Сторінка
5

Формування і розвиток інтересу учнів до вивчення біології в 7 класі з використанням нетрадиційних засобів наочності

Урок по темі "Тип Членистоногі. Клас Комахи" досить повно забезпечений різним устаткуванням. В процесі викладання цієї теми можуть бути використані натуральні об'єкти, таблиці, екранно-звукові засоби навчання та ін. Завданнями цього уроку є ознайомлення учнів з особливостями зовнішньої будови комахи, пристосованістю комахи в наземно-повітряному середовищі і встановлення ускладнення в зовнішній будові тварини.

Вивчення зовнішньої будови комахи починається з демонстрації таблиці і ввідного слова учителя. За допомогою таблиці учитель розповідає будову комах на прикладі хруща, вказуючи, що саме необхідно засвоїти і побачити таким, що вчиться.

При самостійному отриманні знань учнями, наприклад на лабораторній роботі, можуть бути використані різні колекції комах. В даному випадку можуть демонструватися колекції різних загонів комах : клас Жорсткокрилі, клас Лускокрилі та ін. В цьому випадку вчиться дається завдання і вказівки до роботи, яка направляє думку і дію учнів. Завдання заздалегідь пишеться на дошці, або на роздавальних картках.

При перевірці знань можна провести роботу за "німими" дидактичними картками.

Знайомство з внутрішньою будовою комахи доцільно починати з травної системи, порівнюючи її з раніше вивченими системами, використовуючи таблиці. Потім вивчаються інші системи в порівняльному плані, підкреслюються прогресивні риси будови. Як закріплення нового матеріалу можна використовувати дидактичні картки. На завершальному етапі проводиться робота з натуральними об'єктами - вологим препаратом "внутрішня будова хруща". Учні отримують завдання розглянути їх, звернути увагу на взаєморозташування органів, знайти окремі органи.

Різноманіття видів комах і їх значення в природі можна розглянути за допомогою відеофільму.

Цикл розвитку тварини на уроці прослідкувати неможливо. Тому джерелом нових знань можуть бути динамічні засоби навчання. На уроці "Розмноження і розвиток комах" можуть використовуватися наступні наочні матеріали: кінофрагмент "Розвиток комах з повним перетворенням", таблиці "Представники найголовніших загонів комах", колекції. На етапі закріплення матеріалу можуть бути використані моделі для роботи на магнітній дошці. Модель може складатися з наступних компонентів: яйце, личинка, лялечка, доросла комаха.

Застосування комплексів учбового устаткування на уроках сприяє кращій організації роботи учителя, виробленню навичок роботи учбово-наочних посібників, що вчаться з різними видами, що підвищує ефективність викладання біології.

Організація експериментальної роботи. Застосування наочних засобів на усіх етапах уроку

Матеріалом для справжньої роботи послужили результати експериментальної роботи, що проводиться в період педагогічної практики з 11 лютого по 22 березня 2008 року. Об'єктом для дослідження є учбовий процес цієї школи, а предметом дослідження наочність як дидактичний принцип. Експериментальна робота проводилася на уроках біології. Для збору інформації використовувався метод педагогічного експерименту.

На першому етапі дослідження проводився констатуючий експеримент. Його мета - виявлення початкового рівня знань учнів по біології. Для цього проводився контроль знань по раніше вивченій темі. Контроль знань включав завдання з вибором однієї відповіді :

1. Найбільш складна будова має:

А. дощовий черв'як;

Б. прісновода гідра;

В. біла планарія;

Г. цибульна нематода.

2. Є докази походження кільчастих черв'яків від:

А. кишечнополосних

Б. плоских черв'яків;

В. круглих черв'яків

Г. простих.

3. У який тип об'єднують тваринних, таких, що мають подовжене тіло, розділене на схожих члеників, кровоносну систему, черевний нервовий ланцюжок і навкологлоткове нервове кільце?

А. Круглі черв'яки

Б. Кільчасті черв'яки

В. Плоскі черв'яки

Г. Молюски

4. Чим на вигляд нереїда схожа з дощовим черв'яком?

А. Вони тришарові тварини

Б. Їх тіло складається з члеників

В. З боків кожного членика у них розташовуються парні вирости тіла

Г. Передні членики різко відрізняються від інших і утворюють голову.

5. Відповідь організму на дію подразників, здійснюваний за допомогою нервової системи, називається:

А. роздратуванням;

Б. збудженням;

В. збудником;

Г. рефлексом.

6. До якої групи тварин по характеру живлення відносять дощового черв'яка:

А. хижаків;

Б. паразитів;

В. рослиноїдних тварин;

Г. споживачів рослинних залишків, що розкладаються.

7. Серед перерахованих нижче знайдіть ознаку, що свідчить про ускладнення кільчастих черв'яків в порівнянні з плоскими, :

А. мають витягнуте тіло;

Б. мають вологу шкіру, покриту слизом;

В. кисень і поживні речовини переносяться кровоносної системи;

Г. неперетравлені залишки їжі разом із землею віддаляються через анальний отвір.

8. Дощові черв'яки живуть:

А. в сухому піску;

Б. твердій глині;

В. В грунті на дні моря;

Г. багатому перегноєм грунту.

9. Шкіра дощового черв'яка :

А. суха

Б. покрита лусочками

В. Покрита віями

Г. Покрита слизом.

10. Яка порожнина тіла дощових черв'яків?

А. поділена поперечними перегородками

Б. суцільна

В. складається з декількох шарів

Г. Містить слиз.

Оцінювання завдання проходило по наступних критеріях:

10 - 8 правильних відповідей - 5;

7 - 5 правильних відповідей - 4;

4 - 3 правильних відповідей - 3;

2 - 1 правильних відповідей - 2.

Після проведення контролю знань нами були отримані результати, які представлені на мал. 1.

Мал. 1 Результати контролю знань по раніше вивченій темі, що проводиться на етапі констатуючого експерименту.

На підставі отриманих результатів учні були розділені на 2 групи для проведення формуючого експерименту. Це другий етап дослідження. Метою його є підвищення рівня знань учнів по біології за допомогою наочного матеріалу. Перша група - контрольна, це 7 "А" клас, друга - експериментальна, це 7 "Б". У 7 "А" наочний матеріал використовувався в звичайному об'ємі, в 7 "Б" в збільшеному. Перевірка знань учнів обох груп проходила по одному плану.

На другому етапі дослідження застосовувався наочний матеріал, який сприяв повнішому засвоєнню нового матеріалу і підвищенню рівня і якості знань учнів. Наочний матеріал застосовувався на усіх етапах уроку : на етапі вивчення нового матеріалу (як самостійно, так і за допомогою учителя), на етапі закріплення вивченого матеріалу і на етапі перевірки знань учнів.

Фрагмент уроку № 1

Тема: Тип Молюски, особливості організації.

Мета уроку : ознайомити учнів з особливостями будови і життєдіяльністю молюсків і їх походженням.

Завдання уроку : - виявити особливості походження молюсків, організації їх будови і життєдіяльності; визначити ускладнення організації молюсків в ході еволюції в порівнянні з іншими тваринами.

продовжити формування умінь аналізувати, обгрунтовувати відповідь; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: