Сторінка
17

Дослідження асортименту клумбових рослин в озелененні м. Харкова

Як на етапі підготовки, так і на етапі проведення діти виявили високий рівень зацікавленості. Подібні завдання вчитель може використовувати і в якості „розминки” на початку уроку, і при перевірці Д/з, і при узагальнені матеріалу. Після проведення цього уроку у 8 класі відбулася бесіда з учнями, що до враження від цього уроку. Школярі відповіли, що було багато завдань – це важко, але всі вони були різні і цікаві. Їм сподобалось працювати по групах.

Після цього на етапі констатуючої частини, були створені частково авторські розробки уроків з розділу “Загальна біологія”, продумана методика їх проведення, розроблено ряд завдань для самостійної роботи учнів. Процес підготовки до нього почався за 2 тижні до терміну його проведення, як виконання відсроченого домашнього завдання. Разом з учнями ми обговорили мету та завдання цього семінару, обсяг інформації та розподілили ролі. Семінар був побудований як рольова гра і через те консультації проводилися у трьох окремих групах, для того, щоб учні не втратили цікавість до навчальної інформації. Наші спостереження підтвердили це: учні були дуже уважні, активні, відповідально ставилися до роботи своєї групи, «вболівали» за результати роботи.

Організовуючи таким чином навчально-пізнавальну діяльність школярів на учитель формує та розвиває у них навички самостійної роботи, випрацьовує уміння самостійно формулювати висновки та узагальнення, виділяти головне, не перевантажувати пам’ять тим, що навряд чи знадобиться їм у житті.

На початку нашої практики на етапі констатуючої частини нашого педагогічного дослідження та наприкінці її проведення, нами було проведено два анкетування за однією формою у 8-А класі, кількість учнів у якому становить –28 (кількість учнів, які приймали участь у анкетуванні кожен раз становила 21, сім учнів були відсутніми на той момент у класі, у школі, або не схотіли (не змогли) прийняти участь у згаданому анкетуванні), за такими питаннями:

1) Розмістіть по порядку особистої значимості навчальні предмети розташовані нижче: укр.мова, укр. літ, рос.мова, іноз.літер., фізкультура, алгебра, геометрія, фізика, праця, біологія, історія, географія.

2) Скільки часу Ви готуєте д/з з біології: 15 хв., 30 хв., 1год., більше 1 год.

Які джерела Ви використовуєте під час підготовки д/з з біології: стабільний підручник, наукові видання, наукова література, інтернет.

Які однорічні рослини використовують для озеленення м. Харкова ?

Які рослини, занесені до Червоної книги України Ви знаєте ?

Які форми контролю знань умінь та навичок Вам подобаються більше?

Учні справилися з анкетою, вказували на те, що в минулому навчальному році було подібне анкетування і вони вже частково змінили своє ставлення на більш позитивне. Діаграму, яка фактично відбиває зміну рейтингу предмету “Біологія” в середовищі учнів 8-А кл. наведено нижче.

До експерименту Після експерименту

Рис. 5. Зміна рейтингу предмету біологія на початок експерименту та після проведення ( ЗОШ І-ІІІ ст. № 59, 8-А клас)

Як підсумок, ґрунтуючись на даних анкетування - формі діаграми №1, ми можемо сказати, що проведена нами система інтелектуального контролю знань сприяє поліпшенню якості засвоєння знань у 8-А класі, дещо підвищує їхній рівень зацікавленості шкільною біологією. Проте, у випускників уже майже сформовані професійні інтереси і тому отримані дані свідчать про те, що короткочасно проведений педагогічний експеримент суттєво не змінив ступеня зацікавленості шкільною біологією, рівня сформованості їх навчальної самостійності, хоча треба зауважити, що частина учнів висловила побажання продовжити займатися біологією з використанням нетрадиційних форм проведення занять, а саме уроками-семінарами. Це підтверджує думку про необхідність систематичного проведення самостійної роботи контролюючого плану з учнями всіх вікових груп, які допомагають сформувати стереотип обов’язковості контролю знань, умінь, навичок.

Вивчені характеристики 117 видів рослин, які вирощують на клумбах. Серед них переважають однорічні декоративні рослини. Частка деревних рослин, які вирощують у якості солітерів та бордюрів – складає лише 3%. ЇЇ можна поповнити наступними видами: Тис ягідний ф. пірамідальна, Ялівець звичайний, Ялівець віргінський, Ялівець скальний, Самшит вічнозелений, Сосна звичайна ф. пірамідальна.

Сучасні сорти-гібриди F-1 клумбових рослин з гетерозисним ефектом характеризуються не тільки високими декоративними якостями, але і витривалістю та однаковими розмірами. Збільшення асортименту клумбових рослин за рахунок сортів-гібридів F-1 (гібридів першого покоління) підвищує якість і витривалість озеленення.

Флористичний аналіз показав, що серед 38 родин клумбових рослин в м. Харкові добре представлені родини Айстрових ‑ 20%, Капустяних ‑ 9%, Ясноткових ‑ 8%, Бобових ‑ 7%, Щирицевих, Гвоздичних і Лілійних ‑ по 4%.

По відношенню до світла серед рослин, що зростають на клумбах переважають геліофіти 90%. Кількість тіньовитривалих рослин недостатня, тому озеленення тіньових ділянок парків і скверів незадовільна. Для поповнення асортименту тіньовитривалих рослин запропоновані: Барвінок малий, Вербозілля лучне, Горлянка повзуча ф. пурпурова, Драцена сарматська, Колеус (жовто-зелені сорти), Папороті (Страусове перо звичайне ), Сансевьера (карликові сорти), Сеткреазія пурпурна, Тис ягідний ф. колоновидна, Хлорофітум чубатий, Хоста (велика кількість таксонів).

Більшість вивчених рослин належить до мезофітів 77%. Кількість ксерофітів невелика і це створює трудності для озеленення пісків. Для поповнення асортименту рослин для пісків і ущільнених ґрунтів ми рекомендуємо: Колосняк пісковий, Очиток прекрасний, Очиток білий, Очиток несправжній, Санвіталію шорстку, Целозію гребінчасту, Цибулю скорода, Щирицю хвостату, Ялівець звичайний ф. ірландську, Ялівець горизонтальний.

Зроблено каталог цифрових зображень різних видів і сортів декоративних рослин і клумбових композицій.

Анкетування учнів шостих класів ЗОШ І-ІІІ ст. № 59 м. Харкова, показало, що добре обладнаний і раціонально використовуваний у навчальних цілях кабінет біології, використання шкільної ділянки при планомірному підвищенні складності робіт суттєво підвищує інтерес учнів до вивчення ботаніки. Розроблено самостійні завдання до теми „Значення покритонасінних у природі та житті людини” та уроки з, віртуальної подорожі, вікторини, кросвордів за відповідною тематикою. Підготовка і проведення уроку-семінару з елементами рольової гри сприяло залученню учнів в активну пізнавальну діяльність. Система інтелектуального контролю знань у учнів 8-А класу сприяла поліпшенню знань і підвищила (за результатами двох анкетувань) рейтинг предмету біології.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: