Сторінка
7

Формування і розвиток інтересу учнів до вивчення біології в 7 класі з використанням нетрадиційних засобів наочності

продовжити формування умінь виконувати лабораторні роботи, працювати з підручником.

виховувати інтерес до навколишньої дійсності

III. Вивчення нового матеріалу.

Як наочні посібники для пояснення теми "Тип Членистоногі. Клас Комахи" в першій групі використовувалися друкарські таблиці із зображенням будови комахи і колекція "Різноманітність представників класу Комахи". У другій групі використовувалися колекції "Будова хруща" і "Різноманітність представників класу Комахи", друкарські таблиці, ілюстрації підручника. На етапі самостійного вивчення матеріалу в ході виконання лабораторної роботи учні обох груп використовували колекцію "Будова хруща" і ілюстрації підручника.

IV. Закріплення матеріалу

Для закріплення вивченого матеріалу групам було запропоновано відгадати загадки об різних комах і завдання на заповнення кросворду з наступними питаннями:

1. Один з класів типу Членистоногі.

2. Пора року, коли найбільш активні комахи.

3. Один з відділів тіла комахи.

4. Що знаходиться на грудях комахи?

5. Органічна речовина, що становить основу зовнішнього скелета комахи.

6. Які кінцівки несуть сегменти грудей?

7. Характерна особливість багатьох комах.

8. Завдяки чому здійснюється політ?

9. Перетворення передніх крил, що захищає спинну сторону тіла, характерне для жуків.

10. "Домашній" метелик.

11. Бджолиний продукт.

У другій групі, де використовувалася колекція "Різноманітність представників класу Комахи" і друкарська таблиця "Різноманітність комах" правильних відповідей на задані загадки була отримана більше, ніж в першій, де про різноманіття комах було тільки розказано.

Третій етап дослідження - контрольний експеримент. На цьому етапі дослідження проводився повторний контроль знань по вивчених темах. Метою цього контролю є перевірка знань учнів, отриманих за допомогою застосування наочності на усіх етапах уроку. Контроль проводився і в експериментальному і в контрольному класі; включав завдання різного типу.

Відповідайте на поставлені питання:

1. На які три основні відділи підрозділяють тіло більшості молюсків? (Голова, тулуб, нога).

2. Які особливості зовнішньої будови дозволяють ракоподібним захоплювати здобич? (1 пара ходильних кінцівок у них закінчується клішнями, які служать для захоплення їжі, а так само для оборони).

3. Органічна речовина, що становить основу зовнішнього скелета комахи (хітин).

4. Перетворення передніх крил, що захищає спинну сторону тіла, характерне для жуків (надкрла).

Закінчите пропозиції

Кровоносна система молюсків . (не замкнута) і складається з серця і посудин. Органами дихання для молюсків служать . (легені і зябра), органи виділення . (бруньки).

Тіло членистоногих складається з 3 відділів . (голова, груди, черевце), покрито хитинизированою кутикулою. Перші членистоногі виникли від древніх вільноживучих . (Багатощетинкових) черв'яків.

За виконання усіх завдань ставилася оцінка 5. За виконання 3 завдань з кожного блоку ставилася оцінка 4. Якщо виконано по 2 завдання з кожного блоку - 3. Виконано менш завдань - 2.

Після проведення контролю знань нами були отримані результати, представлені на мал. 2.

Мал. 2 Результати повторного контролю знань по вивчених темах, що проводиться на етапі контрольного експерименту.

Таким чином, можна зробити висновок, що застосування засобів наочності на уроках зоології в цілях підвищення рівня знань позитивно впливає на якість засвоєння матеріалу. Було відмічено, що в експериментальному класі після проведення експерименту вже не було учнів, які не впоралися із завданнями. Учні, що отримали незадовільні оцінки при проведенні констатуючого експерименту отримали задовільні оцінки при проведенні контрольного експерименту.

В період педагогічної практики що проводиться з 11.02 по 22.03 2008 року проводився педагогічний експеримент про застосування наочності на уроках зоології. Метою цього експерименту було виявлення впливу наочності на рівень знань учнів. Про вплив наочності робився висновок на підставі проведених перевірочних робіт на етапі перевірки вивченого матеріалу. Перевірочні роботи проводилися і в експериментальній і в контрольній групах учнів. Завдання до перевірочних робіт були однаковими. За допомогою цього експерименту було відмічено підвищення рівня знань в експериментальній групі.

Мал. 3 Результати експерименту, що проводиться в контрольному класі.

Рис 4. Результати експерименту, що проводиться в експериментальному класі.

Успіх навчання залежить від правильної організації усієї розумової діяльності дитини. Наочність навчання ставати одним з чинників, що впливають на характер засвоєння учбового матеріалу. Засоби наочності забезпечують повне формування якого - або образу, поняття і тим самим сприяють міцнішому засвоєнню знань, розумінню зв'язку наукових знань з життям. Використання засобів наочності в учбовому процесі завжди поєднується із словом учителя. Проводячи самостійні досліди, учні переконуються в істинності знань, що придбавалися, в реальності тих явищ і процесів, про які розповідає учитель. А упевненість в істинності отриманих відомостей, переконаність в знаннях роблять їх усвідомленою, міцною. Засоби наочності підвищують інтерес до знань, роблять легшим процес їх засвоєння, підтримують увагу дитини, сприяють виробленню у учнів емоційно-оцінного відношення до знань, що повідомляються.

В результаті власних досліджень нами було з'ясовано вплив наочності на якість засвоєння учбового матеріалу і підвищення рівня знань у учнів контрольного і експериментального класів. За допомогою цього дослідження нами були вирішені поставлені завдання, досягнута мета дослідження і підтверджена гіпотеза дослідження.

Таким чином, комплексне застосування наочності і застосування наочності у великій кількості на уроках зоології призводить до підвищення рівня знань учнів на уроках, що відбито на мал. 3 і мал. 4 представлених в другій главі цієї роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: