Сторінка
3

Компетентнісний підхід як умова формування пізнавальної самостійності учнів у навчанні фізики

Для того, щоб задача була проблемною і викликала потрібність мислення, вона повинна відповідати вимогам:

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifрішення або його тактика повинні бути схованими; може бути даний невірний натяк (слід);

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifрішення повинно бути динамічним;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifтактика повинна бути оригінальною.

Елементи умов можуть бути між собою у різноманітних відношеннях, які визначаються припустимими правилами перетворення ситуації, що містять набір альтернатив. Характеристика умов впливає на процесс розв`язання (сприймання, розуміння, запам`ятовування з певною складністю, повнотою та адекватністю, що впливає на відношення суб`єкту до розв`язання.

Вимоги до структури задачі можуть бути двох типів:

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifописання кінцевих ситуацій;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifотримання нових знань.

Складність розв`язання створюється суб`єктивними (установка, навченість тощо) та об`єктивними факторами (структура самої задачі, її складність), але сюди не включається кількість і склад елементів, що входять до задачі.

І.М. Фейнберг пропонує типологію задач стосовно навчальних завдань:

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifневизначеність вихідних даних;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifневизначеність у постановці питання;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifнадмірні або непотрібні дані для розв`язання задачі;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifзаперечливі дані в умовах, що припускають вірогідні рішення;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifвикористання предметів у незвичних функціях або умовах;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifвиявлення помилки в рішенні.

Ієрархічно організована послідовність завдань створює програму діяльності та умови для сформування умінь. Уміння – це спроможність до операцій, знання змісту та технології, мотивація, навичка, що виникає в результаті необхідного та достатнього для закріплення повторення дій; це підтвердження необхідності та правомірності дії. Структура вміння може бути представлена наступною схемою (мал. 3.5)

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/ukr/pd/7selfk4.gif

Схему формування вміння наведено на мал. 3.6.

Педагогічні цілі сукупно з матеріалом, що вивчається, виражені у формі задач. Задача є метою діяльності, конкретизованою з урахуванням ситуації. Вона синтезує змістовну, мотиваційну й операційну сторони діяльності, тобто в ній збігаються всі напрямки педагогічного процесу. Ось чому навчання повинно представляти з себе ланцюг предметних задач, що постійно ускладнюються та націлені на використання потенційних здібностей людини. Якщо в результаті розв`язання задач навчаємий збагатився новим знанням, відношеннями, оволодв вміннями, придбав впевненість, бажає знати більше, то це свідчить про наявність так званих психологічних новоутворень.

Багато авторів вивчали вміння розв`язувати пізнавальні задачі, вони визначають ведучу роль задачі в процесі навчання. На думку П.І. Підкасистого, в свідомості навчаємого конкретний зміст пов`язується з виконанням системи дій (це первинне), а досягнуті знання мають вторинний характер і зовні від системи дій втрачають силу як стимули вчення, конкретні цілі та інструменти пізнання. Структурною одиницею процесу засвоєння є дидактична задача. В роботі визначаються два шари діяльності : поверхневий, тобто сама діяльність, та глибинний – діяльність з виявлення схованих закономірностей, які містить задача, але відкриття яких не потрібне для процесу рішення. Цей другий шар виявляє себе як результат проявленої активності. Роль задач полягає в тому, що вони пов`язують в єдине ціле знання та операції, тобто опосередковано виражають діяльність. Найбільш ефективним для формування внутрішньої мотивації вчення є спосіб структурування системи задач з метою виділення узагальнених способів рішення тих чи інших груп задач. Побудова в системі діяльності підсистем з трьох задач (триад), розташованих за рівнями засвоєння з урахуванням змістовного параметра, дозволяє встановити глибину засвоєння, рівень використання знань, розумовий розвиток навчаємого тощо. Запропоновані задачі повинні виконувати навчаючу, розвиваючу та управляючу функції. Схему організації підсистеми з трьох задач (триади) представлено на мал. 3.7

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/ukr/pd/7selfk5.gif

Задача (не стереотипна) завжди передбачає якесь ускладнення, коли актуалізується нова потреба, якої спочатку не було. Ці мотиви мовби додаються до вихідних. Таким чином, діяльність з розв`язання задач завжди полімотивована, і акт прийняття задачі пов`язаний з цілою групою мотивів. Момент актуалізації нової пізнавальної потреби в ході рішення задачі пов`язується у психології з виникненням проблемної ситуації, коли раніше використовувані способи не ведуть до досягнення результату.

Словесно сформульована задача – це окремий об`єкт для мислення, ситуація – більш загальний. Теорію проблемних ситуацій було розроблено О.М. Матюшкиним. Психологічна структура проблемної ситуації включає:

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifпізнавальну потребу, що побуждає людину до інтелектуальної діяльності;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifневідоме знання або спосіб дії, що може бути досягненим;

http://users.kpi.kharkov.ua/lre/bde/indbul2a.gifінтелектуальні можливості людини, що включають його творчі здібності та попередній досвід, які визначають поле виникнення пізнавальної потреби.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: