Сторінка
10

Використання рідної мови у процесі навчання іноземної у ДНЗ

6. Провідним методом і засобом навчання та вправляння на заняттях з іноземної мови виступають дидактичні ігри на основі елементарної лексики дитячого спілкування.

7. Вивчення іноземної мови – це дуже позитивне явище, оскільки навчання дітей іноземної мови забезпечує не тільки її теоретичне і практичне засвоєння, а й сприяє розумовому розвитку дошкільнят, а також стимулює досконаліше опанування ними рідної мови.

8. Під час навчання іноземної мови дітей дошкільного віку необхідно вирішувати завдання, пов’язані, в першу чергу, з мотивацією вивчення іноземної мови, з організацією елементарної комунікації іноземною мовою, розвитком психічних процесів і властивостей дитини, її етичним вихованням.

9. Важливо створити в процесі навчання дітей іноземної мови такі умови, щоб матеріал засвоювався природно, щоб діти вчилися легко, з інтересом і бажанням, без зайвого напруження емоційно-вольових та інтелектуальних сил. Щоб полегшити процес навчання дитини іноземної мови, слід максимально наблизити його до процесу оволодіння рідною мовою.

10. При вивченні матеріалу педагог має перекладати його на українську мову. Діти повинні розуміти все, про що йдеться на занятті, а тому в разі потреби вихователь пояснює дітям рідною мовою артикуляцію звуків, правила гри тощо.

11. Державні освітні програми навчання і виховання дітей дошкільного віку по-різному підходять до проблеми вивчення іноземної мови дітьми. Так,

програма «Малятко» і програма «Дитина в дошкільні роки», що є найбільш наближеною до Базового компонента дошкільної освіти, містять невеликі розділи «Спілкування іноземною мовою» та «Навчання іноземної мови», відповідно. Але на жаль, у них не передбачений розподіл лексичного і граматичного матеріалу за темами, немає обсягу слів та виразів, необхідних для засвоєння дітьми. Автори подають лише загальні вказівки щодо знань і вмінь дітей у сфері володіння іноземною мовою. Деякі програми, зокрема «Українське довкілля» та «Дитина» (1992р.) взагалі не містять розділу навчання дошкільників іноземної мови.

12. Навчання дошкільників англійської мови – це особливий вид освітньої діяльності. У процесі навчання мова є одночасно предметом і провідним засобом навчання. У процесі навчання діти не вивчають складові частини незнайомої мови, а одразу опановують її як засіб спілкування.

13. З метою перевірки ефективності розробленої нами системи завдань для засвоєння іноземної мови дітьми дошкільного віку з використанням рідної мови, було розроблено та проведено спеціальні діагностичні методики, що дали можливість отримати порівняльний аналіз результатів проведеної роботи з дітьми експериментальної та контрольної груп.

14. Отримані результати показали, що відсоток дітей, які на високому рівні засвоїли навчальний матеріал значно вищий в експериментальній групі, ніж в контрольній, середній рівень однаковий, а низький рівень в експериментальній групі взагалі відсутній. Отже, ми дійшли висновку, що використання рідної мови в процесі навчання підвищує ефективність засвоєння іноземної мови дітьми дошкільного віку.

Успішне навчання дошкільників іноземної мови можливе лише за умови тісної співпраці з батьками. З цією метою було розроблено поради та рекомендації батькам.

1. Якщо у батьків виникають сумніви щодо раннього початку навчання дитини іноземної мови, то їм необхідно порекомендувати звернутися за консультацією до спеціаліста з цього питання, до психолога, який може дати інформацію про важливість дошкільного віку для навчання іноземної мови, а також самостійно прочитати та проаналізувати спеціальну літературу.

2. Інколи батьки засмучуються з приводу того, що дитина, почавши відвідувати заняття з іноземної мови, не говорить англійською, а лише називає окремі фрази та слова. З приводу цього питання батькам також рекомендується почитати спеціальну літературу, звернутися за консультацією. Справа в тому, що займаючись англійською мовою двічі на тиждень по 25 хв., дитина не здатна засвоїти іноземну мову паралельно з рідною, особливо дитина раннього дошкільного віку. Саме в таких випадках великого значення набувають заняття вдома з батьками, часте повторення слів та словосполучень англійською мовою. Засвоєння двох мов відбувається паралельно лише в тих випадках, коли дитина потрапляє у двомовне середовище: якщо одна людина спілкується з дитиною тільки англійською, а друга – тільки українською.

3. Також увага батьків звертається на те, що ставлення дитини до занять з англійської мови багато в чому залежить і від ставлення батьків, бо діти здатні наслідувати батьків майже у всьому. Якщо батьки цікавляться у дитини про те, що вона нового вивчила на занятті, про що цікаве дізналася, якщо хвалять за досягнуті успіхи, то дитина із задоволенням буде вивчати іноземну мову.

4. Батьки часто не беруться допомагати своїй дитині через те, що вважають недостатнім свій рівень знань з англійської мови. В цьому випадку стануть в нагоді посібники для батьків, дитячі книжки, розмальовки, диски та ігри, яких останнім часом дуже багато у продажу.

5. Батькам не рекомендується примушувати дитину займатися англійською мовою, якщо вона цього не бажає, бо це може викликати стійке негативне ставлення до навчального предмета. Варто з’ясувати причину, з якої дитина відмовляється навчатися і спробувати зацікавити її, насамперед власним прикладом. З невеликого досвіду навчання можна зробити висновок, що завдяки правильній організації навчального процесу діти, як правило, не відмовляються вивчати англійську мову.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: