Сторінка
14

Методика організації самостійної роботи майбутніх інженерів-педагогів при викладанні дисципліни "Деталі машин"

Часткова експериментальна перевірка методики організації самостійної роботи студентів при викладанні дисципліни «Деталі машин»

Експериментальні дослідження були проведені з метою перевірки ефективності використання в навчальному процесі методики організації самостійної роботи студентів за допомогою електронного навчального посібника при вивченні дисципліни «Деталі машин».

Базою для проведення педагогічного експерименту було обрано вищий навчальний заклад міста Харкова четвертого рівня акредитації Українську інженерно-педагогічна академію.

Для вивчення ситуації з питань організації самостійної позааудиторної роботи студентів було проведено анкетування 3-го курсу денного форми навчання у жовтні 2011-2012 навчального року.

Анкетування дозволило виявити відношення студентів до традиційної позааудиторної роботи.

Студентам було запропоновано анкету (Додаток: В). У анкетуванні брало участь 70 студентів 3 курсу груп ДІТ-Мт9-1, ДІТ-А9-1, ДІТ-П9-1 з правом на анонімні відповіді, що дозволило студентам бути більш об’єктивними при відповідях на поставлені питання.

Аналіз анкетних даних виявив, 50% студентів готуються до навчальних занять лише перед практичним та семінарськими заняттям, систематично – 8%, епізодично – 10%. Дані по першому питанню показують, що далеко не кожен студент регулярно займається, поповнює свої знання щодня, студенти самостійно працювати не привчені, а зачастіше не вміють і невмотивовані та інше.

Аналізуючи ставлення студентів щодо їх позааудиторної роботи, ми бачимо, що лише 60% студентам необхідно самостійно опрацьовувати навчальний матеріал, тільки 24% студентів використовують самостійно отримані знання, у 24% виникають труднощи під час виконання самостійної роботи, у 67% студентів академії труднощі виникають не завжди.

Труднощі виникають тому, що завдання на самостійне опрацювання має великий обсяг – 77%, а 20% студентів зазначило, що не розуміють матеріал на лекційному занятті.

Біля 45% студентів, зазначило, що найбільш продуктивно вони працюють вдома, але 59% потрібна допомога викладача при організації самостійної роботи.

На питання «До яких дисциплін Ви готуєтесь в першу чергу і чому?», то 83% студентів відповіли, що виконують у першу чергу ті завдання, які посильні для виконання.

82% студентів відповіли, що їх самостійно работа включає в себе тільки в конспектуванні прочитаного, підготовка до виступів на семінарах, доповідей, рефератів, виконання вправ за зразком (тобто включає усі відомі традиційні форми організації самостійної роботи).

32% вказали, що їм потрібно, щоб викладач звертав увагу на своєчасне виконання самостійної роботи та 20% студентів вказали на необхідність викладача коригувати самостійно отримані занання.

Проведене анкетування з питань організації самостійної роботи студентів та під час спостереження за навчальним процесом на магістерському стажуванні в Українській інженерно-педагогічній академії, дає нам підстави зробити такі висновки:

- в Українській інженерно-педагогічній академії приділяється увага організації самостійної роботи студентів, але студенти ще не придбали достатніх навиків самостійної роботи, не вміють раціонально розділяти бюджет свого часу та в більшості недостатня вмотивованість;

- у практичній навчальній роботі недостатньо використовуються різноманітні види самостійної роботи. Широке поширення одержують роботи практичного і репродуктивного характеру.

Констатуючи експеримент, який було проведено серед груп третього курсу денного виділення метою якого було визначення у студентів, що брали участь в експерименті, вихідного рівня засвоєння знаь, умінь та навичок сформованості інтелектуальних умінь (аналізувати, порівнювати, виділяти головне, узагальнювати) самостійності та пізнавального інтересу до дисципліни.

У процесі проведення експерименту використовувались такі методи:

- контроль із застосуванням системи контрольних та тестових робіт з метою виявлення рівня знань, умінь та навичок і усвідомленості необхідності вивчення дисципліни; рівня сформованості інтелектуальних умінь; рівня сформованості самостійності;

- анкетування, бесіда з метою пізнавального інтересу до дисципліни.

Основними критеріями при проведенні експериментального дослідження були обрані: якість засвоєння знаь, умінь та навичок і якості особистосі, куди входить сформованість інтелектуальних умінь (аналізувати, узагальнювати, виділяти головне, порівнювати)

За результатами атестації вересень-жовтень 2011-2012н.р. та контрольного тестування (Додаток: Г) з дисципліни «Деталі машин» з троьох груп третього курсу зі спеціальності: 6.010104.08 «Професійне навчання. Технологія та обладнання автоматизованого виробництва в машинобудуванні та приладобудуванні», 8.010104.17 «Експлуатація і ремонт міського та автомобільного транспорту» та 8.010104.18 «Експлуатація і ремонт промислового транспорту» було відібрано дві групи, які мають однакові показники успішності. (Додаток: Д, К, Л).

Спираючись на результати атестації було визначено середні показники успішності студентів, які наведені у таблиці 3.1.

Таблиця 3.1

Середні показники успішності студентів груп ДІТ-Мт9-1, ДІТ-А9-1, ДІТ-П9-1з урахувань відсутності деяких студентів, які в подальшому не брали участь у експерименті.

№ групи

Кількість студентів, які приймали участь в експериментів, чол.

Атестація жовтень-листопад 2011-2012н.р. з дисципліни «Деталі машин та основи конструювання»

Результати проведеного контрольного тестування з дисципліни «Деталі машин та основи конструювання»

Абсолютна успішність, %

Якісна успішність, %

Середній бал

Абсолютна успішність, %

Якісна успішність, %

Середній бал

ДІТ-Мт9-1

26

100.0

50

3.65

100.0

53.85

3.76

ДІТ-А9-1

26

100.0

46.15

3.54

100.0

50.0

3.65

ДІТ-П9-1

18

100.0

44.44

3.55

100.0

38.88

3.33

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: