Сторінка
6

Методика початкового навчання гри в баскетбол учнів молодшого шкільного віку

Рис. 1. Модель розробки методики навчання технічних прийомів баскетболу дітей молодшого шкільного віку

Послідовність навчання частин і фаз техніки фізичних вправ залежить від ролі, яку відіграють ці рухові структурні одиниці у конкретній фізичній вправі. Визначення типової структури технічних прийомів баскетболу за компонентами дає змогу встановити раціональну послідовність навчання техніки ігрових прийомів баскетболу, здійснити ранжування типових помилок.

Другим компонентом моделі розробки нашої методики є визначення типових помилок, оскільки одним із важливих завдань етапу початкового вивчення фізичної вправи є попередження та усунення грубих помилок. Повноцінне вирішення даного завдання має найвагоміший вплив на успішність навчання на наступних етапах. Водночас ми керувалися положенням про те, що помилки чинять різний вплив на спотворення техніки фізичної вправи.

Теоретичне дослідження дозволило нам визначити типові помилки, що виникають під час вивчення технічних прийомів баскетболу, передбачених навчальною програмою. На основі аналізу структури ігрових прийомів баскетболу за компонентами техніки типові помилки розподілено на три групи: грубі, значні і незначні.

Однак, навіть помилки з однієї групи мають різну послідовність та способи попередження і усунення. Окреслення підходів щодо попередження та усунення типових помилок обумовлюється величиною і характером їх впливу на спотворення техніки фізичної вправи. На основі аналізу науково методичної літератури та за результатами експертного опитування фахівців нами обчислено коефіцієнти вагомості, які характеризують величину негативного впливу помилок на процес засвоєння техніки ігрових прийомів баскетболу. Числові значення коефіцієнтів вагомості дали нам змогу впорядкувати помилки за величиною спотворення техніки, а відтак – визначити шляхи та послідовність їх попередження і усунення.

Тому наступною складовою моделювання експериментальної методики є розробка технічних прийомів баскетболу, які є предметом вивчення у початковій школі.

Насамперед, необхідно описувати характерні складові вправи, у яких під час реального виконання найчастіше допускаються помилки, необхідно формувати не лише словесний і наочний образи фізичної вправи, які відображують переважно форму рухів, але й кінестетичний, який відображує ті рухові відчуття, що відповідають правильному виконанню фізичної вправи.

Теоретичне дослідження показало, що відсутність системного підходу до використання адаптованого спортивного устаткування не дозволяє учням молодших класів ефективно засвоювати технічні прийоми баскетболу, оскільки недостатній рівень фізичної підготовленості і фізичного розвитку спричиняє: грубі порушення техніки виконання фізичних вправ за кінематичними та динамічними характеристиками; небезпеку отримання учнями різноманітних травм та мікротравм; швидкий розвиток втоми; невисокий рівень інтересу до занять баскетболом.

На етапі попереднього проектування ми припускали, що забезпечити ефективність експериментальної методики навчання технічних прийомів баскетболу учнів молодших класів може комплексне використання адаптованого спортивного устаткування. Тому на четвертому, передостанньому, етапі розробки методики нами визначено і теоретично обґрунтовано значення числових характеристик адаптованого спортивного устаткування, яке доцільно використовувати під час навчання техніки фізичних вправ з розділу «Баскетбол» у школі (табл. 1).

Таблиця 1

Числові значення характеристик спортивного устаткування з баскетболу, адаптованого для дітей молодшого шкільного віку

Вік, роки

Характеристика м’ячів

Висота кошика

Дистанція штрафного кидка

Окружність l,мм

Маса м, г

Но,м

L,м

7-8

560

325

2,30

3,2

9-10

620

395

2,45

3,6

Успішне вирішення завдань перших чотирьох рівнів моделювання (див. рис. 1) дає нам змогу сформувати технологію навчання технічних прийомів баскетболу з використанням адаптованого спортивного устаткування, яка відображує п’ятий рівень моделі і включає: постановку системи навчальних завдань; добір адекватних засобів і методів для вирішення поставлених завдань; встановлення раціональної послідовності вивчення технічних прийомів; організацію навчального процесу; систему засобів педагогічного контролю та самоконтролю.

На основі аналізу і узагальнення даних спеціальної літератури, результатів експертного оцінювання, теоретичного моделювання нами розроблено методику навчання технічних прийомів баскетболу учнів молодших класів, ключовою ознакою якої є використання адаптованого спортивного устаткування. Створено передумови для практичної реалізації методики навчання у початковій школі, а саме:

– визначено і теоретично обґрунтовано значення числових характеристик адаптованого спортивного устаткування, яке доцільно використовувати під час навчання техніки фізичних вправ з розділу “Баскетбол”.

Оцінка техніки виконання прийомів гри в баскетбол

Контроль й оцінювання навчальних досягнень учнів є однією з важливих ланок педагогічного процесу. Оцінка діяльності учнів є важливою умовою високої результативності їх роботи, розвитку ініціативи і активності. Вона виявляє фізичні, інтелектуальні, вольові можливості учнів та ставлення вчителя до їх успіхів, невдач, діяльності та поведінки. Водночас, успіхи, виражені в оцінці, відбивають якість педагогічної праці, результат діяльності вчителя, його вміння висувати завдання, застосовувати адекватні засоби і методи організації фізичного виховання. Навіть чітке планування навчально-виховного процесу не дасть бажаних результатів без систематичної всебічної оцінки його ходу й результатів. У фізичному вихованні школярів реалізується комплексний підхід до оцінювання. Це означає, що предметом контролю і подальшого оцінювання такі рівні: теоретико-методична підготовленість, розвиток основних рухових якостей (фізичної підготовленості); засвоєння техніки фізичних вправ.

Визначення рівня засвоєння техніки фізичних вправ має низку особливостей, адже предметом контролю й оцінювання можуть бути як кількісні так і якісні характеристики. Оцінка техніки фізичної вправи з позиції якості вимагає контролю і оцінювання правильності її виконання, тобто зівставлення та порівняння дій виконавця вправи як зразка. Ця процедура передбачає фіксацію окремих помилок із врахуванням їх значущості у спотворенні техніки. Саме такий підхід щодо оцінювання технічних прийомів баскетболу запропонували фахівці. Ми погоджуємося з ідеєю, закладеною в основі зазначених технологій оцінювання якості виконання технічних прийомів баскетболу. Однак основним недоліком критеріїв оцінювання технічних прийомів баскетболу, розроблених відповідно до анатомо-фізіологічних особливостей розвитку школярів, є те, що сумарна «вартість» усіх помилок перевищує верхню межу шкали оцінювання. Тому зазначенні технології оцінювання якості виконання технічних прийомів баскетболу потребують подальшого вдосконалення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: