштів), то кореспонденту-банку-кореспондентові необхідно заздалегідь знати про прихід коштів на коррахунок (куплених доларів), щоб авторизувати переклад коштів на користь контрагента (проданих доларів);

якщо відбулося непостачання коштів від контрагента, у результаті чого по рахунку утворився овердрафт (дебетове сальдо), або банк-кореспондент затримує у свою чергу перерахування коштів по інших операціях, то у випадку наявності в нього повідомлення про надходження коштів він може заздалегідь (до одержання виписки по рахунку - див. нижче) інформувати об цьому наш банк.

Контроль за реальним рухом коштів по коррахункам НОСТРО. Це досягається шляхом звірення даних про рух коштів по виписці про стан коррахунка на дату валютування з банку-кореспондента (Statement of Account) із внутрішнім обліком. Виписка надходить звичайно наступного дня після дати валютування, тому даний контроль запізнюється на один день. У багатьох банках цю функцію звірення виписки й позиції НОСТРО виконують співробітники служби вивірки коррахунків НОСТРО (NOSTRO Reconciliation). У ряді випадків, якщо необхідно заздалегідь упевнитися в приході коштів від контрагента (особливо від невеликого банку), щоб зробити переклад на його користь по конверсійній угоді, співробітники відділу розрахунків можуть прямо зв'язатися з банком-кореспондентом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Фінанси»: