Сторінка
4

Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України

Клієнт, виходячи з власних побажань та ціни, може користуватися тим або іншим мето­дом переказу коштів. На сьогодні надання послуг неторгових переказів або платежів в Україні здійснюється переважно в рамках системи компанії Xchange Points/Western Union, що знайшла свою нішу на фінансовому ринку України.

Система Western Union – світовий лідер у цьому виді бізнесу – з’явилася у нашій країні у 1994 році. Її засновниками стали: визнаний лідер міжнародних швидкісних переказів, аме­риканська компанія Western Union та АТ “Українська фінансова група”. За чотири роки роботи агентом західної компанії дочірнє підприємство УФГ вийшло на значні обся­ги діяльності. Тепер Xchange Points/Western Union здійснює понад 3000 міжнародних опе­рацій на місяць у рамках системи Western Union зі швидкісного переказу грошових кош­тів в Україні та за кордон, маючи близько 23 000 власних агентств, більше ніж у 90 країнах світу.

На сьогодні розвиток неторгових операцій пов’язаний з розвитком сфери банківських послуг у цілому і є однією з пріоритетних ланок діяльності комерційних банків. Вважаємо, що діяльність комерційних банків України повинна відповідати міжнародним стандартам, яка буде представлена широким застосуванням системи електронних платежів, викори­станням пластикових карток і дорожніх чеків з урахуванням кращого міжнародного досвіду.

Стан та методи управління неторговими операціями в комерційних банках України постійно змінюються і стають більш наближеними до реального споживача. Розвиток даного сектора вимагає високої культури обслуговування та професійного виконання.

Здійснення неторгових операцій передбачає зосередити увагу на питаннях прогнозу­вання та встановлення курсів валют. Курсова специфіка відносить ці операції до ризико­вих, а за нашим законодавством – до незахищених.

Серед проблем здійснення неторгових операцій ключовими є недоліки теперішнього стану валютного контролю, неприпустимість перебування банків у ролі наглядових органів. Це стосується, перш за все, виконання банками функцій агента валютного конт­ролю та суб’єкта фінансового моніторингу. Специфіка насадженої в Україні системи фінансового моніторингу полягає в тому, що технологія розрахунків, які необхідно від­слід­ковувати, часто заплутана, але не через бажання приховати щось, а через недоліки того ж законодавства, яке регулює розрахунки в валюті і вимагає такі операції відсте­жувати.

Література:

1. Банківські операції: Підручник / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; За ред. А.М. Мороза. – К.:КНЕУ, 2000.

2. Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на терито­рії України: Затверджено постановою Правління НБУ №520 від 29.12.2000 зі змінами.

3. Про порядок здійснення обміну купюр іноземної валюти: Постанова НБУ від 29.03.1996 р. № 79.

4. Постанова НБУ від 13.09.2002 р. № 468.

5. Про банки і банківську діяльність: Закон України від 7 грудня 2000 р. № 2121-ІІІ // Урядовий кур’єр. – 2001. – 17 січня. – С. 5–13.

6. Про порядок укладання агентських договорів між уповноваженими банками та юридичними особами, що стосується відкриття агентських пунктів: Лист НБУ від 25.05.1993 р. № 19029/936.

7. Про систему валютного регулювання і валютного контролю: Декрет КМУ від 19.02.1993 №15-93 // Урядовий кур’єр. – 1993. – 6 березня.

Додаток А

Тарифи деяких українських банків за

обслуговування міжнародних платіжних карток

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: