Сторінка
1

Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України

Сучасний етап розвитку світової економіки характеризується подальшим розвитком всебічних взаємозв’язків і взаємозалежності між національними економіками. Показ­никами цих взаємовідносин є не лише вартісні та фізичні обсяги експорту та імпорту товарів, але й більшого значення набуває експорт та імпорт послуг, що сприяє зростанню неторгових операцій банків.

Завдяки запровадженню сучасних банківських технологій, існуванню розгалуженої мережі кореспондентських відносин і гнучкій тарифній політиці українським комерційним банкам вдалося значно розширити спектр і обсяги неторгових валютних операцій. До них можна віднести операції з обслуговування фізичних осіб, які не займаються підпри­ємницькою діяльністю, а також послуги, що надаються юридичним особам і не стосуються безпосередньо їх комерційної діяльності. На основі проведеного аналізу результатів діяльності українських комерційних банків з іноземною валютою протягом 2000 – 2001 років прибуток, одержаний від неторгових операцій у структурі прибутків від здійснення операцій з іноземною валютою, займає найбільшу питому вагу (рис. 1).

Рис. 1. Структура прибутку комерційних банків з операцій з іноземною валютою у 2000 році

Рис. 2. Структура прибутку комерційних банків з операцій з іноземною валютою у 2001 році*

Уповноважені банки, отримавши ліцензію на проведення операцій, зазначених у пункті 16 Переліку операцій банків, які підлягають ліцензуванню НБУ, мають право здійснювати наступну діяльність:

– купівлю у фізичних осіб – резидентів та нерезидентів – готівкової іноземної валюти та продаж фізичним особам-резидентам іноземної валюти за готівкові грошові кошти в грошовій одиниці України;

– зворотний обмін готівкових грошових коштів у грошовій одиниці України на іноземну валюту фізичним особам-нерезидентам;

– купівлю та продаж готівкової іноземної валюти для юридичних осіб з наданням від­­по­відних касових ордерів – купівлю та продаж платіжних документів в іноземній ва­лю­­ті за готівкові грошові кошти в грошовій одиниці України, а також купівлю та про­­даж платіжних документів в іноземній валюті за готівкову іноземну валюту з надан­ням відповідних квитанцій або касових ордерів;

– видачу готівкою іноземної валюти за пластиковими картками;

– конверсію готівкової іноземної валюти однієї країни на готівкову іноземну валюту іншої країни з наданням квитанцій або касових ордерів;

– дозвіл на вивезення валюти, що була знята з рахунка або придбана в уповноважено­му банку, через митний кордон України;

– видачу грошових акредитивів (оплата грошових акредитивів, відкриття грошових акредитивів);

– організацію роботи та порядок проведення операцій в обмінних пунктах;

– інкасо готівкової іноземної валюти та платіжних документів в іноземній валюті.

Зважаючи на практику проведення неторгових операцій їх можна розглядати з кількох позицій:

1. Залежно від суб’єкта надання послуг неторгового характеру вони поділяються на ті, що надаються банківськими установами (спеціалізованими та універсальними); послуги компаній, фірм (агентських обмінних пунктів валют, клубних пластико­вих кар­ток, переказів коштів своїх клієнтів тощо), які займаються обслуговуванням пластикових карток, грошових переказів тощо, тобто послуги, що надаються іншими суб’єктами.

* Діаграми побудовано на основі розрахунків (як середньозважене), проведених за даними фінансової звітності п’яти комерційних банків України.

В Україні переважна більшисть послуг неторгового характеру надається банківсь­кими установами.

2. Залежно від типу клієнтів, які отримують послуги:

– операції, що проводяться для юридичних осіб (сплата витрат на відрядження та операції з корпоративними пластиковими картками);

– операції, що проводяться для фізичних осіб (фізичні особи можуть отримати весь спектр неторгових операцій).

3. Залежно від виду неторгові операції можна поділити на три групи: переказні, кон­вер-сійні та ведення валютних рахунків клієнтів (останнє частіше виступає складовою переказних операцій).

Переказні операції – це такі операції, в основі яких лежить переказ коштів однієї особи на користь іншої, або трансформація грошових коштів особи для використання їх тією ж особою (операції з дорожніми чеками). До переказних операцій належать:

– операції з дорожніми чеками;

– операції з пластиковими картками;

– послуги з переказу коштів клієнта за кордон;

– оплата переказів з-за кордону та сплата інших платіжних документів.

Конверсійні операції – купівля та продаж іноземної валюти через обмінні пункти. Згідно з українським законодавством такі операції можуть проводитись не лише банків­ськими установами.

4. Залежно від джерела фінансування можна визначити такі види неторгових операцій:

– за рахунок власних коштів клієнта;

– за рахунок кредитних ресурсів банку;

– операції з кредитними картками;

– змішані.

Залежно від місця здійснення це можуть бути операції, що проводяться на внутріш­ньому та міжнародному ринках.

З переліку неторгових операцій в іноземній валюті на внутрішньому ринку здебіль­шого здійснюються операції з обміну іноземної валюти через мережу обмінних пунктів і ведення валютних рахунків фізичних осіб. Переважна більшість неторгових операцій в іноземній валюті (перекази коштів, операції з дорожніми чеками та пластиковими карт­ками) проводяться на міжнародних ринках.

5. Залежно від джерел регулювання неторгові операції поділяються на:

– операції, що регулюються законами України та нормативними актами НБУ;

– операції, що регулюються міжнародними угодами;

– операції, що регулюються міжнародними правилами;

– операції, що регулюються змішаним чином (таке регулювання в Україні найбільш поширене).

6. Залежно від виду валюти – операції, що проводяться в конвертованій або в некон­вертованій валюті. Операції з пластиковими картками та дорожніми чеками здійсню­ються, як правило, у конвертованій валюті. Щодо операцій з переказу та отримання коштів або ведення валютних рахунків клієнтів, вид валюти залежить від конкретної країни (так, перекази з України в країни СНД відбуваються в національній валюті Укра­їни) та виду валюти, що вносяться клієнтом на рахунок. Конверсійні операції можуть проводитися з будь-яким видом валюти.

7. Неторгові операції можна класифікувати за видом доходу, що отримує банк від їх здійснення:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: