Сторінка
7
7 клас
Тема: Країни Африки
Мета: поглибити знання про головні держави Африки, їхнє розміщення, особливості розвитку; вдосконалити практичні вміння характеризувати географічне положення, населення, особливості розвитку найбільших держав Африки; розвивати пізнавальну активність та вміння працювати в групах; виховувати інтерес до географії.
Обладнання: політична карта Африки, ілюстративні матеріали головних держав Африки, підручники, атласи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми: тестування, робота в групах, прийом «Мікрофон», «П’ять речень», гра «Географічна мозаїка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Привітання з учнями
- Перевірка готовності до уроку
- Перевірка присутності
ІІ. Актуалізація опорних знань
Міні-конкурс «Визначте країну».
Учитель роздає картки із зображенням окремих країн Африки. Завдання полягає в тому, щоб за контурами та іншими додатковими відомостями визначити назву держави.
Усне тестування:
Більшість держав Африки в минулому були:
а) колоніями;
б) незалежними країнами;
в) економічно розвиненими країнами.
2) Найбільша за площею країна Африки:
а) Нігерія;
б) Судан;
в) Кенія.
3) Основа економіки більшості африканських держав:
а) промисловість;
б) освіта;
в) сільське господарство.
4) Найбільш розвиненою державою Африки вважається:
а) Єгипет;
б) Алжир;
в) Південна Африка.
5) Серед країн Африки українські туристи найчастіше відвідують:
а) Чад;
б) Анголу;
в) Єгипет.
Гра «Географічна мозаїка».
Виконується за варіантами (із використанням політичної карти світу).
Установіть відповідність між названими країнами та їхніми столицями.
Варіант 1 Варіант 2
Єгипет 1) Каїр Замбія 1) Ломе
Гвінея 2) Монровія Того 2) Хартум
Ліберія 3) Конкарі Судан 3) Кампала
Малаві 4) Дакар Уганда 4) Аддіс-Абеба
Сенегал 5) Лілонгве Ефіопія 5) Лукаса
Варіант 3 Варіант 4
Ангола 1) Хараре Чад 1) Бамако
Зімбабве 2) Найробі Малі 2) Порто-Ново
Кенія 3) Луанда Бенін 3) Нджамена
Лівія 4) Рабат Ботсвана 4) Масеру
Морокко 5) Тріполі Лесото 5) Габороне
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діялдьності
Дивною та неповторною є історія розвитку кожної держави Африканського континенту. Змішання культур, рас, народів, мов і релігій, необхідність пристосування до своєрідних природних умов створили особливий колорит, своєрідність побуту та традицій африканських народів. У країнах Африки дивним чином поєжнуються риси давніх господарських укладів із сучасними досягненнями цивілізації, пишнота сучасних будівель і гармонія пальмових хатин, сучасні автомобілі та верблюди надорогах. Переживши тривалий періодколонізації, народи Африки змогли зберегти свою самобутність, передаючи з покоління в покоління багатовіковий досвід своїх предків. Подорож африканськими країнами можна порівняти з читанням захоплюючого пригодницького роману, кожний розділ якого приховує безліч інтриг, нерозгаданих таємниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Презентація країни (робота в групах).
Кожна група заздалегідь підготувала презентацію однієї з країн Африки. Поділіться, будь ласка, своїми враженнями від мандрівки. Презентує країну один представник від групи, інші записують основні відомості про представлеі країни.
Група 1.
Єгипет.
Площа: 1 млн км²; населення: 69 млн осіб; офіційна мова арабська.
Єгипет – колиска людської цивілізації. Він відомий насамперед величними пам’ятками давньої культури, вік яких досягає 5 тис. років. Єгипет належить до небагатьох країн світу, територія яких розташована на двох континентах – на північному сході Африки і на Синайському півострові в Азії. Більш як 90% території країни займає посушлива пустеля, розділена Нілом на дві частини. Із найдавніших часів Ніл був для єгиптян джерелом води та головною транспортною артерією. І в наші дні майже все населення Єгипту зосереджено в долині й дельті Нілу. На родячих мулистих берегах річки єгиптяни вирощують бавовник, кукурудзу, пшеницю, цукрову тростину, овочі і фініки. Із галузей промисловості в Єгипті розвинені видобувна (видобування нафти, залізної руди, фосфоритів, марганцю), машинобудування, харчова, хімічна. Галузь, яка приносить Єгипту значні прибутки, - туризм. Країну щороку відвідують майже 4 млн туристів, які бажають побачити піраміди, залишки давніх міст, здійснити подорож Нілом, викупатися в теплих водах Червоного моря.
Столиця Єгипту – Каїр (7 млн осіб) – найбільше місто в Африці. Це великий промислови, транспортний і культурний центр країни. У Каїрі є університет, працює багато музеїв. У Каїрській національній бібліотеці зберігаються давні рукописи.
Група 2.
Алжир.
Площа: 2,4 млн км²; населення: 32,5 млн осіб; офіційна мова: арабська.
Алжир – африканська країна з найбагатшою історією та архітектурною спадщиною. Саме на території Алжиру наприкінці ХІІ ст. до н. е. виникли поселення фінікійців, а в І ст. до н. е. з’явилися римські місиа. Споруди давньоримської епохи є музеями під відкритим небом.
Майже 2/3 території Алжиру займає жарка й майже безлюдна Сахара., тому 90% населення країни проживає на півночі в умовах м’якого субтропічного клімату. Тут вирощують пшеницю, виноград, маслини, цитрусові, інжир, фініки, овочі. Алжирська Сахара багата на цінні корисні копалини. Алжир посідає перше місце в Африці за запасами природного газу, ртутних і вольфрамових руд, нафти. Поряд із видобувними галузями розвинена обробна, харчова промисловість, металургія. Але основним джерелом прибутку є продаж нафти й газу, які трубопроводами, прокладеними по дну середземного моря, постачаються у Європу.
Столиця – місто Алжир (2,3 млн осіб) – найбільший економічний, транспортний і культурний центр країни. Він розташований амфітеатром на схилах невисоких гір на західному березі Алжирської бухти. У місті поряд із сучасними кварталами збереглися будови часів панування над Алжиром Османської Імперії від кінця ХVІ до поч. ХVІІ ст. – мечеті, медресе, цитаделі, житлові будинки. У столиці працює метро, машонобудівні, нафтопереробні, текстильні, швейні ті інші підприємства, багато театрів, музеїв.
Група 3.
Ефіопія.
Площа: 1,09 млн км²; населення: 66,1 млн осіб; офіційна мова: ахмарська.
Ефіопія одна з найдавніших держав світу. Її історія сягає своїм корінням в далекі часи біблійного Савського царства. Пізніше на цій території існувало королівство аксум (до VІІ ст. до н.е.), із часів якого Ефіопія розвивається як християнська країна, але на її окраїнах виникли й мусульманські держави.
Ефіопія – країна дивовижної краси! Після безкраїх пустельних просторів Єгипту й Алжиру мальовничі обриси Ефіопського нагір’я нагадують іншу планету. Клімат Ефіопії субекваторіальний, сезонно вологий. Східні райони займає напівпустельна рівнина, а на Ефіопському нагір’ї кліматичні умови дуже залежать від висоти місцевості. У горах навіть трапляються нічні заморозки.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Технологія дидактичної гри
Організація контролю навчальних досягнень учнів початкових класів на уроках природознавства
Індивідуальний підхід до навчання як засіб підвищення якості знань учнів
Запровадження магістерської програми "Педагогіка вищої школи" як передумова до підготовки кваліфікованих викладачів відповідно до вимог Болонського процесу
Педагогіка Марії Монтессорі
