Сторінка
5

Художня обробка металів у 5-9 класах

6-й клас. Плоскорельєфне карбування

Тема 1. Вступне заняття - 2 год

Ознайомлення з мистецтвом карбування металу. Історичні етапи його розвитку. Техніки виконання карбування на тонколистовому металі, їх декоративні особливості. Умови використання знань з основ наук. Вимоги техніки безпеки. Організаційні питання

Тема 2. Види карбування на пластині - 10 год

Мистецтво карбування на металі в Київській Русі; плоскорельєфна, рельєфна техніки виконання. Художньо-технологічні особливості карбування - плоскорельєфне з опущеним фоном. Технологія розхідки з опусканням фону. Матеріали. Інструменти.

Вибір металу із врахуванням властивостей пластичної деформації. Жерсть, її декоративні технологічні властивості. Умови забезпечення необхідним матеріалом для виконання зазначених технік (плоскорельєфної та рельєфної).

Способи переведення малюнка на метал. Особливості роботи карбом: розхідником, лощатником.

Практична робота. Виконання за зразком композиції (нескладного орнаменту) для прикрашання стін. (Як приклад, зразком для першого завдання може служити простий орнамент із рослинних елементів. Його розміри повинні поміщатися на кришку для консервування овочів. Даний вид карбованих робіт полягає в поглибленні контурів зображення переведеного на метал з майбутнім опусканням фону. Під ударами карбу фон ущільнюється, а місця рельєфу підіймаються).

Тема 3. Карбування орнаментальної композиції творчого характеру - 14 год

Ритм, симетрія, контраст форм. Співрозмірність елементів орнаменту з предметом. Декоративні способи патонування.

Практична робота. Вибір об’єкту праці - виріб для прикраси. Робота над ескізом і підготовчим малюнком. Вибір матеріалу та його правлення. Переведення зображення на підготовлену заготовку. Виконання рельєфу в металі. Патонування доступними методами.

Тема 4. Технологія плоскої розхідки

Композиція творчого характеру - 14 год.

Ознайомлення з прикладами плоскої розхідки в історії декоративно-ужиткового мистецтва.

Практична робота. Виконання плоскорельєфного карбування з двох та більше елементів. Особливості постановки деталей композиції всередині контуру.

Тема 5. Технологія розхідки з вибиванням рельєфу - 10 год

Декоративні особливості зазначеної техніки карбування (заглиблення контурів з легким вибиттям рельєфу із зворотного боку зображення).

Практична робота. Створення виробу з одним елементом. Виріб “ялинка". Розмічання металу. Перенесення декоративного зображення. Прохід карбом. Витягування рельєфу дерев’яними карбами. Патонування виробу.

Тема 6. Творче завдання на довільну тему

Вироби 1-ої групи складності - 20 год.

Вибір тематики для карбування. Аналіз робіт із зображенням людей, тварин.

Практична робота. Створення карбованого виробу із зображенням тварин та людини. Обговорення співрозмірності елементів голови, тулуба, ніг.

Тема 7. Заключне заняття - 2 год

Підведення підсумків. Рекомендація на літні канікули. Перспектива занять з карбування в наступному навчальному році.

7-й клас. Рельєфне карбування

Тема 1. Вступне заняття - 2 год.

Ознайомлення з рельєфною технікою виконання. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.

Практична робота. Виготовлення дерев’яних ящиків для підкладки із смоли.

Тема 2. Карбування узору рослинного характеру (робота за взірцем) - 10 год

Першочергові прийоми виготовлення карбованого рельєфу на смолі. Карби для робіт на смолі; їх різновидності та призначення. Особливості відбору малюнка для виконання в цій техніці. Підготовка пластини для карбування. Процес і прийоми карбування.

Практична робота. Виготовлення карбів-бобошників і пурошників на токарних верстатах і в лещатах. Робота над підготовчим малюнком. Процес насмолювання пластини. Перенесення малюнка на заготовку. Прохід карбом, опускання фону, зняття пластини зі смоли. Відпуск.

Тема 3. Виконання виробу 3 групи складності - 14 год

Різні способи переводу малюнка на метал. Прохід карбом. Дерев’яні карби, особливості роботи з ними.

Практична робота. Вибивання карбованого рельєфу з зображення птиці. Робота над рельєфом на лицевому і зворотному боці пластини. Повторення насмолювання пластини (вниз лицевим боком). Підправлення рельєфу. Відпуск. Термообробка готового виробу.

Тема 4. Рельєфна карбована композиція на довільну тему

Пейзаж (творча робота) - 20 год.

Смола. Її склад в залежності від висоти рельєфу. Співвідношення прийомів витяжки рельєфу на смолі і без неї (на мішках з піском). Причини розриву металу, способи їх уникнення. Усунення дефектів.

Практична робота. Вибір пейзажу для карбування. Робота над підготовчим малюнком. Карбування рельєфу на переведеному металі. Вирівнювання фону. Пересмолювання пластини. Підправляння рельєфу при повторному насмолюванні. Патонування готового виробу.

Тема 5. Виконання зображення 1-ої групи складності

Індивідуальна робота - 24 год.

Особливості карбованого зображення на жерсті (температура відпуску, хімікати для відбілювання і патонування).

Практична робота. Вибивання рельєфу карбованого виробу доступним способом. Опорядження виробу і патонування.

Тема 6. Заключне заняття - 2 год

Підведення підсумків роботи за рік. Рекомендації на літній період. Підготовка до проведення виставки.

Слід також підкреслити, що в своїй роботі ми розробили планування гурка карбування не лише для 5-7-их класів (згідно із завданнями дослідження), але разом з тим, ми аналізували також можливості проведення занять художньої обробки металів і в 8-9-их класах. Тому вважаємо, що таке мистецтво є цікавим та потрібним і для учнів цього віку. В цих класах також доцільно зупинитися на техніці виготовлення інструментів для карбування, техніках плоскорельєфного і рельєфного карбування, додавши техніку просічного заліза, а також, для більш обдарованих дітей, об’ємного карбування (скульптури).

8-й клас

Тема 1. Вступне заняття - 2 год

Тема 2. Детальне ознайомлення з інструментами для карбування - 2 год.

Тема 3. Виготовлення інструментів - 2/10 год.

Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення канфарника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.

Тема 4. Виготовлення інструментів - 2/10 год.

Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-лощатника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.

Тема 5. Виготовлення інструментів - 2/10год.

Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-розхідника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.

Тема 6. Виготовлення інструментів - 2/10 год.

Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-давильника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.

Тема 7. Виготовлення інструментів - 4/30 год.

Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-пурошника і бобошника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: