Сторінка
4

Що таке навчальний проект

Обговорення методичних аспектів і організація роботи учнів на уроці і в позаурочний час: припускає роботу координатора індивідуально з кожним вчителем (особисто або по мережі). Якщо проект міжнародний, то, враховуючи різницю в методичних підходах партнерів різних країн до рішення одних і тих же учбових задач, цей етап можна опустити, оскільки нерозуміння предмету обговорення з обох боків часто веде до припинення всяких контактів. Краще дозволити кожному вчителю діяти на свій розсуд в рамках привичних для нього методичних концепцій, якщо, зрозуміло, не йдеться про спеціально організовуваний науковий експеримент, де необхідно враховувати варіативні і інваріантні компоненти.

Структуризація проекту з виділенням підзадач для певних груп учнів, підбір необхідних матеріалів: загальний простий план стає розгорненим, виділяються етапи і їх задачі (підзадачі) і розподіляються між групами учнів з урахуванням їх інтересів, визначаються плановані результати і способи їх рішення, оформлення.

Власне робота над проектом: ретельно розроблені завдання для кожної групи (по 2-5 чоловік) учнів і підібраний (якщо це необхідно) матеріал дозволяють вчителю не втручатися в роботу групи, виконуючи роль консультанта. Передбачається інтенсивний обмін інформацією, думками, одержаними результатами між партнерськими групами різних шкіл.

Підведення підсумків: на цьому етапі групи розказують про виконану роботу, результати узагальнюються і оформляються у вигляді книги, журналу, відеофільму.

При використовуванні телекомунікацій в зарубіжній школі добре себе зарекомендували:

інтерактивні пригодницькі ігри між двома і декількома школами, особливо для молодших школярів;

міжшкільні літературні журнали, газети, ін.;

спільні проекти, що передбачають збір різноманітних фактів, даних, ін.

Наші зарубіжні колеги (д-р Рос Кіп, Австралія, проф. Б. Робінсон, з Кембріджського університету, Великобританія) пропонують ряд ідей для використовування телекомунікацій в шкільній освіті:

спільне написання віршів, розповідей, ін.; порівняльне вивчення курсів історії, географії, що оточує середовища, релігії;

статистична робота;

вивчення і аналіз спортивних результатів і спортивних заходів;

спільне рішення різноманітних проблем;

спільна підготовка і видання газет, журналів;

розробка проектів подорожей, туристичних походів з урахуванням розкладу рухів транспортних засобів, правил обміну валюти, і т. п.;

шкільні стінні газети; спільне створення книги, в якій партнери пишуть кожен наступний розділ;

використовування одного пакету програм в класах двох країн з однаковою методикою і подальшим порівнянням результатів роботи;

спільні проекти в рамках природно-наукового циклу і суспільних наук для проведення порівняльних досліджень по двох країнах.

Якщо намітилися невеликі групи хлоп'ят (великі групи недоцільні), об'єднаних якоюсь ідеєю, намічені можливі результати, слід приступати до пошуку партнерів. Радимо вам написати представницький лист і потім терпляче чекати відповіді.

Представницький лист

Для налагодження контактів між користувачами мережі, для їх знайомства один з одним, в мережі прийнято обмінюватися представницькими листами, в яких автори розказують про себе, про свої захоплення і професійні інтереси. Мета таких листів — не тільки повідомити яку-небудь інформацію про себе, але і привернути, зацікавити потенційного партнера по листуванню, викликати у нього бажання відповісти на ваш лист. Тому чим яскравішим і цікавішим буде ваш лист, тим у вас більше шансів одержати на нього відгук.

За традицією, що склалася в мережі, при листуванні вчителів їх представницькі листи обов'язково включають відповіді на наступні питання:

що з себе представляє ваша школа: її спеціалізація і найцікавіші риси;

де знаходиться ваша школа (республіка, місто, район), чим знамените це місце;

які класи (вчителі, учні) хотіли б брати участь в листуванні, чому;

ваші особисті і професійні інтереси, хобі.

Також ви можете розмістити своє повідомлення під грифом "Шукаю партнера" у всіх доступних вам конференціях і чекати відгуків. Як правило, довго чекати не доводиться.

Можна відправити свій представницький лист безпосередньо ведучому тої конференції, яка вас зацікавила. Цілком можливо, що після такого листа координатор проекту швидко запропонує вам партнера і ви станете учасником якого-небудь мережного проекту або програми. Далі ви обміняєтеся першими вітальними листами з школою-партнером. Дайте можливість знайти друзів по листуванню і своїм учням; запропонувавши їм оформити аналогічні вітальні листи.

Коли ви одержите у відповідь лист-вітання, ретельно сплануйте роботу, поставивши чіткі задачі для кожного етапу роботи і визначивши конкретні дати обміну листами. Скоректуйте свої плани з партнерською школою. Подальше ж залежить від вашої фантазії і ініціативи.

Варто звернути увагу на те, що при спілкуванні із зарубіжними партнерами все листування вестиметься на англійській або якій-небудь іншій іноземній мові. Крім того, ви можете зіткнутися з такими проблемами, як: відмінність учбових програм вітчизняних і зарубіжних шкіл, труднощі в знаходженні загальних тем для листування, неспівпадання по термінах канікул.

Якщо ж ви зацікавлені в організації великого регіонального або міжрегіонального проекту, то одними представницькими листами ви не обійдетеся. Вам потрібно буде підготувати так званий культурний пакет (термін, прийнятий в міжнародній практиці). Що це таке? Це ваші пропозиції партнеру відносно висунутої вами ідеї: у чому суть ідеї, її зміст, можливі результати, пропозиції для співпраці. Якщо є вже якісь напрацювання, можна теж включити їх у ваш "культурний пакет" (це можуть бути будь-які форми робіт, виконані учнями: план-проспект, слайди, відео, ін.).

Культурний пакет

"Культурний пакет" — це повідомлення, яке передається по мережі з метою знайти партнера по листуванню. Звичайно включають не тільки текстове запрошення до листування з короткою інформацією про відправника, але і додаток, що містить найяскравіші матеріали виконаних раніше проектів.

Такі "культурні пакети" можна направити одночасно декільком адресатам по звичній пошті, або по місцевих засобах масової інформації (у місцевому друці, радіо, телебаченні). Ці пакети можна направляти або конкретним адресатам, або до органів народної освіти з проханням передати ваші пропозиції яким-небудь школам, зацікавленим в подібній роботі. У деяких випадках "культурні пакети" можуть бути відправлені і по телекомунікаціях, якщо ви маєте в своєму розпорядженні сучасне програмне забезпечення, наприклад, середовище мультимедіа (програмою "Мозаїка", гіпертекстом, ін.).

Якщо ви отримаєте зустрічні пропозиції, можна приступати до наступного етапу роботи: призначити зустріч хлоп'ят для обговорення вже конкретних питань. На цій зустрічі необхідно домовитися про конкретне формулювання теми проекту з урахуванням інтересів партнера, уточнити методи спільної роботи, намітити етапи, точний час першого зв'язку і можливий зміст першого діалогу. Бажано тут же вибрати лідера групи з кожною із сторін, що беруть участь.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: